Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Teda vypadá to zajímavě
Jinak mě vždycky zajímalo co by udělal SSD + HDD v RAID1. Očekával bych rychlou odezvu (SSD) i čtení dat (HDD), ale netušim jak v realitě a docela bych to chtěl někdy vidět Případně dva HDD do RAID0, k tomu dva SSD do RAID0 a nad tím obojím postavit ještě RAID1
Ještě mě napadá, co obrázek z Palimpsest? http://img585.imageshack.us/img585/3962/palimpsest.png V Debianu balíček gnome-disk-utility
Teda, to je krásnej graf! A ta odezva....hádám že to běhá všechno opravdu hodně rychle Kam já se hrabu
Právě by mě docela zajímalo která úvaha je správná (disky na sebe nebudou čekat X disky na sebe budou čekat), případně jak to ovlivnit - u open source přece musí být možnost jak to nastavit
Ten nápad už mám v hlavě dlouho, ale s SSD nemám zkušenosti a 2x Samsung HDD v RAID0 na stolnim PC mi zatím bohatě stačí. Docela by mě zajímalo jestli bych tím trochu popohnal netbook (sehnat někde SSD do miniPCI-E a udělat ten RAID1), možná by to bylo výhodnější než měnit 5400RPM disk za 7200RPM, ale opravdu nemám s SSD zkušenosti.
RAID0 na HDD je neskutečně znát, k 500GB disku WD jsem připojil 40GB WD a dokud nedosloužil 500GB kus, tak jsem to tak používal, pak přišla výměna za ty dva Samsungy co mám teď a absolutní spokojenost, nemluvě o bootu rychlejším než POST Kdybych připojil ještě ty dva RAIDO SSD paralelně (a disky na sebe nijak nečekaly) tak se mi snad login ukáže dřív než začnu bootovat
pak přišla výměna za ty dva Samsungy co mám teď a absolutní spokojenost, nemluvě o bootu rychlejším než POSThlavne nezabudnúť pravidelne zálohovať, dôležité veci radšej automaticky (niekde na nejaké FTP alebo podobne)
tak se mi snad login ukáže dřív než začnu bootovatod stlačenia enter pri grube pri SSD RAID0 som čakal na prebliknutie obrazovky (cca 0,5s), nie na login samotný (boot do SLIM login managera)
Ono když se na to tak dívám tak moc důležitých věcí tady většinou nemám (proto RAID0 už i na data - spíš toho mám hodně a chci aby to běhalo rychle), případně na "serveru" (printserver v rohu pod oknem, Debian) mám 40GB disk a můžu zálohovat menší množství dat (dokud nezaplnim disk) tam :) A ještě externí USB disk + několik SD karet + FTP.
To je taky pravda Přebliknutí obrazovky, sotva pár vteřin se na obrazovce objevuje text a už na mě bliká login
Takže hádám že moje úvaha o spojení SSD a HDD byla správná
Tiskni
Sdílej: