Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Uf. Už 2 dny se snažím obnovit MBR na notebooku přítelkyně. Nainstalováno je Ubuntu 9.10, které je dodáváno s GRUB2. Jak to tak vidím, je to asi trend cpát do Ubuntu nejnovější, pokud možno nefunkční software. Po dvou dnech nadávání jsem objevil zápisek pana Bíbra na stejné téma. Nevím, co tím chtěli vývojáři GRUBU říci a nevím co tím chtěli vývojáři Ubuntu říci. Ale v případě Ubuntu je to zřemě trvalý trend a poslední kapka. Spravovat tento softwarový cirkus mě po totálním fiasku s naprosto zbytečně zkripleným ovladačem pro Intel grafiky už opravdu nebaví. Nevím co chtěli říct tím nesmyslným splash-screenem pomocí X serveru. Nabídnu přítelkyni Mandrivu nebo Suse (čímž ulehčím i sobě, mě je RPM bližší). Aspoň už nebudu muset dále opravovat ten neopravielný MBR.
Čím déle se pohybuji na webu, tím je to horší. Dneska má internetovou přípojku každý debil, zřejmě proto se značný obsah tohoto média zaměřuje na debily. Nedávno tady někdo v diskuzi k nějakému externímu článku o Wine trefně poznamenal, že je mu z toho blivno. Samé totální nuly, co nenapsaly ani řádku kódu, ale všichni vědí nejlépe, jak by to mělo fungovat. Tenhle problém se týká prakticky všech témat a nejenom diskutujících, ale i portálů samotných.
Dnes můj pohár trpělivosti s internetem přes kabelovku přetekl. Nebutu to zde rozepisovat, neboť by se jednalo o nošení dříví do lesa. Stačí si počíst zde nebo zde. Pořád stejné problémy, jakési záhadné neidetifikovatelné QoS, nulová možnost interaktivní komunikace a jednání jak s idiotem. Navíc potřebuji pevnou veřejnou IP, a né ruskou ruletu s IP adresami co provozuje kabelovka. Pokud jste někdo z Ostravy rád uvítám nějaká doporučení kvalitního providera. Takhle se fungovat opravdu nedá. Tohle zoufalství mě nutí uvažovat i o takových absurditách jako je pořízení pevné linky. :-(