Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zápisky v tomto blogu podléhají licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní (CC BY-SA 4.0).
Git repozitář se zdrojovými soubory tohoto blogu v pandoc markdown formátu: marbu/abclinuxu-blog-hromada.
Nedávno jsem znovu objevil Jamendo a jako uživatel konqueroru a mpd jsem se je pokusil všechny tři donutit k spolupráci. Idea byla vytvořit pro konqueror nové service menu, které by přidalo album na playlist music player daemona - ten by tak mohl streamovanou hudbu přehrávat. Pro jasnějsí představu následuje screenshot.
Po nedávném redesignu Jamenda se mi ale v konqueroru nepodařilo najít přímý odkaz na žádný playlist. Naštěstí ale Jamendo nabízí hezké rozhraní MusiclistApi, díky kterému není získání playlistu problém. Následující bash skript očekává url jamendího alba, které přidá do playlistu mpd. Pokud jako první parametr uvedete -p
, nejprve současný playlist smaže a po přidání nového hned začne přehrávat.
#!/bin/bash NAME=mpc.jamendo.add BASE_URL="http://www.jamendo.com/" PLAY_URL="http://www.jamendo.com/get/track/id/album/audio/play/" if [[ $# -eq 0 ]]; then echo -e "$NAME -- simple jamendo interface for mpd\ \nusage: $NAME [-p] jamendo_url" exit fi if [[ "$1" == "-p" ]]; then PLAY=0 shift fi if [[ "$1" =~ ^${BASE_URL}.*album/([0-9]*)/?$ ]]; then NUMBER=${BASH_REMATCH[1]} else echo "wrong URL" >&2 exit 1 fi [[ $PLAY ]] && mpc clear; wget -O - ${PLAY_URL}${NUMBER} | mpc add [[ $PLAY ]] && mpc play;
Poznámky: Nebyl by asi problém mpc nahradit jiným přehrávačem, který rozumí formátu m3u, případně ještě XSPF (viz MusiclistApi). Streamuje se ve formátech mp3 a ogg, ale bohužel mpd trpí bugem, který omezuje volbu na mp3.
Teď už stačí vytvořit service menu pro konqueror, které bude spouštět výše uvedenž skript. Do adresáře ~/.kde/share/apps/konqueror/servicemenus
přidáme soubor jamendo.desktop
s následujícím obsahem:
[Desktop Entry] ServiceTypes=text/html Actions=jamendo_play;jamendo_add X-KDE-Priority=TopLevel X-KDE-Submenu=mpc &Jamendo [Desktop Action jamendo_add] Name=vložit na konec playlistu Exec=~/bin/mpc.jamendo.add %u 2>&1 /dev/null [Desktop Action jamendo_play] Name=vložit playlist a přehrát Exec=~/bin/mpc.jamendo.add -p %u 2>&1 /dev/nullDobrý nápad je zkontrolovat si cestu (případně i název) k
skriptu mpc.jamendo.add
.
Btw na ArchLinuxím fóru jsem narazil na cli rozhraní k Jamendu napsané v bashi , třeba se bude někomu líbit.
Tiskni
Sdílej:
#!/bin/bash DATA=/data/mp3 send() { echo "$*" > /dev/tcp/localhost/6600 } file="`netcat localhost 6600 <<<'playlistinfo 0 close' | sed -n '/^file/s/^file: //p' | iconv -f utf8 -t iso-8859-2`" path="$DATA/${file%/*}" [[ "x$path" = x ]] && path="$DATA" dir=`kdialog --getexistingdirectory "$path"` [[ $? != 0 ]] && exit dir="${dir#/data/mp3/}" if [[ "x$dir" != x ]]; then if [[ "$1" == "-a" ]]; then send add "\"$dir\"" else send clear send add "\"$dir\"" fi fi send playPozrie sa, co je naloadovane v playliste a podla toho v tom adresi otvori kdialog --getexistingdirectory. Ak je playlist prazdny, tak otvori mp3 "rootdir". Ak je spusteny s parametrom -a (Win+Shift+L), tak to do playlistu iba prida, nepremaze existujuci. A spusti. Nakolko mpd protokol je uzasne jednoduchy, tak nie je nutne ani pouzivat nejakeho dalsieho klienta a da sa ovladat rovno bashom. Jedina vec je, ze mpd chce mp3-ky podla cesty v jeho databaze a nie podla cesty v fs. Takze treba niekedy pridat prefix mp3 "rootdir" a niekedy ubrat.
ncmpc
, kterýho spustím v yakuake (většinou tam na nějaké záložce běží pořád). S tou padavostí to u mě není tak strašný, pokud se vyřadí aRts, se kterým mi mpd rádo navzájem sem tam blokovalo.
Item, "Vložit na konec playlistu"="Execute program, "/home/user/bin/mpc.jamendo.add ", "%l"" Item, "Vložit playlist a přehrát"="Execute program, "/home/user/bin/mpc.jamendo.add -p ", "%l""http://wiki.operacesky.net/index.php?title=%C3%9Apravy_menu_-_z%C3%A1klady
Začal jsem používat ten skript, ale začala mě štvát jedna věc:
Na Jamendu mají mp3 soubory uložený id3 tag až na konci (id3 tagy je samozřejmě možné mít na začátku, nebo dokonce i měnit během hraní) - takže mpd nedokáže tu informaci u streamu přečíst a nezobrazí se popisky k jednotlivým skladbám.
Tento problém lze vyřešit poměrně jednoduše - stačí používat ogg. Drobně jsem proto ten skript poupravil, aby bylo možné vybrat si formát hudebních souborů:
#!/bin/bash NAME=mpc.jamendo.add BASE_URL="http://www.jamendo.com/" PLAY_URL="http://www.jamendo.com/get/track/id/album/audio/plain/" if [[ $# -eq 0 ]]; then echo -e "$NAME -- simple jamendo interface for mpd\ \nusage: $NAME [-p] jamendo_url" exit fi if [[ "$1" == "-p" ]]; then PLAY=0 shift fi if [[ "$1" =~ ^${BASE_URL}.*album/([0-9]*)/?$ ]]; then NUMBER=${BASH_REMATCH[1]} else echo "wrong URL" >&2 exit 1 fi #Choose your encoding: ENC="ogg2" # lowfi OGG q4 #ENC="mp31" # lowfi MP3 (96kbits) (default for streaming / player) #These are probably not working: #ENC="ogg1" # lowfi OGG (q-1) #ENC="ogg3" # hifi OGG q7 #ENC="mp32" # hifi MP3 (200kbits+) (default for archives) [[ $PLAY ]] && mpc clear; wget -O - "${PLAY_URL}${NUMBER}&aue=${ENC}" | mpc add [[ $PLAY ]] && mpc play;
Problém je ale v tom, že v mpd je zřejmě nějaká chyba, taže ten ogg začně přehrávat až po několika minutách (vůbec stahovat se dá jen ogg2 a mp31), a není to problém Jamenda, protože mplayer to přehraje hned. Takže to zatím nic neřeší, ale třeba někdo mpd časem opraví.
Se dívám, že status toho bugu byl nedávno změněn na fixed, takže je to možná v svn verzi spravené už teď - ale nezkoušel jsem to a nerozumím hlášce Fixed in mpd-mk.
Jo a díky za doplnění.