Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Z proprietárního světa: Přijdete ráno do práce a zjistíte, že všechny Windows Servery byly neplánovaně automaticky upgradovány z verze 2022 na verzi 2025.
Tiskni
Sdílej:
když už musíte (?) provozovat MS Windows, tak nejlépe ve virtuálce, ale hlavně je nepřipojovat k sítiJa mam odjakziva svoje pocitace na Linuxe a Windows vo virtualke. Pouzivat to bez sieti nejde. Windows virtualku mam, tak ako vacsina, na veci, ktore v linuxe nejdu. Napr eID, firemne veci, programovanie pcl, testovanie vyvijanych aplikacii pod windows a podobne ... vacsina veci proste k fungovaniu vyzaduje internet.
To, že 92 lidí ze 100 používá windows neznamená, že je používat umí. Úplně stejně „umí” používat i linuxový desktop. Nevidí v tom rozdíl. Stačí jim, že si otevřou seznam.cz, kde se přihlásí na svůj mail, přehrajou film nebo muziku, přečtou PDF a stáhnou soubor na fleshku. A sere je pouze to, že dokument co si napsali v Libreoffice vypadá ve Wordu jinak než když ho psali. A to obvykle bývá také ten jediný důvod, proč chtějí nainstalovat MS Windows. A pak jsou pro změnu nasraní, když jim něco nefunguje, že je pošleš do háje.
Tak to vidíš ty, protože s těma lidma jejich problémy po aktualizacích neřešíš.
Já s Ubuntu koketoval mnohem dřív než ty. Přes ně jsem se dostal k Debianu. Až pak jsem zjistil, že je to přesně v duchu „když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají”. Položil sis vůbec otázku, jestli má smyl cpát linuxový desktop lidem, co tomu nechtějí porozumět?
Darina je jiné kafe. Stejná sorta jako ta zvěrokleštička. Co chce to má ale na rozdíl od té mojí kámošky musí svoje problémy řešit tady, protože nemá nablízku nikoho, by se mohla ptát.
Já na tom byl před 25 lety stejně. Moc dobře si pamatuji jaké to bylo trápení, protože jsem tehdy ještě neměl ani přístup k internetu. A to jsem nebyl žádný zelenáč. Ovšem nástup na ÚMOb, kde se používal výhradně linux, to byl pro mne přímo raketový vzestup, protože stačilo jen zvednout prdel od stolu a jednoduše se zeptat, když jsem měl pocit že jsem v koncích. Ptal jsem se první rok. Pak už se chodili ptát mne. A nástup na ČVUT? To byl teprve skok, protože jsem díky tomu potkal hodně lidí a od každého bylo možné se něco zajímavého naučit – dříve, než ty technologie začali používat i jiní. Ale nejvíc mne těší, že jsem pomohl do toho vlaku naskočit zase dalším. Kupř. se Zbyňkem jsme konzultovali jeho problémy, v době kdy ještě učil informatiku na obchodce. Jejich úspěchy mne těší víc než vlastní.