Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zápisky v tomto blogu podléhají licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní (CC BY-SA 4.0).
Git repozitář se zdrojovými soubory tohoto blogu v pandoc markdown formátu: marbu/abclinuxu-blog-hromada.
Kdysi dávno jsem na root.cz četl článek o programovacím jazyku Ada, kde autor mimo jiné ukazoval, jak lze silný typový systém jazyka použít k tomu, aby za nás překladač hlídal fyzikální rozměr hodnot v programu podobně, jako jsme na to zvyklí u běžných datových typů. Nedávno jsem si na to znovu vzpomněl, chvíli si s tím hrál a v tomto zápisku dal dohromady triviální demonstraci současných možností podpory jednotek v jazycích Ada, F# a Python.
Demonstrace z toho článku o jazyku Ada vypadala nějak takto:
type Metry is new Float;
type Ctverecni_Metry is new Float;
-- Přetížení operátoru násobení pro datový typ metry tak, aby vracel metry
-- čtvereční.
function "*" (Left, Right : Metry) return Ctverecni_Metry is
begin
return Ctverecni_Metry(Float(Left)*Float(Right));
-- před násobením jsme přetypovali na float, abychom zabránili rekurzi
-- takto donutíme překladač použít standardní násobení pro typ Float
end;
declare
vyska : Metry := 10.0;
sirka : Metry := 15.0;
plocha_a : Ctverecni_Metry;
plocha_b : Metry;
begin
plocha_a := vyska*sirka; -- tohle je ok
plocha_b := vyska*sirka; -- zde nastane chyba prekladu
end;
Pamatuji si, že to na mě tenkrát udělalo dojem. Ale tehdy jsem moc programovacích jazyků neznal a ani jsem to dál nezkoumal. Na druhou stranu jsem si z toho taky mylně na chvíli odnesl dojem, že podobné věci jsou záležitostí silně typovaných a málo používaných jazyků jako Ada. Což ale není úplně přesné, jak si ještě ukážeme.
Když jsem se k tomu teď ze zvědavosti vrátil a chtěl si to vyzkoušet (v repozitáři Fedory nebo Debianu lze najít balíček s GNU Ada překladačem GNAT), ukázalo se, že je třeba ten kód trochu vylepšit, aby to ve skutečnosti opravdu fungovalo. Což v tomto případě znamená, aby to šlo přeložit s chybou, která demonstruje, jak to hlídání jednotek pěkně funguje (-:
procedure Example1 is
type Meters is new Float;
type Meters_Squared is new Float;
function "*" (Left, Right : Meters) return Meters_Squared is
begin
return Meters_Squared(Float(Left)*Float(Right));
end;
function "*" (Left, Right : Meters) return Meters is abstract;
len_a : Meters := 10.0;
len_b : Meters := 15.0;
surface : Meters_Squared;
len_sum : Meters;
begin
len_sum := len_a + len_b; -- ok
surface := len_a * len_b; -- ok
len_sum := len_a * len_b; -- invalid
end Example1;
Když opominu uhlazení dělající z toho příkladu samostatný Ada program, bylo třeba přidat deklaraci function "*" (Left, Right : Meters) return Meters is abstract
, která tuto variantu násobení zděděnou z typu Float
potlačí. A překlad pak opravdu chybu v rozměru zachytí, i když ta chybová hláška vypadá trochu zvláštně (zkoušeno s gcc-gnat-10.2.1-9
na Fedoře 33):
$ gnatmake -q example1.adb
example.adb:16:20: expected type "Meters" defined at line 2
example.adb:16:20: found type "Meters" defined at line 2
gnatmake: "example.adb" compilation error
Obecné modelování fyzikálních rozměrů tímto způsobem nemusí být zcela přímočaré ani praktické. I když jednodušší případy, kdy se obejdeme bez rozměrové analýzy, můžou fungovat pěkně, jak je vidět na příkladu práce s metry a mílemi z úvodního kurzu jazyka Ada.
Pro jazyk Ada v přehledu metod rozměrové analýzy se dozvíme, že tohle bylo jasné už někdy v 80. letech, kdy se tento problém začal řešit. Např. N. H. Gehani v článku z roku 1985 popisuje použití typového systému s přetížením operátorů (podobně jako to dělá naše ukázka výše) a dochází k tomu, že to obecně nefunguje:
Derived types only partially solve the problem of detecting the inconsistent usage of objects; some valid usages of objects are also not allowed. Moreover, the solution is inelegant and inconvenient to use.
To vedlo k návrhu různých knihoven zavádějících datové struktury obsahující hodnotu spolu s jednotkou a funkce pro práci s nimi. A něco takového je možné implementovat v libovolném jazyce, i když konkrétní přístup a garance, co knihovna programátorovi dává, se můžou v závislosti na možnostech jazyka dost lišit.
Překladač GNAT dnes implementuje systém pro kontrolu rozměrů veličin, který staví na tzv. Aspects ze standadru Ada 2012, a je doplněn knihovnou System.Dim.Mks
s definicí základních fyzikálních jednotek dle SI.
S použitím tohoto rozšíření by náš příklad vypadal takto:
with System.Dim.Mks; use System.Dim.Mks;
procedure Example2 is
len_a : Length := 10.0*m;
len_b : Length := 15.0*m;
surface : Area;
len_sum : Length;
begin
len_sum := len_a + len_b; -- ok
surface := len_a * len_b; -- ok
len_sum := len_a * len_b; -- invalid
end Example2;
A jak se můžeme přesvědčit, opravdu to funguje:
$ gnatmake -q -gnat2012 example2.adb
example2.adb:10:11: dimensions mismatch in assignment
example2.adb:10:11: left-hand side has dimension [L]
example2.adb:10:11: right-hand side has dimension [L**2]
gnatmake: "example2.adb" compilation error
Taková podpora jednotek je pak někde mezi implementací přímo v jazyce, a pouhou knihovnou.
Jeden z mála programovacích jazyků s přímou podporou pro práci s jednotkami, o kterém jste možná už někdy slyšeli, je funkcionální jazyk F#. Typový systém tohoto jazyka totiž umožňuje s jednotkami přímo pracovat, takže např. typ float<m>
reprezentuje desetinné číslo pro počet metrů, zatímco float
je desetinné číslo bez jednotky. Popis jak to funguje najdete na stránce Units of measure.
Předchozí příklad přepsaný do jazyka F# by vypadal nějak takto:
[<Measure>] type m
let len_a = 10.0<m>
let len_b = 15.0<m>
let len_sum : float<m> = len_a + len_b // ok
let surface : float<m^2> = len_a * len_b // ok
let len_c : float<m> = len_a * len_b // invalid
A když se jej pokusíme přeložit, skončíme na očekávané chybě v jednotkách:
$ dotnet run
/home/martin/projects/hello-fsharp/Program.fs(7,36): error FS0001: The unit of measure 'm' does not match the unit of measure 'm ^ 2' [/home/martin/projects/hello-fsharp/hello-fsharp.fsproj]
The build failed. Fix the build errors and run again.
Knihoven pro práci s jednotkami pro jazyk Python existuje hned několik (viz přehled Python modulů pro rozměrovou analýzu). Pro ukázku jsem zvolil knihovnu Pint, čímž ale nechci tvrdit, že jde o nejlepší nebo nejpopulárnější modul tohoto typu (ostatní knihovny jsem nezkoušel).
Náš předchozí příklad musíme při převodu do pythonu trochu upravit. I když python typový systém má, proměnné nelze typ explicitně přiřadit, a navíc knihovna Pint typový systém pro reprezentaci jednotek stejně nepoužívá. Takže místo pokusu o přiřazení metrů čtverečních do proměnné s počtem metrů, zkusíme metry čtvereční s metry prostě sečíst:
import pint
ureg = pint.UnitRegistry()
len_a = 10 * ureg.m
len_b = 15 * ureg.m
len_sum = len_a + len_b # ok
surface = len_a * len_b # ok
len_c = surface + len_b # invalid
A vidíme, že při spuštění programu dostáváme očekávanou chybu:
$ python example.py
Traceback (most recent call last):
File "/home/martin/tmp/example.py", line 9, in <module>
len_c = surface + len_b
File "/usr/lib/python3.9/site-packages/pint/quantity.py", line 1018, in __add__
return self._add_sub(other, operator.add)
File "/usr/lib/python3.9/site-packages/pint/quantity.py", line 110, in wrapped
return f(self, *args, **kwargs)
File "/usr/lib/python3.9/site-packages/pint/quantity.py", line 930, in _add_sub
raise DimensionalityError(
pint.errors.DimensionalityError: Cannot convert from 'meter ** 2' ([length] ** 2) to 'meter' ([length])
Další rozdíl oproti předchozím příkladům pochopitelně je, že jde o běhovou chybu. Ale pokud vám záleží na odhalení těchto chyb už v době překladu, asi nebudete používat python.
Ale i v jazyce jako python se imho může hodit, že vám počítač s jednotkami pomáhá:
>>> import pint
>>> ureg = pint.UnitRegistry()
>>> current = (300 * ureg.watt) / (6 * ureg.volt)
>>> current
<Quantity(50.0, 'watt / volt')>
>>> current.dimensionality
<UnitsContainer({'[current]': 1})>
>>> current.to_base_units()
<Quantity(50.0, 'ampere')>
>>> (current * 30 * ureg.minute).to(ureg.ampere*ureg.hour)
<Quantity(25.0, 'ampere * hour')>
A klepne vás přes prsty, pokud po něm chcete nesmysl:
>>> (current * 30 * ureg.minute).to(ureg.watt*ureg.hour)
Traceback (most recent call last):
File "<stdin>", line 1, in <module>
File "/usr/lib/python3.9/site-packages/pint/quantity.py", line 605, in to
magnitude = self._convert_magnitude_not_inplace(other, *contexts, **ctx_kwargs)
File "/usr/lib/python3.9/site-packages/pint/quantity.py", line 554, in _convert_magnitude_not_inplace
return self._REGISTRY.convert(self._magnitude, self._units, other)
File "/usr/lib/python3.9/site-packages/pint/registry.py", line 944, in convert
return self._convert(value, src, dst, inplace)
File "/usr/lib/python3.9/site-packages/pint/registry.py", line 1804, in _convert
return super()._convert(value, src, dst, inplace)
File "/usr/lib/python3.9/site-packages/pint/registry.py", line 1410, in _convert
return super()._convert(value, src, dst, inplace)
File "/usr/lib/python3.9/site-packages/pint/registry.py", line 977, in _convert
raise DimensionalityError(src, dst, src_dim, dst_dim)
pint.errors.DimensionalityError: Cannot convert from 'minute * watt / volt' ([current] * [time]) to 'hour * watt' ([length] ** 2 * [mass] / [time] ** 2)
(-:
Pokud vás tohle téma zaujalo, doporučuji se podívat na článek Dimensional Analysis in Programming Languages, kde najdete rozsáhlý přehled implementací rozměrové analýzy v mnoha programovacích jazycích.
A pokud nějakou knihovnu pro práci s jednotkami ve svém kódu používáte, dejte vědět v komentářích.
Tiskni
Sdílej:
se muže hodit :D ;D