Byly vyhlášeny výsledky The Game Awards 2024 (YouTube). Hrou roku se stal Astro Bot (YouTube) běžící pouze na PlayStation 5.
Na GOG.COM probíhá Winter Sale 2024. Při té příležitosti lze každý den do konce roku získat zdarma jinou počítačovou hru, viz kalendář uprostřed stránky Winter Sale 2024. Otevření balíčku se hrou vždy ve tři odpoledne. První hrou je The Whispered World: Special Edition.
Nezisková organizace Internet Security Research Group (ISRG) vydala Výroční zprávu za rok 2024 (pdf). Organizace stojí za certifikační autoritou Let's Encrypt, projektem Prossimo, jehož cílem je používání paměťově bezpečného kódu v kritické internetové infrastruktuře a službou Divvi Up řešící telemetrii respektující soukromí uživatelů.
Vývojáři PeerTube, tj. svobodné alternativy k videoplatformám velkých technologických společností, představili mobilní aplikaci PeerTube (Google Play, App Store). Zdrojové kódy jsou k dispozici na Framagitu.
Google představil Gemini 2.0, tj. novou verzi svého modelu umělé inteligence (YouTube).
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.12. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 3.27 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.6 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Byla vydána (𝕏) listopadová aktualizace aneb nová verze 1.96 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.96 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
OpenMandriva ROME, tj. průběžně aktualizovaná (rolling) edice linuxové distribuce OpenMandriva, byla vydána ve verzi 24.12.
Z proprietárního světa: Přijdete ráno do práce a zjistíte, že všechny Windows Servery byly neplánovaně automaticky upgradovány z verze 2022 na verzi 2025.
Tiskni Sdílej:
když už musíte (?) provozovat MS Windows, tak nejlépe ve virtuálce, ale hlavně je nepřipojovat k sítiJa mam odjakziva svoje pocitace na Linuxe a Windows vo virtualke. Pouzivat to bez sieti nejde. Windows virtualku mam, tak ako vacsina, na veci, ktore v linuxe nejdu. Napr eID, firemne veci, programovanie pcl, testovanie vyvijanych aplikacii pod windows a podobne ... vacsina veci proste k fungovaniu vyzaduje internet.
To, že 92 lidí ze 100 používá windows neznamená, že je používat umí. Úplně stejně „umí” používat i linuxový desktop. Nevidí v tom rozdíl. Stačí jim, že si otevřou seznam.cz, kde se přihlásí na svůj mail, přehrajou film nebo muziku, přečtou PDF a stáhnou soubor na fleshku. A sere je pouze to, že dokument co si napsali v Libreoffice vypadá ve Wordu jinak než když ho psali. A to obvykle bývá také ten jediný důvod, proč chtějí nainstalovat MS Windows. A pak jsou pro změnu nasraní, když jim něco nefunguje, že je pošleš do háje.
Tak to vidíš ty, protože s těma lidma jejich problémy po aktualizacích neřešíš.
Já s Ubuntu koketoval mnohem dřív než ty. Přes ně jsem se dostal k Debianu. Až pak jsem zjistil, že je to přesně v duchu „když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají”. Položil sis vůbec otázku, jestli má smyl cpát linuxový desktop lidem, co tomu nechtějí porozumět?
Darina je jiné kafe. Stejná sorta jako ta zvěrokleštička. Co chce to má ale na rozdíl od té mojí kámošky musí svoje problémy řešit tady, protože nemá nablízku nikoho, by se mohla ptát.
Já na tom byl před 25 lety stejně. Moc dobře si pamatuji jaké to bylo trápení, protože jsem tehdy ještě neměl ani přístup k internetu. A to jsem nebyl žádný zelenáč. Ovšem nástup na ÚMOb, kde se používal výhradně linux, to byl pro mne přímo raketový vzestup, protože stačilo jen zvednout prdel od stolu a jednoduše se zeptat, když jsem měl pocit že jsem v koncích. Ptal jsem se první rok. Pak už se chodili ptát mne. A nástup na ČVUT? To byl teprve skok, protože jsem díky tomu potkal hodně lidí a od každého bylo možné se něco zajímavého naučit – dříve, než ty technologie začali používat i jiní. Ale nejvíc mne těší, že jsem pomohl do toho vlaku naskočit zase dalším. Kupř. se Zbyňkem jsme konzultovali jeho problémy, v době kdy ještě učil informatiku na obchodce. Jejich úspěchy mne těší víc než vlastní.