Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »#!/bin/bash DATA=/data/mp3 send() { echo "$*" > /dev/tcp/localhost/6600 } file="`netcat localhost 6600 <<<'playlistinfo 0 close' | sed -n '/^file/s/^file: //p' | iconv -f utf8 -t iso-8859-2`" path="$DATA/${file%/*}" [[ "x$path" = x ]] && path="$DATA" dir=`kdialog --getexistingdirectory "$path"` [[ $? != 0 ]] && exit dir="${dir#/data/mp3/}" if [[ "x$dir" != x ]]; then if [[ "$1" == "-a" ]]; then send add "\"$dir\"" else send clear send add "\"$dir\"" fi fi send playPozrie sa, co je naloadovane v playliste a podla toho v tom adresi otvori kdialog --getexistingdirectory. Ak je playlist prazdny, tak otvori mp3 "rootdir". Ak je spusteny s parametrom -a (Win+Shift+L), tak to do playlistu iba prida, nepremaze existujuci. A spusti. Nakolko mpd protokol je uzasne jednoduchy, tak nie je nutne ani pouzivat nejakeho dalsieho klienta a da sa ovladat rovno bashom. Jedina vec je, ze mpd chce mp3-ky podla cesty v jeho databaze a nie podla cesty v fs. Takze treba niekedy pridat prefix mp3 "rootdir" a niekedy ubrat.
ncmpc
, kterýho spustím v yakuake (většinou tam na nějaké záložce běží pořád). S tou padavostí to u mě není tak strašný, pokud se vyřadí aRts, se kterým mi mpd rádo navzájem sem tam blokovalo.
Item, "Vložit na konec playlistu"="Execute program, "/home/user/bin/mpc.jamendo.add ", "%l"" Item, "Vložit playlist a přehrát"="Execute program, "/home/user/bin/mpc.jamendo.add -p ", "%l""http://wiki.operacesky.net/index.php?title=%C3%9Apravy_menu_-_z%C3%A1klady
Začal jsem používat ten skript, ale začala mě štvát jedna věc:
Na Jamendu mají mp3 soubory uložený id3 tag až na konci (id3 tagy je samozřejmě možné mít na začátku, nebo dokonce i měnit během hraní) - takže mpd nedokáže tu informaci u streamu přečíst a nezobrazí se popisky k jednotlivým skladbám.
Tento problém lze vyřešit poměrně jednoduše - stačí používat ogg. Drobně jsem proto ten skript poupravil, aby bylo možné vybrat si formát hudebních souborů:
#!/bin/bash NAME=mpc.jamendo.add BASE_URL="http://www.jamendo.com/" PLAY_URL="http://www.jamendo.com/get/track/id/album/audio/plain/" if [[ $# -eq 0 ]]; then echo -e "$NAME -- simple jamendo interface for mpd\ \nusage: $NAME [-p] jamendo_url" exit fi if [[ "$1" == "-p" ]]; then PLAY=0 shift fi if [[ "$1" =~ ^${BASE_URL}.*album/([0-9]*)/?$ ]]; then NUMBER=${BASH_REMATCH[1]} else echo "wrong URL" >&2 exit 1 fi #Choose your encoding: ENC="ogg2" # lowfi OGG q4 #ENC="mp31" # lowfi MP3 (96kbits) (default for streaming / player) #These are probably not working: #ENC="ogg1" # lowfi OGG (q-1) #ENC="ogg3" # hifi OGG q7 #ENC="mp32" # hifi MP3 (200kbits+) (default for archives) [[ $PLAY ]] && mpc clear; wget -O - "${PLAY_URL}${NUMBER}&aue=${ENC}" | mpc add [[ $PLAY ]] && mpc play;
Problém je ale v tom, že v mpd je zřejmě nějaká chyba, taže ten ogg začně přehrávat až po několika minutách (vůbec stahovat se dá jen ogg2 a mp31), a není to problém Jamenda, protože mplayer to přehraje hned. Takže to zatím nic neřeší, ale třeba někdo mpd časem opraví.
Se dívám, že status toho bugu byl nedávno změněn na fixed, takže je to možná v svn verzi spravené už teď - ale nezkoušel jsem to a nerozumím hlášce Fixed in mpd-mk.
Jo a díky za doplnění.
Tiskni
Sdílej: