Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Mě by zajímalo, co má být cílem a co to má za smysl.Podobný, jako notebook a dock na něj. Na současném Linuxu nejde rozumně synchronizovat rozdělanou práci, tak holt musíš mít všechno na jednom zařízení. Třeba na QubesOS by tohle nebylo potřeba - přijdeš domů, a na počítač se ti přemigrují qubes z notebooku (normálně to zkopíruje RAMku po síti a pokračuje v běhu -- po gigabitu je to za minutu, takže než se vysvlečeš, tak to je); odcházíš - opačně.
Stále s sebou budeš muset tahat obě zařízeníMožná ne, ten dock si třeba na druhé straně nechal (což jsem opět dělal s dockem na notebook když jsem měl chvíli fulltime zaměstnání). [„dockem na notebook“ myslím monitor + klávesnici + myš, nemám dockovací notebook a přijde mi to zbytečné]
To jediné, kde se dá trochu vidět nějaký smysl je synchronizace dat, ale ta se dá v klidu řešit věcma jako syncthing.Ne, tohle neřeší otevřené dokumenty a pozice v nich, zastavené programy s otevřenou GDB session, taby v terminálu a vůbec.
Ne, tohle neřeší otevřené dokumenty a pozice v nich, zastavené programy s otevřenou GDB session, taby v terminálu a vůbec.Mno, jako dobře, to uznávám. Jenže tohle určitě nebudeš používat na telefonu, takže to má smysl jen jako notebook a pak už prostě můžeš nosit s sebou a doma používat notebook.
Já bych více ocenil když by existoval nějaký dok pro dobíjení baterek, s tím že akorát prázdnou vyměním za nabytouExterní nabíječky baterek do mobilu se běžně prodávají. Jednu mám doma (i s druhou baterkou). Je to velice praktické.
Možná by bylo lepší nějakým způsobem tu paměť zrcadlit mezi těmi stroji.. ale to už si připadám jako ve sci-fi.Neco jako popisoval Jenda s tim QubesOS?
Za mě stačí možnost zmrazit program a spustit ho opět nad stejnými (syncnutými) daty jinde a to naštěstí jde.Jak? Neumim si predstavit, jak to muze fungovat. Co treba otevrene file deskriptory? Muselo by se to na jiny system nejak prenest spolu s tim...
Ono staci kolik si toho Linux a jine systemy z Plan9 vzali - tim to vice nez splnilo svuj ucel.No nevím, třeba zrovna tohle sdílení prostředků po síti je na linuxu pořád hrozná bída.
Zarizeni | CPU | Cas (min) |
desktop | i5-3570K | 2 |
Thinkpad X201 | i5-520M | 5 |
Thinkpad Yoga 260 | i7-6500U | 3,5 |
Touchpad ma klasicka "schovana" tlacitka. Novinkou je, ze kdyz mam jeden prst polozeny na plose touchpadu a druhy prst na miste, kde je tlacitko, touchpad prestane reagovat. Nenasel jsem zpusob, jak to softwarove vypnout. To je dost klicova vec, protoze jak jinak touchpad pouzivat? To mam kvuli kazdemu kliknuti znovu pokladat prst na tlacitko? Dosud jsem byl zvykly, pokud jsem tedy byl nuceny pouzivat touchpad, mit ukazovak leve ruky na levem tlacitku a ukazovak prave ruky na plose touchpadu. To nyni nelze.Tohle jsem kdysi řešil u shitózního Asusu za asi 6 tisíc, který mě sral tak mocně, že jsem ho do měsíce prodal (předtím jsem ještě v recenzi na alze proklel všechny tvůrce). Dalo se to opravit takhle: synclient AreaBottomEdge=1400, tedy oříznutím plochy touchpadu. Stejně to ale stálo za hovno. Jinak teď jak jsem nastupoval do nové práce, tak mi nabízeli, že mi dají nový notebook. Rovnou jsem je odmítl a chodím do práce s mojí X220, kterou používám i jako klávesnici. Smutný fakt je, že mě fakt nenapadá nic lepšího, s čím bych byl v práci spokojenější, než starý repasovaný notebook.
Dalo se to opravit takhle: synclient AreaBottomEdge=1400, tedy oříznutím plochy touchpadu. Stejně to ale stálo za hovno.Cool! Skoda, ze uz tu ten laptop nemam, abych to vyzkousel. Ale zminujou tam i nejake Thinkpady, tak by to asi fungovalo.
Jinak teď jak jsem nastupoval do nové práceJsi menil job? Co vim posledne, tak jsi byl v tom startupu.
Rovnou jsem je odmítl a chodím do práce s mojí X220, kterou používám i jako klávesnici.X201 jsi vymenil za X220? Premyslel jsem, ze udelam totez, protoze narozdil od X201 podporuje az 16 GB RAM a dva disky (a rovnou bych koupil variantu s i7). A jeste ma teda asi trochu lepsi displej.
X201 jsi vymenil za X220? Premyslel jsem, ze udelam totez, protoze narozdil od X201 podporuje az 16 GB RAM a dva disky (a rovnou bych koupil variantu s i7). A jeste ma teda asi trochu lepsi displej.Displej je lepší (IPS) jen na některých modelech. Jinak právě podporuje víc RAM a hlavně proč jsem to kupoval je že má display port.
Jsi menil job? Co vim posledne, tak jsi byl v tom startupu.Jo. Od 1.4 dělám jinde.
Na ruský spam funguje nastavit privacy lists tak, aby šlo přijímat zprávy pouze z autorizovaných kontaktů.Nefunguje. Nevim, jak to delaji, ale v Pidginu vyskakovalo nejake okno se zpravou. Nebyla to normalni zprava (ta prisla zaroven s tim a zobrazila se normalni notifikace v trayi), ale nejake jine okno. Vzhledem k tomu, ze vsechny kontakty, co jsem tam mel, uz byly davno mrtve a jediny aktivni byl Bystroushaak, tak jsem to zabalil. Not worth of my time.
Žádosti o autorizaci (přidání do rosteru) můžou být povolené, to neposílají.Myslim, ze uz mi jich par taky prislo.
Žádosti o autorizaci (přidání do rosteru) můžou být povolené, to neposílají. Často používané místní servery je rozumné explicitně povolit.Žádosti o autorizaci právě posílali. K tomu navíc nějak dokázali projít i antispamem v podobě challenge / response v češtině.
BTW tos kreslil sám? To muselo dát práceZkopírovaně odněkud to nevypadá, dal jsem to do Googlu (!!!!.
BTW tos kreslil sám? To muselo dát práceZa jedno odpoledne to bylo hotové, je to kombinace konverze obrázků a (hodně) ruční editace. Je to inspirované scénou z filmu Skyggen..
To není teda moc meditativní jazyk :-PNa lisp, to sice nemá, ale plně pochopit pythonní Zen vyžaduje taky hodně meditace :)
No já teda medituju nad hardware posledníčh pár týdnůA nad čím medituješ?.
Spis by se mi libila dockovaci stanice k laptopu s patici pro desktopovy CPU, GPU a sloty pro RAM (tj. takovy externi motherboard).GPU jde přes ExpressCard. Na aliexpresu/dx prodávaj adaptér na desku s PCIe, stačí připojit zdroj a můžeš mít v notebooku radeon fury
samozrejme oba CPU musi byt stejne architekturyNemusí
Umim si predstavit, ze doosazeni RAM by runtime udelat sloNemaj to servery? Minimálně CPU hotplug v pohodě. Samozřejmě by musel kernelu někdo říct mapování adresa←→slot. Minimálně z datasheetu chipsetu to vyčíst půjde. Tak mě napadá že jsem vlastně dělal RAM hotplug na 486 v MSDOSu
GPU jde přes ExpressCard. Na aliexpresu/dx prodávaj adaptér na desku s PCIe, stačí připojit zdroj a můžeš mít v notebooku radeon furyJo, videl jsem i v nabidkach u bezne prodavanych consumer-grade laptopu, ze nekde zminovali moznost pripojeni externi graficke karty.. Ale samozřejmě omezeni jednou PCIe lajnou :-/.
CPU a RAM dát externě nemůžeš. Resp můžeš, ale budou mocně asynchronní (moc dlouhý a nestabilní dráty na synchronní interface).Aha... Tak to uz je horsi. Predstavoval jsem si klasicky dockovaci konektor na spodni casti laptopu a motherboard nejak primo uvnitr te dockovaci stanice, nebo neco podobneho. Delo by se to i na takto kratke vzdalenosti?
NemusíChudaci gentooisti :) Bal bych se predevsim toho, ze si nejaky closed-source software (hra?) pri prvnim spusteni overi dostupnost nejakych instrukci, vysledek si zapamatuje a pri naslednem spusteni na jinem CPU to proste sleti na invalid opcode.. Ale to pak potřebuješ dvě verze binárky.
Nemaj to servery? Minimálně CPU hotplug v pohodě. Samozřejmě by musel kernelu někdo říct mapování adresa←→slot. Minimálně z datasheetu chipsetu to vyčíst půjde.Jo, prave bych predpokladal, ze na serverech veci jako doosazeni CPU nebo RAM udelat pujdou. To s tim vyctenim z datasheetu a rucnim sdelenim kernelu je zajimavy postreh.
Tak mě napadá že jsem vlastně dělal RAM hotplug na 486 v MSDOSuJa se prave o hardware a interni fungovani OS zajimal spis v dobe toho MS-DOSu. Vtipne je, ze jsem v te dobe ani nezil, a zajimal jsem se o to v dobe, kdy uz tehdy to bylo tezce zastarale, protoze jsem tou technikou, knihami apod. byl nejak obklopen. Predevsim ale tehdy byly veci mnohem jednodussi nez dnes (ne vsechno bylo zrovna pekne, jako treba adresovani pameti v 16-bit real modu, ale ve vysledku to furt bylo trivialni a dalo se na tom dobre naucit/porozumet, jak pocitac funguje uvnitr). Pozdeji jsem na novem hardwaru presedlal na high-level a treba 64-bit assembly jsem se nikdy nenaucil (ne, ze bych nekdy nejak exceloval i v tom 16-bit, ale tak s ATHELPem jsem si pro ty svoje trivialni vytvory nakonec nejak poradil)..
Aha... Tak to uz je horsi. Predstavoval jsem si klasicky dockovaci konektor na spodni casti laptopu a motherboard nejak primo uvnitr te dockovaci stanice, nebo neco podobneho. Delo by se to i na takto kratke vzdalenosti?Jo do docku jako maj třeba thinkpady by šla asi poslat PCIe linka, koneckonců vede i do toho GPU na ExpressCard. Ale RAMky a CPU jsou paralelní rozhranní a mají i věci jako impedanční přizpůsobení. V řadiči na FPGA si pak dokonce nastavuješ delay jednotlivých vodičů sběrnice, když je na plošňáku třeba delší. Rozdíl rychlostí PCIe gen3 x16 a 64bit dualchannelu RAM je nebe a dudy. Jinak ono je to logické. Čím víc od sebe zařízení jsou, tím pomalejší bude jejich komunikace (než se signál přenese i třeba rychlostí světla tam a zpátky, tak se místo toho může vykonat velký počet operací lokálně).
a pri naslednem spusteni na jinem CPU to proste sleti na invalid opcode.To spuštění řídí kernel scheduler a ten ví co má kam poslat. ad MSDOS: jo však já taky. Instaloval jsem v 2002 win 3.11 když už pomalu vycházel 64bit opteron. Jj athelp stále občas použiju
Jinak ono je to logické. Čím víc od sebe zařízení jsou, tím pomalejší bude jejich komunikace (než se signál přenese i třeba rychlostí světla tam a zpátky, tak se místo toho může vykonat velký počet operací lokálně).Hmm... To je pravda. Neuvedomil jsem si to v tom meritku, ze pri dnesnich MIPS uz ani tyhle "bleskove" casy zanedbatelne nejsou.
To spuštění řídí kernel scheduler a ten ví co má kam poslat.No, to uz ale vysledek neovlivni a spadne to v takovem pripade stejne kvuli neplatne instrukci, ne? Vim, ze v real-modu CPU na invalidni instrukci vyvolalo nejake soft preruseni (matne tak tusim, ze to bylo 0, ale nevim, jestli si to nepletu s tim pouzivanym pro deleni nulou) a system si mohl do IVT hodit vlastni obsluznou rutinu, takze to nakonec odchytil i tam. V modernich OS to mozna kernel do CPU ani nepusti, ale podstata te (nasledne) chyby bude stejna. Namatkou jsem ted zkusil:
format ELF64 section '.text' executable public main main: db 0xff, 0xff, 0xff, 0xffA pak:
tom@Rudderator ~/Desktop $ fasm foo.asm flat assembler version 1.71.22 (16384 kilobytes memory) 1 passes, 424 bytes. tom@Rudderator ~/Desktop $ gcc foo.o -o foo tom@Rudderator ~/Desktop $ ./foo Illegal instructionAle mozna si jen nerozumime. Myslel jsem konkretne tu situaci, kdy by nejaky binarni blob podminene spustil kod, ktery vyuziva instrukce, ktere si predem (ale na jinem CPU, protoze se switchovanim CPU nepouzival) overil, ze jsou dostupne. Jak moc se tohle v praxi deje nevim. U ruznych her na Windows bych se tomu vubec nedivil, ale mozna je opak pravdou a je to extremni corner-case.
Jj athelp stále občas použijuZnal jsi int21h.ic.cz? Ten web uz bohuzel zanikl, protoze nekdo asi neobnovil registraci (ze strany IC je to regulerni vandalismus, takhle likvidovat skvele technicko-kulturni dedictvi). No, nicmene to byl takovy retroklub a nekdo z tech lidi ty datove soubory ATHelpu vyexportoval do vysoce kvalitniho HTML, aby nebylo nutne pouzivat ten originalni Vagnerovo prohlizec v DOSBoxu. Prozirave jsem si to ulozil. Mohlo by se ti to libit/hodit, tak jsem to nahral na Uloz.to (do prilohy se to bohuzel neveslo)..
protoze se switchovanim CPU nepouzivals/nepouzival/nepocital
Doufám, že to nebude autorovi vadit.ATHELP je shareware. :) At uz ten pojem znamena cokoliv...
V lednu 2015 jsme se přestěhovali sem a funkci admina přebírá Mircosoft, což sice není žádná výhra, ale aspoň je jisté, že Int21h jen tak nezmizí ze světaA dokonce i podle novinek to jeste zije. To fakt cumim..
A dokonce i podle novinek to jeste zije. To fakt cumim.Heh. Vzpomínám si na vlákno na pcsvetu, kde to v diskuzi kdysi založili. Chodil jsem tam tenkrát diskutovat o pascalu.![]()
V modernich OS to mozna kernel do CPU ani nepustiPustí. To čekáš, že kernel skenuje kód tvého programu, než ho spustí? A po každém jumpu znova, protože když nemáš něco jako NaCl (ta věc v Chrome, ne kryptografická knihovna), tak můžeš skočit na instrukci nezarovnaně a vykonat něco jiného? Tohle dělá třeba Valgrind nebo PiN a je to výkonnostně i z jiných důvodů poněkud peklo. Ilegální instrukce ti hodí stejný fault jako třeba porušení stránkování a je na operačním systému, jak se s tím vypořádá. Nemusí program zabít, stejně jako při pagefaultu existují legitimní využití - na MIPSu takhle třeba funguje emulace FPU, kdy můžeš spustit na procesoru bez FPU programy využívající floatové instrukce a když se na ni narazí, kernel ji odemuluje a program pokračuje dál.
Myslel jsem konkretne tu situaci, kdy by nejaky binarni blob podminene spustil kod, ktery vyuziva instrukce, ktere si predem (ale na jinem CPU, protoze se switchovanim CPU nepouzival) overil, ze jsou dostupne.Mně to hlavně přijde jako kravina. Asi nikdo nečeká, že bys k x86 připojil třeba MIPS nebo PPC. Nejhorší, co se může stát, je, že jeden procesor podporuje AVX2 a druhý ne. Tak holt buď scheduleru řekneš, že tenhle program může běžet jenom na jednom procesoru, nebo rozbité aplikaci podporu AVX2 zatajíš (teda… doufám, že CPUID jde odchytávat stejně, jako třeba RDTSC… qemu to nějak umí).
Pustí. To čekáš, že kernel skenuje kód tvého programu, než ho spustí?Necekam a prave bych se tomu dost divil, ale jisty jsem si nebyl.
Mně to hlavně přijde jako kravina. Asi nikdo nečeká, že bys k x86 připojil třeba MIPS nebo PPC.Ona treba na x86_64 neexistuje instrukce, ktera ve starsich procesorech (taky x86_64) nebyla? A kdyz budes mit program zkompilovany pro ten novejsi procesor, tak to na starsim nepojede?
Ona treba na x86_64 neexistuje instrukce, ktera ve starsich procesorech (taky x86_64) nebyla?Existuje - SSE3 a 4 a AVX.
na MIPSu takhle třeba funguje emulace FPU, kdy můžeš spustit na procesoru bez FPU programy využívající floatové instrukceZkoušel jsem to dělat na microblazu. Akorát tam byl problém že neposkytoval všechny informace jak se z takovýho eventu vrátit zpátky do kódu, musel jsem implementovat externí tracker, co mel v sobě minulé instrukce (něco ve styly, SIGILL v delayed jumpu po zápisu 32bit konstanty)
Asi nikdo nečeká, že bys k x86 připojil třeba MIPS nebo PPC.Tak AMD GCN se připojuje docela často
Tak AMD GCN se připojuje docela častoJenže to je v samostatný počítač, se kterým komunikuješ přes mapovanou paměť. Stejně tak Xeon Phi, což je separátní Linux (alespoň ty verze, co byly dosud - teď prý vyšlo něco nového s jinou architekturou). Vám šlo o to, aby na tom chodil jeden operační systém a tvářilo se to jako NUMA..
Vzbuď se ve 4.20 a jdi ke kolejímEh jak jako vzbuď se, já jsem v 4:20 ještě vzhůru
No, to uz ale vysledek neovlivni a spadne to v takovem pripade stejne kvuli neplatne instrukci, ne? Vim, ze v real-modu CPU na invalidni instrukci vyvolalo nejake soft preruseni (matne tak tusim, ze to bylo 0, ale nevim, jestli si to nepletu s tim pouzivanym pro deleni nulou) a system si mohl do IVT hodit vlastni obsluznou rutinu, takze to nakonec odchytil i tam. V modernich OS to mozna kernel do CPU ani nepusti, ale podstata te (nasledne) chyby bude stejna.Tak samozřejmě pro takovou architekturu by se musel modifikovat ELF formát aby oznamoval co nejvíc instrukčních vlastností obsaženého kódu a asi by byl problém to udělat na x86. A všechny změny instrukčního kódu by se například oznamovaly OS, kterej by je pak mohl snapshotnout. Ale z hlediska kernelu stačí zachytit ten SIGILL, prozkoumat instrukci která ho vyvolala a provést reakci (emulaci nebo přesun na vhodnější HW). Koneckonců přesně takhle fungovala emulace FPU na 386/486SX
Tiskni
Sdílej: