Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Místo staré dobré ocáskové klávesnice a myši jsem si koupil bezdrátový set: MICROSOFT Wireless Optical Desktop 3.0
Na multimedialni klavesy jsem byl zvyklí používat xbindkeys, bohužel xbindkeys -k ani -mk mi nebylo schopné zobrazit co za klávesu bylo stlačeno (z 24 klaves funguje asi 11). Zkoumal jsem kde je zrada pomocí showkey, getkeycodes a tam také nebylo nic detekováno.
Proto jsem si dopsal do $KERNEL/drivers/usb/input/hid-input.c několik debugovacích výpisů, že zjistím, které klávesy to ignoruje a dopíšu si nějaké definice, bohužel toho je dost a takovým naivním přístupem jsem to nedokázal rozpoznat.
Dalším krokem tedy bylo napsat si usbrawreader, který mi vypisuje všechny data z daného vendor/product/interface. Teď už mám obrázek kláves + raw data které z nich chodí.
Ještě tyto data potřebuji nějak zužitkovat v hid-input.c a pak se uvidí jestli tahle Microsoftí pomsta stála za tu námahu.
Znáte nebo Vás napadá nějaký jednodušší způsob jak toto rešit? Ještě jsem se díval na nejaké utilitky na reverzní inženýrství odchytávající události z USB pod Windows, bohužel nemam k dispozici Windows, kde bych to mohl otestovat.
Tiskni
Sdílej:
dmesgkdyz mackate ty klavesy. Na moji klavesnici to psalo neco ve stylu scancode XXX not known use setkeycode e0xx keycode to make it known (ted kecam, horko tezko si vzpominam). Pak uz nic nebrani tomu aby
xevty klavesy videl pod tim danym keycodem a slo na ne neco nastavit.