Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
#!/bin/bash DATA=/data/mp3 send() { echo "$*" > /dev/tcp/localhost/6600 } file="`netcat localhost 6600 <<<'playlistinfo 0 close' | sed -n '/^file/s/^file: //p' | iconv -f utf8 -t iso-8859-2`" path="$DATA/${file%/*}" [[ "x$path" = x ]] && path="$DATA" dir=`kdialog --getexistingdirectory "$path"` [[ $? != 0 ]] && exit dir="${dir#/data/mp3/}" if [[ "x$dir" != x ]]; then if [[ "$1" == "-a" ]]; then send add "\"$dir\"" else send clear send add "\"$dir\"" fi fi send playPozrie sa, co je naloadovane v playliste a podla toho v tom adresi otvori kdialog --getexistingdirectory. Ak je playlist prazdny, tak otvori mp3 "rootdir". Ak je spusteny s parametrom -a (Win+Shift+L), tak to do playlistu iba prida, nepremaze existujuci. A spusti. Nakolko mpd protokol je uzasne jednoduchy, tak nie je nutne ani pouzivat nejakeho dalsieho klienta a da sa ovladat rovno bashom. Jedina vec je, ze mpd chce mp3-ky podla cesty v jeho databaze a nie podla cesty v fs. Takze treba niekedy pridat prefix mp3 "rootdir" a niekedy ubrat.
ncmpc
, kterýho spustím v yakuake (většinou tam na nějaké záložce běží pořád). S tou padavostí to u mě není tak strašný, pokud se vyřadí aRts, se kterým mi mpd rádo navzájem sem tam blokovalo.
Item, "Vložit na konec playlistu"="Execute program, "/home/user/bin/mpc.jamendo.add ", "%l"" Item, "Vložit playlist a přehrát"="Execute program, "/home/user/bin/mpc.jamendo.add -p ", "%l""http://wiki.operacesky.net/index.php?title=%C3%9Apravy_menu_-_z%C3%A1klady
Začal jsem používat ten skript, ale začala mě štvát jedna věc:
Na Jamendu mají mp3 soubory uložený id3 tag až na konci (id3 tagy je samozřejmě možné mít na začátku, nebo dokonce i měnit během hraní) - takže mpd nedokáže tu informaci u streamu přečíst a nezobrazí se popisky k jednotlivým skladbám.
Tento problém lze vyřešit poměrně jednoduše - stačí používat ogg. Drobně jsem proto ten skript poupravil, aby bylo možné vybrat si formát hudebních souborů:
#!/bin/bash NAME=mpc.jamendo.add BASE_URL="http://www.jamendo.com/" PLAY_URL="http://www.jamendo.com/get/track/id/album/audio/plain/" if [[ $# -eq 0 ]]; then echo -e "$NAME -- simple jamendo interface for mpd\ \nusage: $NAME [-p] jamendo_url" exit fi if [[ "$1" == "-p" ]]; then PLAY=0 shift fi if [[ "$1" =~ ^${BASE_URL}.*album/([0-9]*)/?$ ]]; then NUMBER=${BASH_REMATCH[1]} else echo "wrong URL" >&2 exit 1 fi #Choose your encoding: ENC="ogg2" # lowfi OGG q4 #ENC="mp31" # lowfi MP3 (96kbits) (default for streaming / player) #These are probably not working: #ENC="ogg1" # lowfi OGG (q-1) #ENC="ogg3" # hifi OGG q7 #ENC="mp32" # hifi MP3 (200kbits+) (default for archives) [[ $PLAY ]] && mpc clear; wget -O - "${PLAY_URL}${NUMBER}&aue=${ENC}" | mpc add [[ $PLAY ]] && mpc play;
Problém je ale v tom, že v mpd je zřejmě nějaká chyba, taže ten ogg začně přehrávat až po několika minutách (vůbec stahovat se dá jen ogg2 a mp31), a není to problém Jamenda, protože mplayer to přehraje hned. Takže to zatím nic neřeší, ale třeba někdo mpd časem opraví.
Se dívám, že status toho bugu byl nedávno změněn na fixed, takže je to možná v svn verzi spravené už teď - ale nezkoušel jsem to a nerozumím hlášce Fixed in mpd-mk.
Jo a díky za doplnění.
Tiskni
Sdílej: