Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Tento rok jsem věřil, že se mi konečně podaří překonat všechna úskalí 602 xml filleru (nedávno vyšla brand new verze 4.0 i pro Linux) a zašlu přehled o příjmech elektronicky na portál veřejné správy. Určité zlepšení jsem zaznamenal v tom, že formulářuž lze aspoň ve verzi pro Linux otevřít a vyplnit. Zbytek procesu je ale opět výsměch každému přispěvateli do sociálního systemu...
X509v3 Subject Alternative Name:
chtěl.
Žádost jsem poslal podepsaným emailem na jejich podatelnu a za cca 2 hodiny mi přišel nový certifikát. Ten jsem spolu se soukromým klíčem převedl na PKCS12:
openssl pkcs12 -export -name "PostSignum" -in cert_post.pem -inkey private.key -out cert.p12
A naimportoval do gpgsm:
gpgsm --import ./cert.p12
Elektronický podpis existuje v českých zákonech už 9 let, tak jsem se ho konečně rozhodl vyzkoušet. Vybral jsem si produkt České pošty, který poskytuje její certifikační autorita Postsignum. Na webu mají celkem podrobně popsané všechno, co je potřeba připravit pro úspěšné udělení certifikátu. Měl jsem zájem o kvalifikovaný certifikát, se kterým lze pouze podepisovat a komunikovat se Státní správou.