Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jojo Bez toho by to neběželo.
Ne. laptop-mode-tools
nejsou nainstalované. laptop-mode.service
nemám.
Zajímavý postřeh. Díky. systemd: Nejsem z něj moc nadšený, spíš jsem byl "donucen" ho používat.
Vypadá to, že opravdu neexistuje, tedy myslím triviální samozřejmě. Arch Linux je už se systemd tak spjatý (i Arch wiki nepočítá většinou s něčím jiným).
Jinak já jsem si celou dobu myslel, že je ten pevný disk "špatně" nastavený od výrobce.
Díky.
Jasně. Proto jsem uvedl pro jistotu přesný typ disku. Vím také, že oficiálně se to dělá pomocí nějakého programu od WD pro DOS.
A co teprve Seagate - http://www.youtube.com/watch?v=kt6asKkMJq0
Co jsem googlil, tak si některý modely nepamatují nastavení APM (očividně i můj) a nebo radši hlásí, že APM nepodporují (můj podle nálady). Nakocec to vyřešilo:
hdparm -B 255 /dev/sda
hdparm -S 0 /dev/sda
v /etc/rc.local. Občas sice vydá ten zvuk, ale jen naprosto vyjímečně - bez toho tak každou minutu.
Díky za doplnění. Pokud to chápu dobře, tak pomohlo až úplné vypnutí power managementu, že jo? Co je to za disk? Nějaký "green"?
Mělo by to tak být, vypnutí všeho. Ale i tak to dělá, i když jen výjimečně.
Je to úplně nová konstrukce, nemělo by se tam nacházet nic, co se kdy v discích Seagate objevilo. Jako první mě ale zaujala spotřeba - mám USB rámeček se zdrojem (1.5A na obě větve) a ten se za pár minut rozpálí tak, že ho sotva udržím v ruce. S diskem WD Green to nedělalo. Na druhou stranu mi všechny Green disky nehezky dosloužily
Tak mi to nedalo a zkusil jsem také vypnout power management (hdparm -B 255 /dev/sda
) a na poslech je disk ještě lepší (není slyšet ten specifický zvuk, když se disk rozjíždí). Díky.
Tak to beru zpět. Je to asi na stejné úrovni jako "254". Nepomohlo ani hdparm -S 0 /dev/sda
Ten disk je taky dost náladový.
Souhlasím, chvíli je ticho, chvíli ty zvuky vydává. Tady http://www.overclock.net/t/1293732/seagate-barracude-1tb-platter-series-chirping-noise je něco o tom problému. Co jsem různě googlil, tak pomáhá výměna FW, ale pro můj model novější FW zatím neexistuje
U mě to snad byla jenom chyba v rc-local.service
. Přišel jsem totiž na poznatek, že pokud jsem sám ručně spustil /etc/rc.local
, tak disk běhal, jak měl, jinak ne. Upravil jsem tedy rc-local.service
a zatím to funguje, jak má (pro jistotu jsem servřík 3x vypnul a zapnul a testoval -- funguje to perfektně). Příslušně jsem tedy upravil tento můj blogový zápisek (část věnovanou rc-local.service
).
Tiskni
Sdílej: