Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nějak jsem nepostřehnul kolik tě to stálo, ale AM4 patici a DDR4 byly pasé už loni v listopadu.
Ten stroj jsem byl zrovna dnes oprášit. A lituji jen toho, že jsem nepostavil rovnou druhý i pro sebe.
Intligentní člověk to kupuje tak, aby to vyhoovalo potřebám, tohle bude cenově efektivní upgrade za zlomek ceny aktuální platformy. Takže přinejhorším může upgradovat 2-3x častějš a pořád na tom bude ve výsledku finančně stejně.
Omyl. Inteligentní člověk nakupuje tak, aby s tím měl co nejmíň sraní. A neplatí to jen u počítačů.
Jako příklad lze uvést nákup auta. Ojetiny jsou cenově výhodnější, ale když máš auto nové, máš jiné bonusy. Naše první auto byl Renault 19. Starší, ještě s řetězem, ale dobře udržovaný a ustájený. Najeto jen minimum. Stál nás v roce 2004 40 tisíc. Řešili jsme s ním pouze jeden problém – když mu ureznul výfuk. Jinak jsme do něj akorát lili benzín, olej a vodu do ostřikovačů a dvakrát do roka měnili gumy.
Pak ho žena štrejchla tak, že musel jít do šrotu. Ne proto, že by nejezdil, ale oprava by stála třetinu nového auta. A tak jsme koupili Dacii Logana MCV, diesel. Pro naše potřeby ideální vůz, jenže smažky v Praze mají utkvělou představu, že majitelé těchto vozů jsou milionáři, co své prachy syslí v kastlíku toho auta. Takže před každou jízdou bylo otázkou jestli pojedeme někam ven, nebo budem volat cajty. Zajímavé je, že toho Renaulta se za celou dobu co jsme ho měli pokusili pouze jednou (neúspěšně) vyháčkovat. Takže jsme si pronajali garáž. Problém jsme za celou tu dobu měli pouze jednou, když se ženě vysypal motor. Oprava měla vyjít cca na 90 tis. ale stalo se to naštěstí těsně před koncem prodloužené záruky, takže to nakonec nestálo nic a od té doby funguje.
Ve skutečnosti by pro nás bylo výhodnější auto nemít a jenom si ho podle potřeby půjčovat. Jenže na to nemá žena náturu. Je zvyklá na to své. A přesně tak je to i s těmi kompy.
Ano. Mohl jsem použít levnější komponenty. Ale o to víc bych s tím měl do budoucna sraní. Za servis mi zvěrokleštička neplatí, protože je to kámoška. Ten komp si dala do nákladů. A mne mrzí jenom to, že jsem si tehdy rovnou nepostavil stejný stroj i pro sebe domů, protože je s ním radost pracovat a je brutálně tichý.
Já nerozporuju ten tvůj komp, jenom rozporuju to, že tady tenhle nákup autora nemá smysl.
To souhlasím. Chtěl jsem jenom upozornit na to, že u kolenovrta je inteligence obvykle ve značném útlumu, protože obvykle ignoruje faktory, co se nedají jednoduše přepočítat na peníze.
Kdyby šlo o to, postavit za levno a za draho střelit, budiž. Ale u stroje co má nějaký ten pátek sloužit, je třeba uvažovat jinak. U veterinářky jsem také nejprve uvažoval jenom o upgrade, ale koupě nového stroje se ukázala ekonomicky výhodnější, protože má teď k dispozici dva kompy – nový pro sebe, starší pro dcery, kterým ještě nějaký ten čas poslouží. Kdyby se udělal jen upgrade, tak by ji to sice stálo třetinu, ale měla by pouze jeden komp a ještě by to vyžadovalo více (mého) času a práce při upgrade.
Když za mnou někdo přijde s tím, že si chce koupit nový počítač, a chce doporučení, je můj první dotaz: "Používáš iPhone nebo Androida?" A druhý: "Kolik do toho chceš vrazit?"
Náročným doporučuji Mac. Nenáročným Linux. A chytrákům Windows - s doporučením, ať si najdou firmu, na kterou se budou moct obrátit až budou mít problém, protože jim nepomůžu.
chytrákům Windows - s doporučením, ať si najdou firmu, na kterou se budou moct obrátit až budou mít problém
Tiskni
Sdílej: