Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Při mezinárodní operaci byla zablokována pokročilá služba pro šifrovanou komunikaci MATRIX, oznámil úřad pro evropskou justiční spolupráci Eurojust. K uzavření služby podle něj vedlo vyšetřování společného týmu, na němž se podílely francouzské a nizozemské úřady a který byl zřízen při Eurojustu. Službu podle něj využívaly kriminální živly. Tato služba MATRIX nemá nic společného s nadací Matrix a protokolem Matrix.
Národní filmový archiv spustil nový YouTube kanál Filmová klasika, který veřejnosti postupně zpřístupní vybrané české filmy. Nabídne především tituly, které obecenstvo v běžné nabídce televizí nebo VOD platforem nenajde. Dnes v 18:00 kanál odstartoval kultovním snímkem Kouř režiséra Tomáše Vorla. Divačky a diváci se pak každý týden budou moci těšit na dva nové filmy, které se na novém kanálu objeví vždy v úterý a v pátek. Spolu s Kouřem nabídla Filmová klasika ještě další desítku filmů ke zhlédnutí.
Příspěvek na blogu Raspberry Pi informuje, že Steam Link běží už i na Raspberry Pi 5. Nejnovější verze podporuje H.264 (1080p s 144 FPS) i HEVC (4K s 60 FPS a 1080p s 240 FPS).
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Byla vydána nová verze 14.2 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Ten čas letí krucinál.
Ještě v roce 2007 byla nezadaná a dnes má dvě dospívající žáby. Ale k věci. V roce 2018, kdy jí skončila mateřská dala s manželem prachy dohromady a otevřela ordinaci. A protože software, co ke své práci potřebuje je win only, zeptala se mne, jak to udělat. aby se to do budoucna dobře zálohovalo a bylo s tím co nejméně sraní.
Řešení bylo jednoznačné. Hlavní systém linux, virtualizované MS Windows a na odsypávání zálohovaných dat jsem jí nabídnul stroj charlie-brown. Dnes již starý desktopový stroj s procesorem AMD Phenom, který v rámci v clusteru Peanuts zajišťoval od roku 2009 disklessovou infrastrukturu DCE, dokud se na Karláku neobjevil Netapp (2017). Byl to dobrý stroj. Bylo mi ho líto za jeho dobré služby jen tak hodit do šrotu. Takže dosluhuje tam.
Původně měla mít profi server s nějakým Intelem. Jenže dodavatel ho nedodal včas – ta vzpomínka mi otevřela nezhojenou ránu, protože se díky liknavosti onoho dodavatele se mnou rozkmotřil kamarád, kterého mám velmi rád. Jenže nepochopil včas, že ta zvěrokleštička má pro mne vyšší prioritu, než jeho dodavatel.
Nakonec mi trn z paty vytrhnul kolega, který si tenkrát koupil na hraní žhavou novinku – AMD Ryzen první generace, jenže pak zjistil, že mu na to hraní jaksi nezbývá čas. Takže jí tu svou skládačku za velice slušnou cenu přepustil. Moc pěkný stroj, pro který koupil case, jako stvořený do ordinace. Tak pěkný jsem od té doby neviděl.
Vlastně ani nebylo potřeba už nic moc řešit. Dokoupil jsem jen 3 SSD disky. Původní instalaci Ubuntu z ext4 překlopil na btrfs v raid 1 módu. Do jednoho subvolume přešoupnul systém a do druhého adresář home. Zakoupené MS Windows 10 jsem nainstaloval do Virtualboxu a vše nastavil tak, aby si z toho virtuálu data ukládala rovnou do bezpečí „mateřského” OS.
Přesto ji zhruba po třech měsících postihnul fakt velký problém – zaplácla disk a mne zkontaktovala až poté, co si iniciativně poškodila ten virtuál tak, že data prvních pacošů byla definitivně v háji, protože jí zůstala funkční jen záloha, kterou jsem udělal bezprostředně po instalaci.
Bylo to tvrdé poučení. Až nyní pochopila proč jsem jí říkal, ať mi při sebemenším problému zavolá. Podruhé už se ozvala včas, a problém byl během pěti minut vyřešen aniž by o něco přišla. Nechala si vysvětlit co a jak se stalo, co nemá dělat a od té doby už jsem u ní byl, jen když bylo potřeba aktualizovat to Ubuntu – což je proces, při kterém jsem začal tuhle distribuci upřímně nenávidět.
Nicméně byla spokojená a tak původní plán, že bychom po nějakém čase nahradili ten AMD procesor novým, výkonnějším zůstal u ledu. Pak přišel kovid, a tak hodila upgrade k ledu s tím, že tak jak to má jí to bohatě stačí. No a tak jela až včerejška na Ubuntu 20.04.3 LTS Focal Fossa s jádrem 5.4-200-generic
Ale dcery povyrostly a konečně se jí rozleželo v hlavě to, co jsem jí říkal před časem. Jakmile se objevily AMD procesory s paticí AM4 nemělo smysl udělat pouhý upgrade procesoru, tak jsem jí navrhnul, ať si raději koupí stroj nový a starý dá na hraní dětem. Jenže je tak trochu kolenovrt, tak se na mne obrátila s tím, že bychom mohli udělat ten upgrade až letos na v létě.
Slíbil jsem, že jí pošlu co má nakoupit, ale bylo potřeba řešit jiné věci a tak jsme to střídavě odkládali – až do minulého úterka, kdy se ozvala s tím, že se blíží konec roku jestli to teda jako stihnem. Obratem jsem jí poslal co má nakoupit. V pátek to došlo a v sobotu jsem vyrazil abych to poskládal.
Vyzvedla mne od autobusu a kolem poledne jsem to začal skládat. Šlo to pomalu. Nechtěl jsem udělat trapnou chybu jako jeden kámoš, co zapomněl plácnout na procesor teplovodivou pastu. Ale ve dvě byl stroj poskládaný a mohla začít další fáze.
To už byl větší oser, protože jsem zapomněl, že má v té ordinaci stále prastarý 100 Mbitový switch. Zprvu jsem myslel, že bych jen přehodil disky, ale generační rozdíl procesorů a vzpomínky na poslední oser s aktualizací Ubuntu mne zviklal dost na to, nabych zvolil kurva-pomalou-ale-radši-jistotu.
Na USB klíčenku jsem nakopíroval debianí iso. Nahodil původní stroj. Poznamenal si jeho IP. Přehodil monitor, myš i klávesnici. A během několika minut na ten nový stroj nainstaloval na jeden z těch 2TB NVME disků Debian 12 včetně XFCE. Následně jsem zkopíroval rozdělení disku na ten druhý NVME disk a během chvilky z toho udělal multidevice Btrfs, na které jsem se jal přesypávat subvolume z původního stroje.
A to šlo to fakt pomalu, protože 10MB za sekundu fakt není žádná hitparáda. Ale ok. Plán byl, že využiju GRUB toho Debianu, nakopíruju subvolume z původního stroje a následně pořeším co bude třeba.
Zhruba po dvou hodinách se data přesypaly. Nastavil jsem GRUB. Restartoval. Ubuntu najelo, ale jeho kernel nezvládal grafiku AMD procesoru 9. generace. Pokusil jsem se sice o aktualizaci jádra, ale ta ubuntí prasečina nikam nevedla a mne začal tlačit čas.
Čert vem Ubuntu. Už mi tak jako tak s těmi svými snapy pilo krev. Takže jsem šel rozjet ten virtuál v Debianu. Zdálo se to být v pohodě, ale ouha! Místo plochy widle ukázaly kyselý ksicht a nějaké kecy o opravě chyb. Bohužel dřív, než bylo možné tu chybu vyfotit, šel virtuál do vývrtky.
Že by nějaká chyba při přenosu? To bylo divné. Původní virtuál fungoval a když jsem zkusmo naimporoval ten starý OVI soubor z roku 2018 na tom novém systému, normálně najel. No tak jsem zkusil udělat export do OVI. Ale výsledek byl stejný jako předtím – kyselý ksich a touha zabít neznámého pachatele.
Bylo jasné, že v šest už do Prahy nepojedu. Ten kyselý ksicht ve mně vyvolával chuť rozmlátit vše co má nějakou spojitost s okny. Laboroval jsem s tím všelijak, ale nikam to nevedlo. Jet domů nemělo smysl. Další víkend už mám naplánovaný a stejně bych neměl klidné spaní, protože u virtuálu, co nepřežije přesun na jiný stroj není vůbec jisté, zda vůbec přežije do následujícího startu. Ale byl jsem už fakt groggy, takže jsme to asi v půl desáte zabalili, s jejím mužem si dali do trumpety a šli spát kolem půlnoci s tím, že ráno bude moudřejší večera.
A taky že jo. Jako obvykle mne nad ránem napadlo hned několik řešení co by stálo za vyzkoušení. Dali jsme kafe, odvezla mne do ordinace a hurá do rachoty.
Jak jsem zmínil. Stará záloha z roku 2018 po importu najela. Takže jsem funkční verzi virutálu odzálohoval přes clonezillu a ssh na ten nový stroj. A pak tuhle zálohu namlasknul přes ten naimportovaný virtuál z roku 2018. A najelo to!
Zjistil jsem také, že 3D akcelerace virtuálu je příčinou toho, že se objevují divné artefakty. Resp. některé artefakty se neobjevují. Proto to vypadá divně. Takže jsem ji vypnul.
No a pak už to byla víceméně hračka. Ubuntu i se svými snapy šlo do háje. Zkurvený google-chrome se mi podařilo odemknout smazáním pofiderních souborů v adresáři už-ani-nevím-kterém a ve dvě jsem konečně naskočil s klidnou duší do vlaku směr Pha.
P.S.: Až bude někdo organizovat lynč na Shuttlewortha nebo na Gatese. Dejte vědět. Kápi ušiju. Dehet a peří mám. A bude alespoň sranda, lepší než ta vykleštěná odrhovačka na curl
Původně objednaný stroj měl mít: Intel Core i3-7100 2C/4T 3.90 GHz, 8GB (1x8GB) 1Rx8 DDR4-2400 U ECC, 2x HD SATA 6G 1TB 7.2K HOT PL 3.5'' ECO.
Předběžná objednávka, byla učiněna 23. listopadu 2017 s tím, že cena měla být ve výši 28 tisíc včetně DPH, a stroj měl být dodán v únoru 2018. Ale hrubá stavba ordinace měla zpoždění, proto byl posunut termín dodání na červen. Konečná objednávka byla odeslaná 5.6. e-mailem a odsouhlasená cena byla oproti té původní navýšená na 35 tisíc včetně DPH. Dodací lhůta měla být 3–4 týdny a jelikož ten stroj do 8.7.2018 fyzicky nedorazil, bylo odstoupeno od smlouvy.
Tlačil ji čas, protože bez toho stroje nemohla tu ordinaci otevřít. A když jsem konzultoval vhodné komponenty s kolegou, nabídnul se, že jí přepustí ten stroj co si sestavil, protože byl parametricky téměř stejný:
Vzal si za něj jen 16 tis. CZK, které ho to stálo a dokoupily se do toho ještě tři 250gb SSD disky Samsung 860 evo za 5370,- CZK s DPH. Takže jí to celkem vyšlo cca na 21370,- včetně DPH.
Celková cena vycházela minulé úterý na 28418,- CZK s DPH.
Tiskni Sdílej:
Dokoupil jsem jen 3 SSD disky. Původní instalaci Ubuntu z ext4 překlopil na btrfs v raid 1 módu. Do jednoho subvolume přešoupnul systém a do druhého adresář home.Jen opravdovy odbornik pouzije ne-raid5/6 SSD na trvale ochovavani dat...
data prvních pacošů byla definitivně v háji, protože jí zůstala funkční jen záloha, kterou jsem udělal bezprostředně po instalaci.... bez zaloh.
..na odsypávání zálohovaných dat jsem jí nabídnul stroj charlie-brown.
Proč asi?
O data přišla jen díky vlastní iniciativě. Chtěla uvolnit místo, tak jak byla zvyklá z widlí, tím že něco smaže. No a smazala toho víc než měla. A kde nic není to pak ani smrt nebere. Ta záloha, která jí zůstala funkční, to byl btrfs snapshot, který jsem udělal poté co bylo vše rozběhané.
Tak jistě. Jsou i jiná, nepochybně lepší řešení, takže můžeš své služby nabídnout. Akorát že já bych osobě, které nelze věřit ani to co o sobě sama napíše, svěřil leda tak vynášení smetí do popelnice.
Jsi zacyklený jako obvykle. Chápu, že pro tebe je synonymem autobusové dopravy Greyhound, se kterým dnes v USA jezdí jen černoši a češi. Ale tady u nás v ČR to funguje tak, že nalezeš, zahibernuješ a řízení ponecháš osobě, kterou za to prostřednictvím jízdného mimo jiné také platíš.
Ty jsi z vidlákova zvyklý na to, že si bez auta ani neprdneš. Tady je to jinak. Než by ses z tou svou károu vymotal z města, tak já už jsem na místě, ze kterého si mne do té své vidle kde má ordinaci odveze zvěrokleštička.
Ostatně i ta zvěrokleštička, která během doktorátu strávila půl roku v USA na Purdue University a také několik měsíců na Royal Veterinary College v Anglii.
Už přeskakuješ do slovenčiny, bacha ať ti nepraskne cévka. Ještě bys mi ale mohl vysvětlit tu záhadu, proč se mi na linkedin furt cpou ty žádosti o navázání kontaktu, ačkoliv nikde neuvádím, že bych měl zájem o nějakou změnu.
Ty jsi doktor, že do toho tak dobře vidíš? A nebo jsi tyhle moudra zaslechl někde u Babiše? Dvě z mých spolužaček ze ZŠ jsou praktické lékařky. Jedna v Brně, druhá v OV. Kamarádova žena je dětská lékařka v Žulové. Kámoška je zubařka a můj kámoš šéfuje v Brně jeden z nejprestižnějších špitálů v téhle banánové republice. Do žlabu vysoko nemají, ale že by si mohli dovolit dovolenou na Maledivách 3x ročně, to teda fakt ne. V prvé řadě na to nemají čas.
A o veterinářích nemáš očividně šajna vůbec. Tam se totiž platí všechno tvrdě keš – žádná zdravotní pojišťovna, která před tebou milosrdně skrývá kolik stojí tvoje zdravotní péče, takže máš pak dojem že nestojí vůbec nic.
Jo. Tak za deset let, až jí bude těsně před šedesátkou a bude mít konečně splacenou hypotéku za ordinaci a odrostlé děcka. To se možná na ty Maledivy koukne. Ale zatím si můžou dovolit jen dva týdny dovolené v Řecku s ubytováním někde na privátě.
Takze dela se to tak, ze koupis poradny Mac a koupis ho v take konfiguraci abys na nej nemusel sahnout 10 let. Pak koupis Paralels a Widle rozbehnes v nich. Jeste nejake NASko na zalohy. A to je vse.
Zajímalo by mne, jakou konfiguraci máš asi na mysli. Tu, z roku 2013, které skončila veškerá podpora minulý měsíc, nebo nějakou jinou? Ptám se proto, že to není tak dávno co mi kámoš bečel, že pro ten jeho Mac už nejsou žádné aktualizace, což ho nakonec donutilo po letech opět zainvestovat do výpočetní techniky. Jenže ten na tom nic extra neprovozoval a virtualizace je pro něj zcela neznámé slovo.
A nakonec. Jak vysokou investici by to tvé řešení asi obnášelo. Víš, že bych jí to do budoucna jako doporučil. Nebudu tu věčně a "profik" jako ty potřebuje taky žrát, a ne furt pít jen tu slanou vodu.
a vydrzel 8 major upgradu OS do roku 2021
Skoč si do papírnictví a kup si kalendář. Píše se rok 2024. Ten předchozí komp pořizovala v roce 2018. A nový stroj nepořídila proto, že by ten stávající výkonově nestačil, ale proto aby měla pokoj minimálně pro následujících 6 let a + kompa pro dcery.
Až se bude chtít hrabat ve starém šrotu, pošlu ji za tebou, ale momentálně má to nejlepší, co se dá za rozumné prachy koupit. Jinak jsem vycházel (pokud jde o podporu od Apple) z téhle stránky.
Nic jiného v těch widlích nemá. Je to uzavřený subsystém, ve kterém komunikují ty její krámy, které jsou only widloidní. Ven vidí jenom ten její linuxový stroj. Maily, web, dokumenty, zálohy atd. – to vše si řeší v linuxu. A netvař se, že nevíš jaký opruz přináší MS Windows, když je pustíš rovnou na HW. Ve virtuálu jedou mnohem rychleji. A „veselou historku” jak si nechal kámoš (jinak šťastný uživatel jabka) zašifrovat veškeré rodinné fotografie, včetně fotek ze svatby, jsem pro lepší spád z vyprávění vypustil.
Pokud jde o uživatelku. Nejspíš bude spokojená, když jsem s ní žádný extra velký problém za uplynulých 6 let neřešil. Ta záležitost s nedodáním předem zamluveného stroje mne tenkrát docela namíchla. Nejvíc ale ta fligna, jak se z ní pokoušeli dostat prachy za ten nedodaný stroj, který se možná i někde vyskytoval, jenže ne tam kde měl být. A to si ještě srovnej, co jí chtěli prodat.
Pro nikoho jiného bych to zadara nedělal. Tuhle holku znám 35 let, kdy jí bylo tolik co je dnes její nejstarší dceři. A kdybych to řešil pro sebe, tak bych provozoval tu aplikaci přes PlayOnLinux, tak jako veškerý win-only software co sem tam použiju.
Její máti jsem nainstaloval linux na notebook před 20 lety. Má už přes 80, takže jsem byl dost překvapený, že ho stále používá a je s ním stále spokojená.
No. Mám se zvirtualizovanými widlemi za těch 20 let velice dobrou zkušenost. Potřebuješ aktutně navýšit RAM? No problem! Potřebuješ zvětšit disk? No problem! Potřebuješ ten systém zapauzovat, když se děje něco podivného? No problem!
Takhle mě sice vytáčel ten jejich kyselý ksicht, ale stále jsem měl přehršel možností co se s tím dá udělat a tlačil mne jenom čas, protože nebylo po ruce médium o takové kapacitě abych to nemusel zdlouhavě honit přes ten pomalý switch.
Na původním stroji ten virtuál bez problémů jel, takže jsem měl podezření, že při posledním snapshotu nebyl ten stroj skutečně vypnutý, ale jen zahibernovaný. Což logicky v kombinaci s jiným HW představovalo problém. Dokazoval to i úspěšný import té staré zálohy, co se překopírovala i s ostatními daty. Ale od kyselého ksichtu se dozvíš kulové a ten jejich slavný návrat k bodu obnovy nikam nevedl. Kdyby mne napadlo použít clonezillu už v sobotu, tak bych byl už v sobotu v devět večer doma.
Být to na fyzickém železe, tak jsme s těma widlema v prdeli ihned.
To není screenshot z toho jejího stroje. Chtěl jsem jenom přihodit obrázek, jak vypadal ten kyselý ksicht. Tam to vždyzky zmizlo a šlo do restartu dřív, než jsem to stačil vyfotit. Problém byl v tom, že se nebylo možné do toho stroje dostat aby se ty addons updatovaly.
Jinak jsi sám přiznal, že jsi si s Linuxem zadělal a musel jsi OS přeinstalovávat (Ubuntu -> Debian), protože jsi nemohl vyřešit nějaký problém.
Nic takového jsem nepřiznal. To Ubuntu už měl Martin nainstalované. Mne jenom těch 6 let sralo. A poslední dobou čím dál víc s tím milionem snapů. Aktualizace HW byla plánovaná. Otázkou bylo jenom kdy na ni bude mít zvěrokleštička prachy. A z jara jsme to přesunuli právě proto, že se měly na trhu objevit ty nové Ryzeny.
.. win bys přenášel prostým zkompírováním / klonem v offline režimu a do 15min by bylo hotovo (protože nvme / sata to nvme/sata je v rámci ssd dost rychlý)
Přiznej Maxi že jsi to četl jen letmo?
Tady vůbec nešlo o kanibalizaci starého kompu, ale o přesun funkčního profilu na nový HW. A zcela jasně a srozumitelně jsem napsal, že o ty data přišla díky vlastní hlouposti hned zkraje, kdy ještě žádnou zálohu ani nestihla vyrobit. A to právě tím, že se záměrem uvolnit místo smazala část toho virtuálu, takže znemožnila jeho spuštění. Jenom zdejší idioti se na tom točí, jako by to byl bůhví jaký problém.
Jo dneska. To by jí něco takového asi víc zabolelo, ale právě proto ten upgrade. Na 2TB v Btrfs raid1 se jí vleze takových virtuálů nejmíň 40 a rychlost obnovení zálohy je na žbrnk. Stávající kapacitu měla jen 375 GB. A osypávání dat na externí komp je také přežitek. Příští rok si dokoupí dva 3,5 palcové rotační disky a má se zálohama vystaráno až do důchodu.
Maxi, chápu že pro tebe je to denní chleba, ale já do styku s MS Windows přicházím jen když se doménují po naklonování v laborce. A právě proto bych je na fyzické železo nikdy nepustil.
I ta kámoška je používá tak, že je nemá ve fullscreenu, ale v okně, aby viděla na panel ze kterého si spouští aplikace, které má v linuxu. A co používá? Google-chrome, FileZilla, Gimp, Libreoffice, Thunderbird, Xsane a Evince.
Mimochodem, víš co je vtipné? Ten procesor. Kupovala ho minulý týden za 6890,- Zřejmě byl jenom jeden, protože ještě dnes ráno neměli na alze žádný. A když jsem se kouknul teď, tak čekají až jim dorazí pouhý jeden kus a cena je o 7 stovek vyšší.
software, co ke své práci potřebuje je win only
Řešení bylo jednoznačné. Hlavní systém linuxTo je uz diagnoza
Já ho nepoužívám. Stejně jako ty windows. Ale o ty se jí stará ta firma co jí dodala ten veterinární soft. Faktem je, že nic extra nebylo potřeba řešit, za těch 6 let s virtualboxem žádný problém neměla a včera si dokázala vyřešit sharing lokálního adresáře do prostředí virtálu také sama. I když jsem měl z toho opuchlé ucho.
Podle mně totiž Virtualbox dobrý na občasný hraní, simulace apod.
Nemohu posoudit, protože tyhle věci jedu přes PlayOnLinux a mám pocit že fungují lépe, než fungovaly na win.
Dnes bohužel nutnost. Mimochodem, uvažovala o tom, že by ten software jela přes PlayOnLinux, ale rozmluvil jsem jí to. Takhle jí to oprašuje dodavatelská firma a když je problém, nemůže se vymlouvat. Navíc je mnohem snazší nasdílení obrazovky při vzdálené správě. Vybereš okno, nasdílíš a nazdar. Jinde než ve virtálu se ti nikdo hrabat nebude.
O konektivitu se jí stará zase jiná firma. A platí to samé. Nemůžou se na nic vymlouvat, protože je přes ten linux možné velice snadno diagnostikovat kde je problém.
Měli jsme v práci nadnárodní logistický systém SLES + SUSE pro 3 tisíce uživatelů. V Česku na pár kompech k vůli státní správě ve VirtualBox provozovali Windows s MS-Office Word a nějaký jejich ekonomický SW. VirtualBox byl spolehlivý, žádné těžkosti. Zálohováno na serverech SLES.
To jo. Ty budeš zřejmě jako správný masochista radši furt dokola klikat, že fakt nechceš upgrade na novější verzi distribuce, abys náhodou nedopadnul podobně jako kolega, viď?
Jsi tak zmatený furt, nebo jenom teď? Ten pomalý prvek si tam dala, protože potřebovala připojit další krámy a neměla dost zásuvek. Na běžnou práci jí stačí a že se záloha odsypává dvě hodiny ji taky nesere, protože to jede s nízkou prioritou na pozadí.
Ubuntu tam měla a do prdele šlo proto, že instalace debianu byla rychlejší a míň riziková než upgrade o x verzí toho Ubuntu.
A zpoždění vzniklo jedině a pouze tím, že byly v podivném stavu ty MS Windows.
nevieme preco si nepriniesol rychlejsi, preco si nepriniesol rychly externy disk, alebo preco si to neurobil cele u seba doma na jej novom zeleze po tom, ako by si si urobil obraz disku zo stareho stroja.
Ty jsi vůbec nepochopil, proč jsem ten blogpost napsal, že? Píšu tam snad něco o nějaké tragédii?! Jo. Píšu tam o tragických MS Windows a Ubuntu, ale tragédie by to byla, kdybych si s tím neporadil. Ne proto, že by musela počkat 14 dní, než bych se tam zase dostal – mohla jet klidně dál na tom původním kompu – ale proto, že bych neměl klid. Jenže já si s tím poradil a popsal jsem i jak pro ty, co by se snad náhodou ocitli v podobné situaci.
Nebo jako tenhle, či tento uživatel derivátu mint – vybráno namátkou.
Chuť sladová, sladká a plná, malinko ulepená a jakoby připálená, hořkost nastupuje později, a i když není nijak výrazně drsná, přesto dlouho ulpívá v ústech. Nadprůměrné a vcelku pitelné pivo.
12-ka: 3. Místo v kategorii světlý ležák premium degustační soutěže Dočesná (Žatecké slavnosti chmele 2022) 3. místo v kategorii světlé ležáky degustační soutěže Zlatý soudek PIVEX 2022 3. místo v kategorii světlé ležáky degustační soutěže Zlatý soudek PIVEX 2023 3. Místo v kategorii světlý ležák premium degustační soutěže Dočesná 2024 11-ka: 1. místo v kategorii 11% Světlý Ležák – České Pivo 2022 Gold Brewers Seal – International Beer Festival Budweis 2022 3. místo v kategorii světlé ležáky degustační soutěže Zlatý soudek PIVEX 2019 10-ka: 2. Místo v kategorii světlé výčepní pivo degustační soutěže Zlatá Pivní Pečeť 2018 3. Místo v kategorii světlé výčepní pivo degustační soutěže Pivo České republiky 2014 3. Místo v kategorii světlé výčepní pivo degustační soutěže Dočesná Žatec