Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Co přesně se děje, když se pomocí curlu připojujeme ke google.com? Proč to psát do terminálu, když si to můžeme pustit jako videoklip curl -v https://google.com na YouTube. 😂
Tiskni
Sdílej:
echo -e "\e)0\016lqqwqqk\nmqqvqqj\017"
trochu šílený to začne být ve chvíli, kdy různé ncurses aplikace apod. dělají různé optimalizace při vykrslování, scroll regiony a tak...
filesystem: ╭───────────────────────────────────┬────────────────┬────────────────╮ │ path (string) │ owner (string) │ group (string) │ ├───────────────────────────────────┼────────────────┼────────────────┤ │ /etc/ssh/ │ root │ root │ │ /etc/ssh/ssh_config.d │ root │ root │ │ /etc/ssh/ssh_config │ root │ root │ │ /etc/ssh/sshd_config.d │ root │ root │ │ /etc/ssh/moduli │ root │ root │ │ /etc/ssh/sshd_config │ root │ root │ │ /etc/ssh/ssh_host_rsa_key │ root │ root │ │ /etc/ssh/ssh_host_rsa_key.pub │ root │ root │ │ /etc/ssh/ssh_host_ecdsa_key │ root │ root │ │ /etc/ssh/ssh_host_ecdsa_key.pub │ root │ root │ │ /etc/ssh/ssh_host_ed25519_key │ root │ root │ │ /etc/ssh/ssh_host_ed25519_key.pub │ root │ root │ │ /etc/ssh/ssh_import_id │ root │ root │ ╰───────────────────────────────────┴────────────────┴────────────────╯ Record count: 13To je pro statické výpisy. Pokud to má být TUI aplikace typu mc, htop atd. tak tam je to složitější, mj. proto, že je snaha překreslovat jen to, co se změnilo.
Je to hnus velebnosti! A ty by ses měl Hagaro stydět, linkovat takovou prasečinu. V příloze je 4,3kB asciicast, který obsahuje totéž co to 5,7MB video na tytrubko.com ale bez blbých keců.
Ten asciicast byl nahrán následujícím příkazem asi před půlhodinou:
~$ asciinema rec -i 0.000005 -c "curl -v https://google.com" curl2.cast
Ten parametr -i je tam proto, aby se neslily jednotlivé operace do jedné události. Těm, co mají asciinemu nainstalovanou, doporučuji nastavit rychlost přehrávání 0.00001
, jinak to profrčí tak rychle, že si ničeho nevšimnete:
:~$ asciinema play -s 0.00001 curl2.cast
A pro ty, co asciinemu nainstalovanou nemají a netuší ani která bije je v příloze k dispozici i screenshot toho okna jak jsem to „nahrával”.
Nejvíc času (asi 20 minut) mi zabralo nastrkat do něj markery, aby byly přesně tam, co jsou v tom videu na které odkazuješ. A to jsem mezi tím stihnul telefonicky odbavil i kamarádku, které jedu zítra poskládat nového křápa.
A pro joudu z jablečné stáje, co se zde do mne s oblibou naváží mám vzkaz: „Na monitoring tvého blábolení nemám čas, protože jsem zjistil, že se za těch 7 let co používám asciinemu nenašel nikdo, kdo by zmastil nějaký slušný editor asciicastu. Tudíž mi nezbylo, než si uplácat vlastní, který přesně takové záznamy umožňuje dělat. Včetně komentářů, atp.”
~$ asciiframe view curl2.cast info title : not set record date : Pá 8. listopadu 2024, 12:24:03 CET (1731065043) events count : 51 size in bytes : 4379 duration : not set time of last event : 0.232827 sec. (00:00:00) created : 2024-11-08 12:24:03.568745270 +0100 last change : 2024-11-08 12:41:12.328845824 +0100 ~$ asciiframe view curl2.cast h { "version": 2, "width": 149, "height": 69, "timestamp": 1731065043, "idle_time_limit": 0.000005, "env": { "SHELL": "/bin/bash", "TERM": "xterm" } } ~$ asciiframe view curl2.cast m 2: 1: [0.0, "m", "DNS Lookup"] 4: 2: [0.045, "m", "TCP Connect"] 6: 3: [0.05, "m", "TLS Negotiation"] 26: 4: [0.1083, "m", "X509 Certificate Validation"] 38: 5: [0.114, "m", "HTTP/2 Session Open & HTTP/2 Client Request"] 45: 6: [0.228, "m", "HTTP/2 Server Response Headers"] 48: 7: [0.229954, "m", "HTTP/2 Server Response Body"] 50: 8: [0.23 , "m", "HTTP/2 S
Jo a tímto také děkuji Kralykovi za jediný smysluplný příspěvek v téhle diskuzi, protože sem čirou náhodou „pastnul” přesně to, co jsem hledal.
Sorry, ale pro slepce a pro hlupáky tutoriály nedělám. I když pokud jde o ty slepé, o příkazu, který by výstup honil paralelně přes espeak jsem také uvažoval, protože asciinema to sama o sobě neumí (zkoušel jsem).
Čisté audio je upřímně řečeno, bez vizuální informace v tomto případě na hovno. Je to stejné jak s tělesnými tresty. I tam mívá z dlouhodobého hlediska lepší výsledek jedno plácnutí na zadek v útlém dětství než pouhé kecy.
Možná to máš jinak, ale můj mozek, pokud během první minuty nezachytí zajímavou informaci automaticky uši vypíná a přechází do odpočinkového módu, ze kterého se dostává jen na základě signálu přijatého zrakem (Ha! Změna!), nebo hmatem (Vstávej, ten uspávač hadů už zmizel).
Golisi, Golisi, Golisi.. Ta moje wiki tohle všechno dávno umí.., jak videa, dokonce i z té trubky, tak audio, včetně midi.. viz Indiánské zkazky a písně od Alice C. Fletcher. Jenom pracovní síly, co by ty noty naklikaly do MuseScore chybí. Já na to nemám čas.
Víš kolik generací používalo pěstní klín, než někoho napadlo přivázat ten šutr na klacek? Mraky. A proč to někoho napadlo? Jednoduše proto, že na rozdíl od těch ostatních nehodlal ztrácet svůj čas. A tak je to se vším. Vymyslet nějaký postup, co usnadní a zefektivní práci, na to bohužel každý nemá. Taková je holá skutečnost. Na vývoji libvirtu spolupracuje 18 let mraky lidí. Mně dělá stejnou službu jeden blbý shellový skript na který jsem nesáhnul ani nepamatuji, protože funguje jak má a víc po něm nechci.
Tebe by som (podľa tvojho typu vyjadrovania odporučil rap.
Překonal jsi sám sebe. Měl jsem za to že víc mimo už snad ani být nelze. Je-li totiž nějaký žánr, který fakt nemusím, je to právě rap.
Skús to dať teda na slashdot keď si si istý že je to lepšie ako akékoľvek súčasné dostupné riešenie.
Četl jsi ty podmínky? „Our site is supported by advertising and we and our partners use technology such as cookies on our site to personalize content and ads, provide social media features, and analyze our traffic.” – jestli fakt něco nehodlám podporovat, tak to jsou právě ony „social media features”. Nevedu a nepodporuju – FB, Whatsapp & etc. A jejich traffic je mi ukradený. Cáluji si všechno z vlastní kapsy a proto si také určuji pravidla. A nestrkám věci na github, protože nehodlám studovat jejich podmínky. Ne proto, že bych se nechtěl s nikým podělit o svůj kód. Moje skripty si vystačí s tím co je: kupř. zmíněný kvm skript vyžaduje „pure” qemu, openvswitch, ssh, ed, sed, grep, telnet a coreutils. A ten asciiframe využívá ed, sed, jq no a pochopitelně tu asciinemu.
Mimochodem asciinema mne zaujala právě proto, že nabízí skvělou možnost jak distribuovat kód, včetně manuálu i konkrétních ukázek praktického využití. Chceš vědět jak se appka používá? Pustíš si asciicast. Chceš ji nainstalovat? Dumpneš ten samý asciicast. A máš 100% jistoty, že ti do toho kódu někdo jiný nepřidal kód co v něm nemá být. A celé se to vleze – včetně dokumentace – do několika kilobajtů.
Přijde mi na palici, když mě někdo nutí – jen kvůli tomu že byl líný naprgat pár řádků kódu navíc – instalovat hromadu softwarových sraček s milionem závislostí. O celém systému v nějakém kontejneru ani nemluvě.
Já to pochopil tak, že z toho asciinema záznamu vytáhne poměrně krátký skript obsahující seznam kroků, které je potřeba udělat tzn. jde to snadno zkontrolovat případně upravit.
Je to elegantnější než si myslíš. Spustíš nahrávání, přihlásíš se tam kde je to co chceš uložit do asciicastu. Aplikuješ cat, odhlásíš se, ukončíš nahrávání. A pak přidáš značky - před a po. To stačí k tomu aby se z toho asciicastu dalo z raw výstupu asciinemy přes sed vytáhnout to co chceš.
A to zotavenie už naozaj potrebuješ.Mám pro něj jedno místo kde se bude cítit dobře.
Momentálně jedu na téhle frontální vlně milý Peter.
A to si čítal kde?
Pokud jde o monitoring toho odkud, kde, kdo a na co leze, je věc provozovatele. Ten poskytuje obsah. Ten za něj zodpovídá. Logicky si také klade podmínky s nimiž musíš souhlasit, pokud chceš jeho služeb využívat. Já nechci, a pokud se někdo ptá proč ne, odkazuji ho aby si ty podmínky přečetl. I já mám na svém webu podmínky a vyvěšenou licenci, kterou je potřeba vzít na vědomí. Proto blokuji vykrádací agenty co provozuje FB.