Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.
Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 39, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 17. října. Nový Fedora Linux přinese GNOME 45, LibreOffice 7.6, GCC 13.2, …
Řešení dotazu:
Záleží na Vašich možnostech. Podle toho, co taháte ... mohlo by Vám stačit system rescue cd, velikost by mohla být okolo 200MB. De facto by snad stačil třeba i puppy linux, nabootujete, uděláte chroot, spustíte grub a voilá ...
Případně dejte vědět, odkud jste a někdo by se ozval, že bydlí kus od Vás?
mkdir /mnt/system mount /dev/hda1 /mnt/system mount -o bind /dev /mnt/system/dev mount -t proc none /mnt/system/proc chroot /mnt/system /bin/bash grub-install /dev/hda exit sync reboot
Tak to děkuji i já , může se hodit.
Nepisete co mate za distribuci. Napr v Mandrive instalator vytvoril soubor s image MBR pred a po instalaci Grubu.
Takze by stacilo libovolne Live CD napr jiz zmineny PuppyLinux a pomoci dd nahrat image zpet na prvni sektor HDD
Tento zalozni soubor se bude nachazet v adresari /boot/ a nebo /boot/grub/.
Jeho velikost bude bud 404 B (pravdepodobne) ci 512 B.
Tohle pouzijte pouze ze jste jiz po instalaci distribuce nedelal zadne zmeny v rozlozeni partition na disku. (obzvlaste pokud zalozni soubor bude mit onech 512 B neb obsahuje i rozlozeni partition v dobe nainstalovani distribuce)
Z toho pro Vas plyne ponauceni: Pred instalaci windows je nezbytne nutne si udelat zalohu MBR (pouhych 512 B ! nikoho nezabije !) a potom mate vse ve spolupraci s nejakou live distribuci bez problemu.
Tiskni
Sdílej: