Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 15:43
X -query "jmeno complu"A nebo pokud má "comp" spuštěného nějakého Display Managera, tak stačí jen kliknou na vzdálené přihlášení a v případě, že není stroj na lokální síti napsat IP a už to jede. Jednoduché, rychlé a funguje vždy. Řekl bych snad i jednodušší jako na Windows.
Jednoduse toto nehledam. Hledam to co jsem napsal. Chci si pustit cely desktop. Pustit si tam treba ruzne aplikace a sledovat to jako celek.
Ty tady mluvis o XDMCP coz je uplne neco jineho. Ale ano, to funguje.
Mimochodem, náhodou jsem narazil na tohle.
Jen pro vsechny ty prispevky nahore.
Vy si myslite, ze jsem asi debil, ze? No je videt, ze spousta lidi tady pouzivaji pocitac jen jako domaci hracku. Samozrejme, ze vim, ze v KDE je nastaveni remote desktopu. Jenze to se prvni musite nalogovat, aby to fungovalo.
Kdyz mam deset stanic, nebo serveru, ke kterym ani monitor nemam, tak je chci jen jen zapnout (tlacitkem) a pak jit na muj hlavni terminal a pouzit remote desktop. Na to ty udelatka nestaci. Navic nebudu zminovat, jak je to KDE krfb pomale. Kdyby to fungovalo na desktop :0 tak bych byl rad.
Jak jsem uvedl, mluvim o teto sluzbe jako o servisu spustenem automaticky pri startu pocitace. Ne o tom, ze musim nejdrive udelat deset milionu veci, abych se mohl vzdalene pripojit. To je jako kdybych se musel nejdrive nalogovat do windows. Proste mluvim o terminalove sluzbe.
Doufam, ze vam to je ted jasny.
Jasny, vse je trivialni, akorad se tim musi clovek zabivat 3 dny.
Je to smutne, ale toto je vzdy odpoved vsech co pracuji s Linuxem. Takova mala domu. Proste jen narazim na to, ze vzdalena sprava by nemela byt nic slozitym, protoze je to dnes uplne bezne. Jak jsem rekl, ve woknech je to otazka 5 sekund. V Linuxu hold musim cist 3 dny manualy a zkouset to na te me distribuci, protoze na mou distribuci manual proste neni. Neni proto, protoze si to implementator predelat a implementoval po svem.
To, co celou dobu této diskuse požaduješ, není vzdálená správa ale v podstatě vzdálená plocha nebo terminálové služby z Win2003. To je ale rozdíl. Na správu nepotřebuješ grafiku.+1
Ahoj. Mozna jsem presne nepochopil co XDMCP dela. Myslel jsem, ze XDMCP spusti jen aplikaci ze vzdalenoho pocitace. Zkousel jsem to presne podle manualu a slo to.
Napriklad, povolil jsem to v SSH, otevrel jsem si pres ssh xterminal a pak jsem otevrel Firefox. Firefox si ale nacetl nastaveni z toho lokalniho pocitace. Nevim jestli jsem neco delal spatne, ale to je proto, ze proste neni poradna dokumentace jak se to dela. Vsude je par radek obecne, ale vse je minimalne 3 roky stare, na jinou distribuci - proste absolutne nedotazene dokonce. Rad bych mel cely desktop, tak jako kdybych ho pustil na tom vzdalenem pocitaci a to se mi povedlo zatim jen s NoMachine. Tri Debian balicky, installace hotovo. Tak by to melo byt se vsim. Ale nekdo se ta session sekne a nemuzu klienta ani zavrit.
Ano, naprosto nepochopil.Ahoj. Mozna jsem presne nepochopil co XDMCP dela. Myslel jsem, ze XDMCP spusti jen aplikaci ze vzdalenoho pocitace. Zkousel jsem to presne podle manualu a slo to.
Napriklad, povolil jsem to v SSH, otevrel jsem si pres ssh xterminal a pak jsem otevrel Firefox...
Na pc2 s aplikací poběží sshd s povoleným X11Forwarding (/etc/ssh/sshd_config).
Na tvém pc nastavíš ssh klienta se zapnutým ForwardX11 (v /etc/ssh/ssh_config nebo parametr).
Na tvém pc ti poběží x-server (grafika). Otevři terminál a přihlaš se na to druhé (ssh username@pc2). Pak v této relaci spusť nějakou aplikaci, ta poběží na pc2 ale zobrazovat se bude u tebe.
Popravdě ale nevím, jak ti toto funguje ve Windows: ty toto mají umět až od WIN 2008 server nebo přes aplikaci třetí strany.
na pc2 v GDM nebo KDM povolíš XDMCP vzdálené přihlašování (návod). U sebe pak browsing (dostaneš při přihlašování se na svém pc na výběr přihlásit se jinam) nebo spustíš celá X vzdáleně či přes Xnest(návod tamtéž)
Windows mit nemusim, ale remote desktop bych docela rad a rad bych i stejny/podobny jako je ve windows. Protoze tam je dobry, funkcni a rychli RDP. A nestydim se rici, ze bych chtel neco slusneho jako je ve windows. Ja se bez toho proste neobejdu, kdyz mam doma 8 masin a z toho 3 virtalni servery. Ale skoda neco rikat, protoze vy to asi nepochopite.
Ale NoMachine funguje docela OK.
Problém je v tom, že vesměs nikomu není jasné co vlastně chceš a v čem je problém. Na jednu stranu to vypadá že se chceš normálně přihlásit na vzdálený stroj do plného prostředí (session), tj. něco co zcela běžně v unixech funguje již 20 let (XDM). Na druhou stranu píšeš o tom jak nic takového není a hledáš nějaké vychytávky. Na třetí stranu píšeš něco o správě a o serverech. Co si z toho máme složit?Vy si myslite, ze jsem asi debil, ze? No je videt, ze spousta lidi tady pouzivaji pocitac jen jako domaci hracku. Samozrejme, ze vim, ze v KDE je nastaveni remote desktopu. Jenze to se prvni musite nalogovat, aby to fungovalo.
...Doufam, ze vam to je ted jasny.
Jediny co jak tak funguje je NoMachine NX. Ale nekdy je mi to cela session pekne zasekne. No co se da delat, budu pouzivat tento product.
Ahoj mrzoute. Chapej, ze pouzivam KDE. Ale KDE remote desktop vyzaduje aby jsi se prvni nalogoval lokalne, jestli jsem to spravne pochopil. Pochop, ze se chci logovat vzdalene. Na to KDE udelatka nema, teda co vim ja.
Marku chapu, ze vam to nedela problemy. Byl by jste tak hodny a obetoval ty vase dve minuty aby jsem mi napsal kroky jak to delate? Kdyz vam neco vezme 2 minuty an pocitaci, tak si myslim, ze by vam to nemelo vzit vice to sem napsat. Fakt bych vam byl vdecny.
Pak vam nazpatek napisi, jake stim byli trampoty.
I presto diky. Je videt, ze SuSE to ma vyhmatle. Budu uvazovat o prechodu, jelikoz uz me prestava bavit se porad s necim morit a hledat jak to udelat. Uz mi asi vice vyhovuje neco, co to udela za me. A prejit k SuSE neni zas az tak blby napad. Mel jsem ho od 6.4 do 9.3 tak se mozna vratim. Diky
yast remote allow set=yes
x11vnc -auth ~/.Xauthority -display :0 -forever -nopw
A pak už se v pohodě připojím přes VNC. Přirozeně, pokud bych nebyl v domácí síti, musel bych myslet na bezpečnost a nepoužít -nopw
.
Pokud bych chtěl možnost se vzdáleně přihlásit, použiji XDMCP.
A pokud si vyberu distribuci určenou pro pokročilejší uživatele, tak si nestěžuji, že je v ní něco obtížné nastavit. Zejména pak něco, co není pro unixové systémy typické. Vzdálená správa pro Unixy je SSH.
Vzdálená správa pro Unixy je SSH.
Myslim, ze to se dnes uz stoprocentne konstatovat neda. Kazda komercni serverova distribuce je s GUI. Rekl bych ze GUI se stava vic a vic pouzivane.
Ale jinak s vami souhlasim. Jenze ja to nechci na spravu, ale na dalsi desktop, ktery mi bezi v jine mistnosti. Tam je GUI potreba.
Kazda komercni serverova distribuce je s GUI. Rekl bych ze GUI se stava vic a vic pouzivane.Požadovat GUI na server může jenom magor. K čemu by tam bylo? Jeho použití přináší do administrace jenom další problémové body. Skriptovat se to kloudně nedá a hádej šmudlo co se děje když na něco klikneš - to ví kolikrát jen pánbů a ten co to tlačítko programoval (a to ještě možná).
Ano dávají. A není to nijak vyjímečné. Zkusil jsi se zeptat svého ISP technika, jestli by ti ji nedal?
musí navážet
Protože je to obezlička, která nedělá přesně to co má. Podobně jako u Skype telefonuješ přes někoho třetího - a ne zrovna jednoho, tak u Hamachi komunikuješ taktéž minimálně přes jejich server. To je stejná pitomost jako tvářit se, že IPv4 je rozsahově dostatečné, protože máme NAT.
U mého ISP opravdu pevná IP grátis nepřipadá v úvahu.
Co takhle vytvořit iniciativu, podobně jako u PHP5? Tedy dotlačit všechny ISP, aby poskytovali statickou veřejnou IP?
Většina už i poskytuje v podobě UPnP, jen každého bohužel asi nenapadne, že ta ikonka vedle rozhraní s nápisem internet něco k něčemu takovému slouží.Co takhle vytvořit iniciativu, podobně jako u PHP5? Tedy dotlačit všechny ISP, aby poskytovali statickou veřejnou IP?
Co jsem zatím našel, tak se jedná o nějaký automatický port-mapping.V podstatě ano(Využívají ho služby jako BitTorrent,Media Server,…, aby se klienti dostali k serveru). Na routeru, který samozřejmě musí mít pevnou veřejnou IP, běží démon, který naslouchá a v případě žádosti přemapuje daný port na daného klienta (vytvoří dynamické NAT pravidlo). Nevím co říká specifikace, ale ve Windows se dají nastavit:cílový port na routeru,cílový port na klientovi,IP klienta a protokol transportní vrstvy.
Pokud je tomu tak, tak to NENÍ totéž, co pevná veřejná IP.Samozřejmě není, ale většinou nic víc než některé porty klienti nepotřebují(např. pokud si vytvoří ten herní server) a na tom jestli je IP pevná nezáleží, protože se dá namapovat jakýkoliv port na jakoukoliv IP. Myslím si, že je to velmi elegantní řešení. Nezapomeňte, že IP adres je jen 4294967296 a z tohoto množství jich do roku 2011 moc nezbude.
Tahle věc sice existuje, ale nejsem si moc jistý kdo ji všechno opravdu má.U mě v okolí vím o třech ISP…nebo spíš vím o třech kamarádech, s různými ISP, kteří v Síťových rozhraních tuto ikonku měli. Je dost možné, že to bylo jen defaultně zaplé UPnP z nějakého domacího routeru, ale jednomu z nich to i fungovalo.
Já to třeba u sebe, kde NATuju za veřejnou IP svých pár počítačů, nemam.Čeho?
A ani popravdě nevím, kde bych na toho do Linuxu potřebný software sehnalTo je asi docela problém, protože asi ještě před tři čtvrtě rokem jsem v Gentoo-portage viděl jen nějaké sdílené knihovny(libupnp2). Teď v Ubuntu repozitáří vidím ještě navíc jakési linux-igd, u kterého je v popisu toto:
Linux UPnP Internet Gateway Device
This is a daemon that emulates Microsoft's Internet Connection Service (ICS).
It implements the UPnP Internet Gateway Device specification (IGD) and allows
UPnP aware clients, such as MSN Messenger to work properly from behind a NAT
firewall.
a na Wikině ještě k tomu nějaké klienty, či co to je:UPnP Port Works (alias UPnPW),GUPnP.
Nakolik je toto řešení pod GNU operačním systémem funkční říct nemohu, protože je u mě použití UPnP nemožné.
a jak moc od toho čekat, že to k něčemu bude.Měl jsem v síti jednoho kamaráda, který trošku věděl něco o principech fungování sítí(spíše hlavně věděl že existuje i něco jako port) a neustále u sebe tvořil servery pro hry, tak to bylo pro mě docela dost odlehčení, protože jsem nemusel neustále tvořit přemostění. Ale ze zkušenosti vím, že normální člověk radši sáhne po Hamachi. Potenciál UPnP určitě má, a pokud máte v síti lidi, kteří vědí co je to port a IP adresa, tak určitě doporučuji alespoň zkusit. A pokud ne, tak to doporučuji také zkusit, protože je celkem možnost, že to bude fungovat samo…vím určitě, že všechny herní servery na UT enginu UPnP využívají a mostí tak klientův herní server do internetu.
Krize se zdá být jedinou věcí, která by donutila lidi začít IPv6 používat.Já bych to nechal být. Zatím vše funguje a IPv6 se začíná pomalu vkrádat, jako GNU/Linux do domácností.
IP adres je 2^{128}, takže jich je dost. Sice jsou některé vyhrazeny pro jiné účely a některé prefixy nejsou zatím definované vůbec, ale myslím si, že jich je stále více než dost...A je to tady. IPv4 vs IPv6.
Za to že používáme zastaralé IPv4 si můžeme sami. A věci jako Hamachi, UPnP, nat,... jsou obézličky, které by se neměli používat. Lidé by si pak mnohem dříve uvědomili jak je to se situací okolo IPv4.Netvrdím opak. Bohužel je to tak a my obyčejní smrtelníci s tím mnoho nezmůžeme, takže nezbývá než se přizpůsobit a podřídit se obézličkám(teda až na Hamachi, to opravdu nemusím). Dle mě je celá dnešní podoba sítí špatně, ale bohužel s tím mnoho nezmůžu, musím se s tím smířit a podřídit se pokud ho chci používat.
my obyčejní smrtelníci s tím mnoho nezmůžeme
Jak to že ne? Když všichni, tak dobře ne všichni, čtvrtina lidí za NATem bude dost hlasitě žádat statickou veřejnou, tak to svou sílu má. Ne. Místo toho se vymýšlejí věci jako Skype s jeho supernody, hamachi a ted dokonce nafouknutí IPv4 prostoru o 2^16, které je vlastně úplně v pořádku, protože funguje automaticky.
Malý ISP jsou na IPv6 připraveni již teď. Velké páteře se směrovači, které mají natvrdo zadrátované superrychlé paměti s 32bit bloky se prostě musí vyměnit. Ano něco to bude stát. Ale výměna IPv4 na IPv6 neznamená kompletní překopání internetu.
Jak to že ne? Když všichni, tak dobře ne všichni, čtvrtina lidí za NATem bude dost hlasitě žádat statickou veřejnou, tak to svou sílu má.To sice sílu mít může, ale ta je k ničemu pokud má ISP přidělen jen určitý rozsah veřejných IP od RIPE(nebo od NIC.CZ, nevím kde se o bloky IP žádá v této době). A ten jen tak dávat nebude, protože mám pocit, že pokud jste moc náročný, tak se za to musí platit. A z dobré vůle ISP za své klienty platit nebude.
Ne. Místo toho se vymýšlejí věci jako Skype s jeho supernody, hamachiBohužel, firmy chtějí hlavně funkční řešení, které budou v současné době dobře a hlavně fungovat a budou mít za ně peníze. A naopak 95% populace chce jednoduché, funkční a levné řešení a nějaké IPv6 je jim zcela ukradeno, hlavně že si zavolají a jediná znalost kterou k tomu budou potřebovat je nick oponenta a délka držení levého tlačítka, tak aby byla považována za kliknutí. Myslím si, že když IP v tom 69. v ARPě navrhovali nemohli vůbec tušit jak se ujme internetu komerční sféra a že se kvůli tomu evoluce zasekne někde napůl cesty.
a ted dokonce nafouknutí IPv4 prostoru o 2^16, které je vlastně úplně v pořádku, protože funguje automatickyTo mi asi nějak uniklo. O čem je řeč?
Malý ISP jsou na IPv6 připraveni již teď.Co je pod pojmem "malý ISP" myšleno?
Velké páteře se směrovači, které mají natvrdo zadrátované superrychlé paměti s 32bit bloky se prostě musí vyměnit. Ano něco to bude stát. Ale výměna IPv4 na IPv6 neznamená kompletní překopání internetu.Nejdříve musí něco tyto velké páteře donutit tyto směrovače vyměnit.(A hned tak něco to určitě nebude) Tím může evoluce pokračovat.
To mi asi nějak uniklo. O čem je řeč?
Řeč je právě o tom UPnP se kterým jsi přišel. Když z jedný veřejný IP rozvedu 65535 portů (2^16) pomocí toho automatickýho portFWD, tak to náhle vypadá, že místa je dostatek.
Řeč je právě o tom UPnP se kterým jsi přišel. Když z jedný veřejný IP rozvedu 65535 portů (2^16) pomocí toho automatickýho portFWD, tak to náhle vypadá, že místa je dostatek.To nechápu. Jde tady o dostatek místa nebo o to jak zpřístupnit klienta do internetu?
Nezapomeňte, že IP adres je
Nezapomínám. Ale to "elegantní řešení" v podstatě pouze skrývá existující problém. Přesměrování portů není řešení, kdyby bylo, v podstatě by platilo, že je k disposici 65535*4294967296 adres. Což není.
Jako mě osobně to může být jedno, já mám IPv4 adres kolik jen budu chtít.
Nezapomínám. Ale to "elegantní řešení" v podstatě pouze skrývá existující problém.Přesměrování portů není řešení, kdyby bylo, v podstatě by platilo, že je k disposici 65535*4294967296 adres. Což není.To má jako každý ISP dát každému klientovi VIP? Pokud narážíte na IPv6, bohužel situace je taková jaká je a já s ním moc nezmůžu. Řešení, které dnes funguje, jsem nabídl.
To má jako každý ISP dát každému klientovi VIP?
Ano. Je v tom problém? My s tím problém nemáme.
Ano. Je v tom problém? My s tím problém nemáme.My?
To není pravda, když máš veřejnou IP přidělovanou pomocí DHCP (a ne vždy stejnou) tak můžeš využít služeb dynDNS.A teď jsme možná narazili na jádro celého (pseudo)problému:
DynDNS, noIP apod. nejsou žádní démoni nebo tak něco ale dynamické DNS servery, pro jednu doménu bývá registrace zdarma.
Vypadá to asi tak, že se registruješ, stáhneš si klienta, tam nastavíš uživatelské jméno a heslo a necháš ho spouštět při startu. Skript se po spuštění přihlásí na DNS server a řekne mu, že teď používáš tu a tu IP adresu. Server si podle toho upraví záznam a je to.
tak u Hamachi komunikuješ taktéž minimálně přes jejich server.LogMeIn Hamachi - Security Architecture
Navíc teda musí mít veřejnou IP i ty všichni ostatní ke kterým se chci připojit.
Tak samozřejmně, pokud jsou na internetu a pouze nevyužívají jeho služby.
A protože pak takoví lidé s neveřejnou IP říkají že mají připojení k internetu, což není pravda.Nezlob se, ale tohle už je slovíčkaření. Dle téhle logiky nemá připojení k internetu i člověk, který má doma router s NATem.
Dle této logiky má připojení k internetu jen ten samotný router, nikoli počítače za ním. Což je pravda.Ach jo, to bude fakt těžký. Kdybys napsal, že PC nemá přímé připojení, tak bych neřekl ani popel.
Třeba proto, že je to hnusná obézlička, která by se neměla používat.Můžeš mi teda poradit jiné (jednoduché!) řešení, které by kromě Hamachi šlo použít na spojení dvou nebo více PC, z nichž ani jeden nemá veřejnou IP ? Podotýkám, že hledám řešení, aplikovatelné pouze a výhradně na lokálních stanicích, tj. žádný zásah do routerů po cestě.
Nemluvil jsem ani tak o tom ze to nejde, ale ze je to zbytecne slozite. Navic vncserver je neco jineho nez chci a psal jsem to nahore.
c3:~# aptitude search vnc4 p vnc4-common - Virtual network computing server software p vnc4server - Virtual network computing server software i xvnc4viewer c3:~# aptitude install vnc4server Čtu seznamy balíků... Hotovo Vytvářím strom závislostí... Hotovo SNIP c3:~# vncpasswd Password: Verify: c3:~# vnc4server New 'c3:1 (root)' desktop is c3:1 Creating default startup script /root/.vnc/xstartup Starting applications specified in /root/.vnc/xstartup Log file is /root/.vnc/c3:1.log c3:~#
Presne tobe podobnych je tu spousta. Nevi o cem mluvi, ale bude zvanit. Toto umim take, ale je to presne to co nechci.
Tak si ted neco vyzkousej. Vypni tu masinu a pak ji zapni. Pak zkus z jine masiny vzdalene pristoupit a to tak, ze na tuhle masinu ani nesahnes - coze, vnc nebezi?.
Za druhe, toto je reseni pro jednoho uzivatele. Toto neni terminalovy servis.
Ono je neco jineho pristupovat na desktop :1 a na desktop :0, a hlavne tak, aby to habehlo samo po restartu a aby to nabidlo KDM nebo GDM.
Promin, ze to tak musim rici, ale absolutne jsi nepochopil o co jde.
K dětským problémům s klikátky: Na UNIX neni moc běžné používat klikací nástroje pro nastavení, častěji se používá jeden, zato univerzální - vim & terminal, zkuste tuto kombinaci.Co take strihanie videa (efekty a podobne, dost narocne na vykon) - idealny kandidat nakonfigurovat cez GUI a nechat bezat na inom stroji ...
Tak si na to vzpomeň až se budeš příště divit tomu, že Linux není jednotný. Takových chytráku kteří jsou milióny a každý ví přesně co nechce - a u každého je to něco jiného.Presne tobe podobnych je tu spousta. Nevi o cem mluvi, ale bude zvanit. Toto umim take, ale je to presne to co nechci.
x11vnc -passwd heslojakesemizachtelo -display :0
Ve skutecnosti byl bod 2 mnoohem obtiznejsi nez jak jsem to napsal, protoze jsem ucinil nasledujici kroky:
aptitude install x11vnc
export DISPLAY=:0
x11vnc -passwd mojeheslocojsemtamchtelmit
Je jasne, ze toto ale muze nekdo hledat i dele nez 3 dny. Kdyby mi nikdy nikdo nerekl, ze existuje remote desktop nebo vnc ve windows, tak bych to v tech windows taky hledal stylem "prihlasen jakoby u sebe ale tam" a jiste by mi to zabralo i ty 3 dny a mozna bych takto taky nebyl kdovi jak nadseny.
Jinak bod 2 povazuju za univerzalni mezi vsemi unixy (az na aptitude... a export...) pokud tam existuje x11vnc.
Nechapu, ze kvuli tak jednoduche veci muze nekdo napsat tak dlouhou stiznost...
Huh? Zaprvé, VPN + protokol X11. Zadruhé tunelování X11 přes SSH. (Stačí jen 2 řádky v sshd.conf.) Zatřetí, Webmin. Začtvrté, konfigurační nástroje KDE přes VPN nebo SSH.
Takže zásadní otázka: Který operační systém na světě má jednodušší vzdálenou správu než Linux? Neznám takový. Možná Solaris, ale ten jsem nikdy vzdáleně nespravoval.
Ubuntu, Mandriva...Na server?
Autor evidentně nechce rozumět systému, který používá, tak je to stejně jedno.Vždyť právě proto bych doporučil něco jako SuSE(ať openSuSE nebo SLED.Řekl bych, že jsou na převýchovu z Windows Server ty nejlepší),RHEL,Centos,atd. V případě, že si zmiňovaný autor nainstaluje Mandrivu jako server, tak se ani nepřipojí na ssh, jelikož sshd je defaultně vypnut. Samozřejmě se nebavím o serverových verzích těchto distribucí, protože s nimi nemám příliš zkušeností.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.