Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Proč jsem se do toho pustil?
Vyšla nová verze jak MySQL (řada 5.x) tak PostgreSQL (řada 8.x), bylo zkouškové a nechtělo se mi učit
Jak jsem testoval?
Testoval jsem na svém desktopu, kde udržuji 2 verze linuxové distribuce Gentoo.
Jedna je založena na stabilní verzi (x86), druhá na testovací (~x86)
a obsahuje spousty odmaskovaných balíčků, jako CVS gcc, se kterým jsem
bohužel tyto databáze nezkoušel před testem překompilovat. Hlavní nevýhoda
testování na tomto stroji byla nevyrovnaná zátěž, během testů jsem počítač
normálně používal, tudíž databáze nepracovaly za úplně stejných podmínek a
mohly dopadnout o dost lépe.
Hardware:
AMD Athlon Thoroughbred 2400+ přetaktovany na 2600+
512MB DDR333
MSI KT3 Ultra
IDE PATA Maxtor Diamond Max 9(x86) a Diamond Max 10(~x86), 7200RPM, 8MB cache
Jako druhý stroj mi posloužil nový server, na který jsem nahrál Debian Sarge.
Hardware:
Dual Intel XEON EM64T 3.0GHz Nocoma 800MHz, 1MB cache
4x512 DDR400 ECC
SuperMicro SuperServer 6024H-82 s SCSI řadičem Adaptec 7902
3xSCSI Seagate Cheetah 36.7GB, SCSI-320 v softwarovem RAID5
Benchmark: Součast balíku MySQL - Benchmark DBD suite: 2.15
Získané výsledky:
Odstraněno pro neaktuálnost
Tiskni
Sdílej: