Byly zveřejněny informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-64600 pojmenované RefluXFS (technické detaily) v XFS. Je tam již od verze Linuxu 4.11, tj. rok 2017. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel může editovat libovolný soubor, například klidně zrušit rootovské heslo v /etc/passwd. Videoukázka na Vimeo. V upstreamu je zranitelnost opravena.
OpenAI / ChatGPT má dnes výpadky (OpenAI Status, DownDetector).
Poskytovatel hostingu svobodných/open-source projektů Codeberg po hlasování na valné hromadě vydal stanovisko k využívání LLM. Kvůli vytěžování infrastruktury a rostoucím cenám hardwaru, ale také hrozbám pro spolupráci v komunitě se k LLM staví kriticky. Nebude poskytovat hosting projektů vytvářených LLM agenty.
Jack Dorsey představil (𝕏) open source týmovou komunikační platformu Buzz (GitHub) s cílem snížit závislost na Slacku a GitHubu.
Poštovní klient Thunderbird byl vydán v nové verzi 153 s kódovým názvem Meadow. Jedná se o ESR (Extended Support Release) vydání. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vylepšuje OAuth. Thundermail lze používat bez instalace doplňku.
AI tento rok naplno vtrhla do vývoje softwaru a výrazně ovlivňuje také open source projekty. Jiří Eischmann v příspěvku Jak mění AI open source na svém blogu rozebírá několik trendů, které v open source v poslední době v souvislosti s AI pozoruje, a jak tyto trendy svět otevřeného softwaru mění (Inflace projektů, Zahlcení kontroly, Klesající motivace zveřejňovat kód).
Evropská komise (EK) vyměřila americké internetové společnosti Google pokutu 890 milionů eur (21,5 miliardy Kč) za porušení unijního nařízení o digitálních trzích (DMA). Firma se podle unijní exekutivy provinila tím, že ve vyhledávači Google Search upřednostňovala vlastní služby a že podnikům ukládala omezení, která jim bránila nasměrovat spotřebitele k alternativním, často levnějším nákupním kanálům na platformě Google Play.
… více »Samsung na akci Galaxy Unpacked July 2026 (YouTube) představil své nové telefony Galaxy Z Fold8 Ultra, Fold8 a Flip8, hodinky Galaxy Watch Ultra2 a Watch9 a chytré brýle ve spolupráci s Gentle Monster a Warby Parker.
Po pěti letech vývoje vyšla česká počítačová hra Scarlet Deer Inn (ProtonDB). Scarlet Deer Inn je vyšívaná temná středověká pohádka. Zatímco život ve zdánlivě obyčejné vesnici se točí kolem běžných povinností a sousedských drbů, v podzemí se skrývají zlověstná tajemství.
Představen byl Raspberry Pi Touch Display 2 s uhlopříčkou 10 palců a rozlišením 1200 × 1920 pixelů. Cena je 80 dolarů.

>>> Čínu bych odříznul od netu....
A usetrime IPv4 adresy.
China je tak velka ze jim ta jejich sit staci.
Horsi by to bylo v nasi vesnici (CR).
Jasne.
Jenze China je tak velka ze jim staci jen jejich internetovy obsah tak jako americanum staci jen ten jejich.
Timto jsem mel na mysli obsah a jazyk. Pochybuji ze americany zajimaji neanglicke stranky a podobne to bude s chinanama.
Schvalne kolik lidi z ceska se zajima a cte stranky nasich sousedu. Urco malokdo bude bojovat s nemcinou, polstinou .....
Tamnim masam staci v drtive vetsine obsah v ceskem jazyce.
Pochybuji ze americany zajimaji neanglicke strankyzajimaji
Je fajn mít možnost si přečíst, jak o nás cizinci píší, tedy jaké cizí blafy se vaří v jiných médiích.
Stejně tak je dobře cvičit mozek.
Já jsem ale narážel na názor, že ač běžný Čech čínsky neumí, tak díky překladům a přebírání článků z čínských médií máme skvělý přehled o tom, co se u nich děje. To není (moc) pravda, jednak čínské média jsou plné dobrých zpráv, řečí o budování harmonické společnosti a zlepšování životní úrovně (to by se u nás asi neprodalo). Jsou taky plné zjevných nepravd a propagandistických hlášek (třeba o tom, jak agenti CIA podněcují masivní nepokoje jinak mírumilovného čínského lidu nebo jak je Dalai Lama mezinárodně hledaný terorista).
Pokud by Číňani teda skutečně udělali informační embargo, můj názor je, že bysme to moc nepoznali. Možná by ubylo pár článků o stavbě nejmodernější železnice do Tibetu nebo maglevu v Šanghaji, ale podstatné zprávy by se k nám dostali taky (k nelibosti čínských úřadů tam odvádí hodně dobrou práci mnoho jiných profesionálních reportérů) a možná i bez pročínských tendencí, které by editor, který nemá moc přehled o tématu a přebírá zprávu od agentury Nová Čína, přehlédl.
Nejdřív jsem to tam dal jenom jako zajímavost, ale když se na něj klikne, tak to člověka přesměruje na nějaké (veršované?!) povídání o tom, že Internet je plný lhářů a podvodníků co šíří mýty a nepravdy a policajt co je vždy ve službě tě zachrání (google translate). Jen to nahání hrůzu, protože to opravdu může znít jako dobrá iniciativa.
Jinak na úplném spodku té stránky (nebo jakékoli jiné stránky na serveru v Číně) bude rudý odznáček a číslo licence. Pomocí toho by je šlo nahlásit, že mají zakázaný obsah :-P (ale nezkoušel jsem to)
Tiskni
Sdílej: