abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1969 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    18.11.2010 09:14 heh
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jednoduchá úprava PDF je komplikovaná
    Není. Adobe neustále přidává podivně zdokumentované nebo nezdokumentované prasečiny. Majorita používající Adobe reader a editory pak přenostitelnost neřeší a tak se prasečiny vesele rozšiřují.
    18.11.2010 11:19 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jednoduchá úprava PDF je komplikovaná
    To tvrzení máte podložené vlastní nebo aspoň zprostředkovanou zkušeností s takovým rozšířením, nebo je to jenom takový folklor do někoho/něčeho si kopnout a doufat, že se nenajde nikdo, kdo by o tom opravdu něco věděl?
    18.11.2010 15:24 Jiří Lisický | skóre: 31 | blog: JIL_blog | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jednoduchá úprava PDF je komplikovaná
    Já třeba nedávno narazil na to, že jsem pomocí tiif2pdf -j vytvořil pdf a pak se divil, že uživatelé windows vidí ten obrázek růžový. Tohle teda zřejmě není nějaká feature adobe readeru, ale zřejmě chyba. V linuxu v jiných prohlížečích samozřejmě vše v pořádku.

    Hlášeno v debianu jako chyba. Prý to nakonec není chyba libtiff, ale adobe readeru... http://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=357291#35

    Pokud už je tiff uložen s komprimací, tak se nemusí použít parametr -j a vše je v pořádku.
    18.11.2010 15:32 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jednoduchá úprava PDF je komplikovaná
    Formátů tiffu je takové množství, že snad neexistuje program, který by uměl všechny. Navíc mohou do hry vstupovat barevné prostory – klidně nemusí být chyba ani na jedné straně, mohl jste jednoduše vytvořit dokument, ve kterém nejsou některé věci přesně specifikované, a každý prohlížeč si to vyloží jinak. Asi jako když v HTML neuvedete barvu pozadí stránky – jeden prohlížeč pak použije bílou, jiný šedou a jiný třeba černou, a všechny tři varianty jsou správně.
    stativ avatar 18.11.2010 10:06 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jednoduchá úprava PDF je komplikovaná
    PDF je portable, akorát se u něj nepočítá s tím, že ho bude někdo upravovat.
    Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
    18.11.2010 10:47 Ondřej Profant | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jednoduchá úprava PDF je komplikovaná
    A4 stránka 8MB? To mi připadá spíš unportable :-D.

    Pokud dělám molochoidní program jako je Adobe Ilustrator, tak bych očekával, že uživateli naznačí (nabídne) možnost přizpůsobit obrázek výslednému dokumentu. Vytvářet tyto hrůzy je prasárna. Já vím... je to jejich věc, ale je smutné, že mi to lidé také posílají a pak se diví, že se s nimi nechci bavit.

    Mimochodem neznáte někdo způsob jak z PDF vypreparovat TeX zdroják (z PDF dělaného TeXem)... no to téměř jistě nepůjde... ale možnost uložit TeX zdroják přímo do PDF (něco jako OpenOffice, který si ukládá své věci do svých PDF a pak s tím umí pracovat) by mohla jít, ne?
    18.11.2010 11:17 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jednoduchá úprava PDF je komplikovaná
    Pokud dělám molochoidní program jako je Adobe Ilustrator, tak bych očekával, že uživateli naznačí (nabídne) možnost přizpůsobit obrázek výslednému dokumentu. Vytvářet tyto hrůzy je prasárna
    To Adobe Illustrator samozřejmě umí. Jenže váš uživatel k tomu nemá patřičnou periferii – křišťálovou kouli – kterou AI používá pro určení účelu výsledného PDF dokumentu (aby mohl zvolit vhodné DPI pro vložený obrázek).
    gtz avatar 18.11.2010 12:47 gtz | skóre: 27 | blog: gtz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jednoduchá úprava PDF je komplikovaná
    Nestačí jen v AI zvolit export a vybrat rozlišení pro web? Pak je PDF celkem v pohodě.
    - nejhorší jsou trpaslíci ... Ti Vám vlezou úplně všude
    18.11.2010 13:38 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jednoduchá úprava PDF je komplikovaná
    Ale jo, stačí, jenom to prostě musí uživatel AI nějak sdělit. Stěžovat si, že program neumí číst myšlenky, je poněkud zvláštní…
    default avatar 18.11.2010 12:23 default | skóre: 22 | Madrid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jednoduchá úprava PDF je komplikovaná
    A4 stránka 8MB? To mi připadá spíš unportable :-D.
    Ono totiž záleží, co na tý stránce je a k čemu je to určený. Já třeba běžně pracuji s PDF soubory, který mají klidně i 200 MB. A portable je to dostatečně.
    stativ avatar 18.11.2010 13:31 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jednoduchá úprava PDF je komplikovaná
    A4 stránka 8MB? To mi připadá spíš unportable :-D.
    Na tom nevidím nic nepřenositelného, závisí na účelu.
    Pokud dělám molochoidní program jako je Adobe Ilustrator, tak bych očekával, že uživateli naznačí (nabídne) možnost přizpůsobit obrázek výslednému dokumentu. Vytvářet tyto hrůzy je prasárna. Já vím... je to jejich věc, ale je smutné, že mi to lidé také posílají a pak se diví, že se s nimi nechci bavit.
    Adobe Ilustrator je profi nástroj, který jaksi předpokládá, že uživatel je profík a nepotřebuje vodit za ručičku. Kdyby kvůli každé takové kravině vyskočil při ukládání popup tak se uživatel ukliká k smrti.
    Mimochodem neznáte někdo způsob jak z PDF vypreparovat TeX zdroják (z PDF dělaného TeXem)... no to téměř jistě nepůjde...
    To je jako chtít dostat z binárky zdrojáky v C.
    Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
    default avatar 18.11.2010 14:27 default | skóre: 22 | Madrid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jednoduchá úprava PDF je komplikovaná
    Mimochodem neznáte někdo způsob jak z PDF vypreparovat TeX zdroják (z PDF dělaného TeXem)... no to téměř jistě nepůjde...
    To je jako chtít dostat z binárky zdrojáky v C.
    Né nutně. Stačilo by, kdyby TeX ten zdroják uložil do metadat, stejně jak to dělá ten Illustrator.
    Václav 18.11.2010 10:49 Václav "Darm" Novák | skóre: 26 | blog: Darmovy_kecy | Bechyně / Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jednoduchá úprava PDF je komplikovaná
    Na co si ten Inkscape při ukládání do PDF stěžoval?
    Cross my heart and hope to fly, stick a cupcake in my eye!
    18.11.2010 18:55 wike | skóre: 19 | blog: experimental
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jednoduchá úprava PDF je komplikovaná
    Pri uložení PDF v Inkscape bol výsledný dokument mimo viditeľnej plochy, posunutý smerom nahor.
    Václav 19.11.2010 13:02 Václav "Darm" Novák | skóre: 26 | blog: Darmovy_kecy | Bechyně / Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jednoduchá úprava PDF je komplikovaná
    Pak bych se podíval, jestli nebyl posunut už při importu, export mi nic takového nikdy neudělal.
    Cross my heart and hope to fly, stick a cupcake in my eye!
    default avatar 18.11.2010 12:19 default | skóre: 22 | Madrid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jednoduchá úprava PDF je komplikovaná
    Stratil som 3 hodiny života, počas ktorých som zistil, že PDF nie je až taký portable ako sa tvári. Tipujem, že je to kvôli špecialitám od Adobe. Odteraz na súbory generované z Adobe softvéru budem používať len softvér od Adobe.
    Ty speciality jdou samozřejmě vypnout. Ale beztak by vadit neměly, protože jsou uložený bokem. Ale na tom už teď nesejde.

    Tři roky života jsi ztratil tím, že sis nekoupil Acrobat. V nabídce Advanced je k dispozici PDF Optimizer. Umí přesně to, co jsi chtěl udělat.

    A ještě taková technická: EPS znamená Encapsulated PostScript.

    Jo, a když tu poslední větu budeš aplikovat na všechna PDF, vůbec nic se nestane. Ikdyž radši to nedělej. To, co leze z některých TeXů, OpenOfficů a tak podobně — z toho je kolikrát hodně smutno.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.