Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Vy musite byt velky borec.Ten největší, to mi věř Chucku. Se vždycky můžu utlouct. Co na tom furt všichni vidíte? No dobře ale dobře tedy, trochu konstruktivní kritiky, ať to není tak jednoslovné:
Tak to je ovšem doslova katastrofa. Co víc, to je hotová apokalypsa. Schválně:Treba tim, ze ma jiny format konfiguracniho souboru.
A najednou se objevi GRUB2, ktery ma jinak konfiguracni soubor
# Timeout for menu set timeout=10 # Set default boot entry as Entry 0 set default=0 # Entry 0 - Load Linux kernel menuentry "My Linux Kernel on (hd0,1)" { set root=(hd0,1) linux /vmlinuz root=/dev/hda1 initrd /initrd } # Entry 1 - Chainload another bootloader menuentry "Chainload my OS" { set root=(hd0,3) chainloader +1 }Snad bych ještě přidal konverzní tabulku pro ty co jim to dělá takové strašné vrásky že se z root se stala proměnná a z kernel se stal linux. S těmi co se do dnešního dne nenaučili používat příkaz help nebo man nebo Wikinu je to opravdu těžké.
Problem mate, pokud mate na disku vice ruznych distribuci Linuxu a pouzivate multiboot.A to konkrétně jaký? Já žádný nemám.
Podobny zadrhel jsem pred casem, kdyz jedna Linux distribuce (U9.04? FC11?) zacala pouzivat v grub.lst misto /dev/sdaX UUID, cemuz grub v MBR nerozumel. Ale to jsem vyresil prepsanim UUID za /dev/sdaX v prislusnem menu.lstTo ovšem absolutně není problém GRUBu, protože podpora UUID se v něm objevila nedávno právě až ve verzi 2. To co se předává je parametr pro jádro a že se s ním neumí vypořádat(třeba kvůli dracutu) je už čistě jeho problém a rozhodně ne problém GRUBu. Jinak místo UUID se dá použít LABEL a s tím jsem ještě nikdy v životě neměl problém.
grub v MBRTo je zas co? MBR má 512b mínus tabulka partišen, takže se tam vtěsná nějaký GRUB těžko. Max. tak jeho loader v podobě stage1.
Jak resit souziti GRUB a GRUB2 na jednom disku? Existuje alternativa? GRUB2 je zrejme nutny pro boot ext4 oddilu, ze?Třeba tak jako to vyřešila Fedora. Defaultně používá GRUB 0.97 a v menu je položka pro chainloader na GRUB 1.97. Zcela bez problému.
A jak elegante resit update menu.lst/grub.cfg?To je zas řeč o čem? Vždyť s GRUBem 2 přibili jakési skripty, které se o napsání nového grub.cfg postarají sami jakožto součást postinstall balíčku. Že je zas nějaká distribuce má nefunkční? Ano to je zase problém GRUBu. Jinak já si je spravuju ručně a nic jiného nemůžu víc než doporučit.
vzdy nabootujete svou vlasni ditribuci, ale je problem s nabootovat sousedni distribuce, musi se rucne editovat menu.lst, pripadne provadet edit behem bootDokud na mém počítači bude existovat klávesa
ctak s nenabootováním nebudu mít problém nikdy.
Tento problem jsem vyresil pouzitim volby configfile v menu.lst; kazda distribuce si udrzuje jen svuj vlastni menu.lst a na sousedy ma link pres volbu "configfile grub_path"Já nechápu o co zase jde. Tak proč prostě GRUB 0.97 nevymazat a nenahradit čistě s GRUBem 1.97? Jádro to načte, spustí, tak o co jde?
Pro novou a cistou instalaci je GRUB2 asi dobry napad, ale jak resit problemy s kompatibiltou. Nezapomelo se na neco??Na co jako? Snad ne na kompatibilitu z toho důvodu, že…z jakého vlastně důvodu?
GRUB2 je zrejme nutny pro boot ext4 oddilu, ze?Moje distribuce mi sama od sebe nabídla možnost vytvoření malé ext2 partišny pro /boot. Zase to nějaká distribuce nemá? Ale proč by z toho měl být problém GRUBu?
A jak elegante resit update menu.lst/grub.cfg?Už ani nevím jaké distro, ale nějaké mi z menu.lst udělalo přímo symlink na grub.conf(prej se používají oba), takže přejmenování na grub.cfg byla bolístka nejmenší.
Dalo Vam velkou praci vypracovat se na "skore:4"??Jinak to je další z mnoha věcí co nechápu. Proč ten úskok typu
Hlavně, že ty…. Vždyť to je naprosto irelevantní
co já. Teď se snad nekritizuju já, ne? Trošku sebereflexe a schopnost vydržet stát pod plamenem a vychutnávat si by to chtělo. By mě zajímalo zda-li je to už zakódováno v lidském genomu a nebo za to může hip-hop.
fuck you (!!!)
Lama používá pubertální zkratky, navíc bez zjevného významu.Ten je lepší než Rychlý a Novotný dohromady.
No to zas muselo být kapříkůa ten se na mě urazil a jal se to vysvětlovat až do krve a jak si vůbec něco takového můžu dovolit blá,blá,blá(i když mi to bylo úplně jedno). Já to dřív cpal do štítků, ale toho si nikdo nevšímal. Toto je mnohem lepší.
tím jsem pochopitelně před pár dny začínal
root@ubuntu:~# grub-install /dev/sda
grub-probe: error: cannot find a device for /boot/grub.
No path or device is specified.
Try ``grub-probe --help'' for more information.
Auto-detection of a filesystem module failed.
Please specify the module with the option `--modules' explicitly.
root@ubuntu:~# grub-probe --help
Usage: grub-probe [OPTION]... [PATH|DEVICE]
Probe device information for a given path (or device, if the -d option is given).
-d, --device given argument is a system device, not a path
-m, --device-map=FILE use FILE as the device map [default=/boot/grub/device.map]
-t, --target=(fs|fs_uuid|drive|device|partmap|abstraction)
print filesystem module, GRUB drive, system device, partition map module or abstraction module [default=fs]
-h, --help display this message and exit
-V, --version print version information and exit
-v, --verbose print verbose messages
Report bugs to "bug-grub@gnu.org".
a proč proboha?
> grub
root (hd0,0)
setup (hd0)
n
jader.
/boot
vyhrazenou separátní 64MB partition (normálně namountovanou read-only), kde je mimo aktuálního a dvou-tří starších jader ještě statické verze busyboxu
a několika dalších nástrojů (jako ldd
a statická verze fsck.ext3
), plus nezbytně nutné adresáře a symlinky, takže v případě totálního rozhašení hlavního oddílu můžu naběhnout čistě odtud. Sice je to jen duplikace funkčnosti záchraného liveCD, ale čas od času to používám na testování aplikací, které musí být schopné v podobně omezených podmíkách fungovat.
Tiskni
Sdílej: