Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.6. Přehled novinek s náhledy v oznámení na blogu.
Po přečtení série Trable s HTPC a Další trable s HTPC jsem si řekl, že se také podělím o postřehy ze "stavby" svého HTPC. Příspěvek do diskuze by to byl trochu dlouhý, a proto jsem založil blog.
Předem jsem věděl, že na HTPC chci provozovat linux. Jednak jsem hračička, také jsem si chtěl vyzkoušet linux i mimo desktop. Věděl jsem, že časem budu pořizovat televizi, do té doby bude HTPC takovým domácím serverem. S ohledem na estetický dojem a cenu jsem zavrhl variantu si pořídit běžný PC hardware a pořídil jsem si nettop od Zotacu: Zbox HD-ID 11. Od výrobce obsahuje nvidia ION grafiku s HDMI výstupem, gigabitovou síťovku a Atom D510 (dvoujádro hyperthreadingem). Doplnil jsem ji nutně o 2.5" pevný disk a 2GB operační paměti.
Pro příjem televizního vysílání jsem koupil Pinnacle PCTV 73e DVB-T tuner do USB.
Gentoo je fajn na výkonném desktopu, na HTPC resp. domácí server jsem potřeboval nějakou binární distribuci. Kdyby šlo jenom o server, byl by Centos jasnou volbou. Jsem vychován na rpm balících, tudíž jsem vyřadil Debian i Ubuntu. Protože jsem vyžadoval i multimediální podporu, vytáhl jsem osvědčené distro z notebooku: openSuse. Dá se nainstalovat pouze jako minimální systém a doplnit jenom o potřebné balíky. Ocenil jsem také openSUSE Build Service, kde si v případě nutnosti můžu nechat sestavit opatchované existující balíky. Instalace proběhla podle očekávání a za chvíli na mě svítil vzdálený shell.
Po čase jsme si pořídili televizi a HTPC šlo ze skříně vedle televize plnit svou hlavní úlohu: pouštět filmy a seriály. Jako přehrávač jsem si zvolil XBMC. Nejenom že dobře vypadá, ale je i aktivně vyvýjený a sliboval brzkou implementaci televizního příjmu.
Je to už chvíle, co jsem vše nastavoval, proto si nevybavím všechny zádrhele, které jsem řešil. Tehdy bylo aktuální openSUSE 12.1, teď mám už upgradováno na 12.3. Podpora hardware je vytrvale výborná, žádné problémy jsem nezaznamenal.
/etc/systemd/system/tvheadend.service):[Unit] Description=Tvheadend Daemon Wants=network.target [Service] User=xbmc ExecStart=/usr/bin/tvheadend [Install] WantedBy=multi-user.target
/etc/polkit-1/rules.d/60-custom.rules):polkit.addRule(function(action, subject) {
if ((action.id === "org.freedesktop.upower.suspend" ||
action.id === "org.freedesktop.upower.hibernate" ||
action.id === "org.freedesktop.consolekit.system.stop" ||
action.id === "org.freedesktop.consolekit.system.restart") &&
(subject.user === "xbmc")
) {
return polkit.Result.YES;
}
});
Dlouhou dobu jsem ovládal HTPC pomocí klávesnice s USB prodlužovačkou. Po nátlaku jsem pořídil a nastavil dálkové ovládání - ale o tom snad příště.
Edit: oprava velikosti písmen v názvech
Tiskni
Sdílej:
ale vo "velkej" skrini, kde sa da dat viac diskov aj mechanika,A v blogu napíšem, ako som si staval vlastnú elektráreň.
DISPLAY=:0 xrandr Screen 0: minimum 8 x 8, current 1920 x 1080, maximum 8192 x 8192 DVI-I-0 disconnected primary (normal left inverted right x axis y axis) DVI-I-1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis) HDMI-0 connected 1920x1080+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 160mm x 90mm 1920x1080 60.0*+ 59.9 50.0 30.0 25.0 24.0 60.1 60.0 50.0 1360x768 60.0 1280x1024 60.0 1280x720 60.0 59.9 50.0 1152x864 60.0 1024x768 60.0 800x600 60.3 720x576 50.0 50.1 720x480 59.9 640x480 60.0 59.9 59.9Pro zkoušku h264 s DTS jsem stáhl klip "Monsters" a ten běžel ok. Moje televize však neumí DTS, o jeho zpracování se pak asi postaralo xbmc.
Ne OpenSUSE ani OpenSuSE ani neco jineho co by s tim slo provest...
Na tvůj xbmc se těším, co vše budeš oproti packmanu vylepšovat?