Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Sčot na gentoo? Išiel by som do štvorjadra!
Máme gentoo na rôznych procesoroch od Celeron Mobile, cez P4 s HT, až po Core s dvoma a štyroma jadrami, a keď čas strávený pri emerge -uDN world
na štvorjadre je X, tak na dvojjadre 1,8X, na HT čku asi 3,5X a na Celeri asi 10X. Pri kompilovaní takých oblúd ako gcc, firefox, či ooffice to je už citeľné.
jen k tomu dvoujádru - gentoo používám na intel atom procesoru a jedu na kde4 == plnohodnotný desktop
Ten stroj je v housingovém centru, takže mne hluk netrápí (a teplota je naprosto v pořádku. I takhle je tam IMHO jeden z nejtišších.
Podle mých zkušeností s AMD jsou box chladiče dostatečné, pokud člověk nepřetaktovává. A přetaktovávání v úmyslu nemám.
Byt jsou medvidkovy rady casto moudre, radil bych byt trosku opatrny. Ma mensi zavislost na naslapnutych strojich.
Hod sem tvuj navrh jak jsem to udelal ja at se porad neplacame na miste a vidime co by slo ocesat a co posilit.
Ono je taky dost možný, že pod Linuxem bude v současné době výkonnější ta Intel grafika. Ale taky si to PC asi nekupuješ na půl roku, takže se podle toho moc řídit nedá...
A na binarnich ovladacich je spatnyho co?
Když je v nich chyba, můžete nanejvýš čekat, jestli se ji výrobce uráčí opravit. Když se výrobce rozhodne, že danou kombinaci chipsetu, verze X serveru a verze jádra nebude podporovat (zatím nebo nikdy), můžete nanejvýš poslat poníženou supliku, jestli by to nechtěl přehodnotit. Když je k dispozici pouze interaktivní instalátor a vy to potřebujete instalovat na dvacet počítačů, nezbývá vám než klikat a klikat. A tak by se dalo pokračovat.
Podle me je proste jednodusi si jednou za 2-3 roky koupit novou grafiku, nez brecet nad tim ze nejsou ovladace. Vzyt ta karta je moralne zastarala. Ja sam mam nvidii a absoultne mi nevadi ze mam binarni ovladace.Já ti to neberu, zkrátka máme priority každý trochu někde jinde. Nerad vyhazuju věci, pokud fungují. A stávající GF2 mi celkem dostačovala, tak proč kupovat do starého stroje náhradu? To vyhovuje výrobci, aby si zákazník kupoval každé 2-3 roky nový model. Mně ne.
A neni to tim, ze Intel se snazil prosadit IA64? Nebyla to lepsi volba nez x86-64?
Mám stejný informace...
jste všichni nějak pomýlení, sčot funguje úplně jinak www.mix.sk/socializmus/socializmus-knihy-scot.htm
tu ruskou variantu jsem viděl v akci kdysi v Olomouci když tam ještě byli rusové. Počítaly na tom prodavačky v jejich obchodě a byl to fakt nářez. Nikdy jsem ale nepochopil jak to funguje a teď hledám a taky nemůžu nic kloudnýho najít. Všude jen vzájemně opisujou že to je variace na starověký Abacus. Logaritmické pravítko bych si asi ještě vybavil, dokonce dva exempláře mám ale sčot by byl větší úlet. Dobrej námět na casemod, na předku bedny počítadlo
Tiskni
Sdílej: