Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Z proprietárního světa: Přijdete ráno do práce a zjistíte, že všechny Windows Servery byly neplánovaně automaticky upgradovány z verze 2022 na verzi 2025.
Tiskni
Sdílej:
když už musíte (?) provozovat MS Windows, tak nejlépe ve virtuálce, ale hlavně je nepřipojovat k sítiJa mam odjakziva svoje pocitace na Linuxe a Windows vo virtualke. Pouzivat to bez sieti nejde. Windows virtualku mam, tak ako vacsina, na veci, ktore v linuxe nejdu. Napr eID, firemne veci, programovanie pcl, testovanie vyvijanych aplikacii pod windows a podobne ... vacsina veci proste k fungovaniu vyzaduje internet.
To, že 92 lidí ze 100 používá windows neznamená, že je používat umí. Úplně stejně „umí” používat i linuxový desktop. Nevidí v tom rozdíl. Stačí jim, že si otevřou seznam.cz, kde se přihlásí na svůj mail, přehrajou film nebo muziku, přečtou PDF a stáhnou soubor na fleshku. A sere je pouze to, že dokument co si napsali v Libreoffice vypadá ve Wordu jinak než když ho psali. A to obvykle bývá také ten jediný důvod, proč chtějí nainstalovat MS Windows. A pak jsou pro změnu nasraní, když jim něco nefunguje, že je pošleš do háje.
Tak to vidíš ty, protože s těma lidma jejich problémy po aktualizacích neřešíš.
Já s Ubuntu koketoval mnohem dřív než ty. Přes ně jsem se dostal k Debianu. Až pak jsem zjistil, že je to přesně v duchu „když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají”. Položil sis vůbec otázku, jestli má smyl cpát linuxový desktop lidem, co tomu nechtějí porozumět?
Darina je jiné kafe. Stejná sorta jako ta zvěrokleštička. Co chce to má ale na rozdíl od té mojí kámošky musí svoje problémy řešit tady, protože nemá nablízku nikoho, by se mohla ptát.
Já na tom byl před 25 lety stejně. Moc dobře si pamatuji jaké to bylo trápení, protože jsem tehdy ještě neměl ani přístup k internetu. A to jsem nebyl žádný zelenáč. Ovšem nástup na ÚMOb, kde se používal výhradně linux, to byl pro mne přímo raketový vzestup, protože stačilo jen zvednout prdel od stolu a jednoduše se zeptat, když jsem měl pocit že jsem v koncích. Ptal jsem se první rok. Pak už se chodili ptát mne. A nástup na ČVUT? To byl teprve skok, protože jsem díky tomu potkal hodně lidí a od každého bylo možné se něco zajímavého naučit – dříve, než ty technologie začali používat i jiní. Ale nejvíc mne těší, že jsem pomohl do toho vlaku naskočit zase dalším. Kupř. se Zbyňkem jsme konzultovali jeho problémy, v době kdy ještě učil informatiku na obchodce. Jejich úspěchy mne těší víc než vlastní.