Erin Catto, autor open source 2D fyzikálního enginu Box2D (Wikipedie), představil nový 3D fyzikální engine Box3D. Engine je již používán ve hře The Legend of California.
Byla vydána nová verze 4.0.0 multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy nových filtrů na PIXLS.US.
Český statistický úřad (ČSÚ): Průměrná hrubá měsíční mzda ICT specialistů v roce 2025 meziročně vzrostla o 6 % na téměř 100 tisíc korun. Nejlépe placeni byli vývojáři softwaru. Dlouhodobým trendem zůstává nízké zastoupení žen, a to jak mezi specialisty, tak studenty těchto oborů.
Ochranný svaz autorský (OSA) připravuje žalobu na společnost Suno, která umožňuje generování hudby pomocí umělé inteligence (AI). ČTK to sdělil předseda představenstva OSA Roman Strejček. Suno podle něj bez souhlasu využívá k trénování svých modelů hudbu autorů, které svaz zastupuje. Nedávný investigativní materiál magazínu The Atlantic ukázal, že firmy jako Suno nebo Udio k trénování modelů používají rozsáhlé databáze obsahující miliony skladeb. V databázích, které časopis zveřejnil, lze dohledat i písně řady českých a slovenských umělců.
Byl publikován přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vyřešen byl problém s macOS 27 Golden Gate. Vývoj lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
EU dnešním dnem zavedla clo ve výši 3 eur na balíky nízké hodnoty dovážené ze zemí mimo EU. To zahrnuje širokou škálu výrobků běžně nakupovaných on-line, jako jsou oděvy, hračky, elektronika a další spotřební zboží v hodnotě až 150 EUR.
Vyšel Redmine 7.0, jeden z nejlepších open source ticketovacích systémů. Došlo k migraci na Rails 8, vylepšení UI/UX, Workflow, byla přidána podpora náhledu pro Microsoft Office a LibreOffice dokumenty, došlo k výkonnostním optimalizacím a přibylo spoustu dalších oprav a novinek. Více informací v oficiálním oznámení.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 166 (pdf).
Blíží se prázdniny a než se rozutečete k moři, je na čase se opět sejít na Virtuální Bastlírně - pravidelném setkání elektroniků, ajťáků, bastlířů a obecně nadšenců do techniky. Co si pro vás strahovští bastlíři připravili tentokrát? Určitě proberou blížící se Linux Days i další události. U softwaru se chvíli zdrží a poví si kupříkladu o tom, jak se zbavit Bambu Cloudu, ale nepřijít o možnost ovládat tiskárnu na dálku. Řeč dojde i na AI,
… více »Vývojáři postmarketOS vydali verzi 26.06 tohoto operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
EDIT: Nesnažím se o nějakou nenávistnou diskusi. Jen si říkám, jak to vidí ostatní, když tady roky čteme ty jejich plky.
Tiskni
Sdílej:
Aleš Kapica má možná konzistentní názorové jádro, ale argumenty dokáže během pěti minut otočit o 180 stupňů (občas i v rámci jednoho jediného příspěvky).
Co kdybys tak svoje tvrzení dokázal na konkrétním příkladu?
Tak ta SELDA
respiratory/rousky maji v realnem nasazeni zapornou ucinnostTedy souhlašíš se mnou, že v principu jsou hlavní problémy způsobující neefektivitu víceméně stejné? Tedy ne, že jedno na nic a druhé OK?
Ač máš vyhraněné názory, tak dokážu pobrat, co tím myslíš. Tím neříkám, že souhlasím, ale prostě v rámci rozmanitosti názorů různých lidí dokážu pochopit, že někdo má názory jiné, a proč je takové má. To samé jiné místní postavičky, jako Jenda, Bystroushaak, Greta, aj., kteří umí svůj postoj popsat, a dá se z toho něco odnést.
Připomněls mi, že by to chtělo udělat tabulku, registrovaný uživatel a jeho nergistrované alterego.
To spíše jsem ještě zapomněl na goldenfishe, ten blekotá nesmysly, a nepobírám, o co jde.
Myslíš že tu máš jediný takový příjmení? Já ti to usnadním ty pitomo, zkusme přidat další písmenko, R, u příjmení i aliasu. Kde ho tam máš ty? Ukaž, zanícená kundo?
Toz ateista je jen slunickarsky satanistawtf, neni to spis tak, ze satanista je slunickarsky krestan?
A co bych z toho měl? Kdybych toužil po papíru a budování kariéry, šel bych na to jako tenhle vykuk. Viděli jste film Občanský průkaz? Tak to byl celý malý Pačes. A já? Já byl spíš tehdy, no. Jako ten Aleš Kovanda.
Tobe je uplne jedno jestli te uzemni anonym nebo neanonym. Stejne nas NEPOSLOUCHAS a meles si svojeTos mě upřímně rozesmál. Řekl bych, že to vám to vaše „uzemňování” nějak nevychází.
… Tím prvním byla politologie a šéfem katedry byl současný premiér.Upíchni se v čase, ano?
kdyžuž tak anketu dej :D ;D
Jeho odpor proti "velkym korporacim" je jen tresnicka na dortu...
Sem tam si zapinda protoze je zmagorenej linuxem ale pak si nekde potaji otevre macbook, udela upravy v Adobe Ligtroom a je zas na mesic vysmatej.
Psal jsem pro tenhle portál 16 let.ano 16 let jsi sem cpal sve sracky a nizoval kvalitu portalu
Je tu nekde majitel? Napiste kontakt a domluvime se.
Kolikrát ti je potřeba opakovat, že majitel nemá zájem na prodeji. Po pravdě řečeno, nikde se tu zatím neobjevilo jaký zájem tu vlastně má. Takže se domnívám, že jeho zájem je, nechat to tak jak to je. V podstatě se to dá považovat za jistý sociální experiment.
urcite si to nemyslia o vasom terci uplne vsetci... vzdy, ked sa niekto schovaba za MY, smrdi to ... prepac, ale takto sa chova tlupa... zaujimalo by ma, ci by v konfrontacii z oci do oci obstali s tym vasim cielom jednotlivci, ktori v nej ptrejavuju taku odvahu... i ked ktovie, kolki su... mozno su za vsetkymi tymi podtrzitkami a xxx len dvaja
jasné, nikto nesmie byť proti... všetci musia súhlasiť... kto nejde s nami, ide proti nám
Potká se Spící krasavice se sedmi trpaslíky a Quasimodem. Spící krasavice říká: Myslím, že jsem nejhezčí na světě. Trpaslíci: My jsme zase nejmenší na celé zeměkouli. Quasimodo: A já jsem nejodpornější že všech tvorů. Tak se domluví, že to chtějí mít i oficiálně a jdou se zapsat do Guinessovy knihy rekordů. Spící krasavice jde jako první, vyjde za půl hodiny a říká: OK, mám to. Jdou trpaslíci, vyjdou za dvě hodiny a říkají: Každého z nás změřili a opravdu jsme nejmenší na celém světě. Za minutu vyjde Quasimodo a smutně se ptá: Kdo je to, do prdele, Jirsák???