Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
a) "ty Linuxy"... au :(
b) ty zastaralé pomalé 32bit ... au au :(
Linux je jen jeden.
Je jen ten jeden svatý, jehož jméno se nevyslovuje. Připomíná mi to tak trochu židovskou víru.
Těsně vedle. Televizi nemám.
Přesně tak
Open Source?
Koukám, že máte koťata. Jsou mimořádně hustý. Toš gratuluji! Byly nějaký vážnější komplikace?
Co se Angrešta týče, tak je to teď takový nic moc. Než jsem se odstěhoval do Madridu, tak jsem byl asi měsíc u rodičů i s Angreštem a natolik si na něj zvykli, že mi zakázali si ho vzít s sebou. A "menežovat" výstavu ze vzdálenosti dvou tisíc kilometrů není úplně jednoduchý. Ale mamka něco říkala, že ho někam vezme, tak zjistím, jestli došlo k nějakému vývoji nebo je to na mrtvém bodě.
Ale spíš otec s jeho ovečkami.
zastaralé 32bit
Plný souhlas. Na druhou stranu si uvědom, že i v nejmodernějších, někokolikajádrových, x86 kompatibilních procesorech jsou stále obvody zaručující kompatibilitu snad ještě s Intelem 8086? Takže žádná výhra.
pomalé 32bit
Eh? Můžeš to nějak rozepsat?
zastaralé 32bit.Plný souhlas.
Můj procesor kupř. v 32-bitovém módu ignoruje SSE3 instrukce. Já bych to spíš nazval nástupcem mikroarchitektury i686 (i786?). Instrukce to vykonává úplně stejně dlouho, proto nesnáším, když se někdo ohání generickým zrychlením jako Jardík(úplně to samé platí u SMP).
Autor komentáře, na který si odpověděl, ale přesně ví, co tím Jardík myslel a ty určitě taky
Bohužel, pokud byl nějaký skrytý význam, tak mi zůstal skrytý.
on je sice dement, idiot a magor, ale něco taky ví a zná.
Nevím kdo to řekl, ale já určitě ne.
Sice jsem aktuálni recenzi nečetl, ale na Živě.cz čas od času recenze různých distribucí mají, většinou od stejného autora
Docela bych se rád vyjádřil k tomu porovnání vzhledů Windows x MacOS x Linux, co vyšel na zive.cz. Docela to na mě působilo tendenčním dojmem. Systém Vista byl delší dobu používaný a vyladěný. Oproti tomu Fedora byla čerstvě nainstalovaná ve výchozím stavu. V diskusi pod tou recenzí to někteří moc hezky rozebrali, doporučuji si to přočíst. Taky tam nabídli alternativní obrázky.
kde srovnávali vozy podle kritérií jako vzhled karosérie, dostupné barvy, provedení potahů, počet odkládacích ploch a schopnosti používat zadní zrcátko pro malování...počkej tywoe! To jsou náhodou moc důležitý faktory i pro chlapa! * "Jeden známý©" koupil ženě ojetou Fiestu v "nedohodnutý barvě", protože to byla prostě příležitost a ta doma stropila histerii, při který švihla s talířem a střep frajerovi fiknul šlachu tak, že do dneška ten prst nenarovná
ta doma stropila histerii, při který švihla s talířem a střep frajerovi fiknul šlachu tak, že do dneška ten prst nenarovná
To bych neviděl jako problém. Rozhodnul si zničit život, tak zatím má jen prst v pr… Bude hůř.
Já zase v nemocnici potkal jednoho, kterej naštval maželku tak, že mu vlepila facku přesně na ucho a prorazila mu v uchu bubínek. V té nemocnici, kde mu ten bubínek látovali si ale vůbec nestěžoval, naopak si to velice pochvaloval. Když manželka začne láteřit tak ten típek jenom zaúpí "Au, au moje ouško" a manželka hned přestane, hned mu vaří čajíček a utěšuje ho.
Ale ta bolest z proraženého bubínku musela být příšerná, prý je to několikanásobně horší než kopnutí mezi nohy, sevevětší tvrdák se z toho sesype. Nadarmo se v armádě necvičí uder plochou dlaní na ucho jako velice účinný zpusob vyřazení nepřítele z boje pri boji nablízko.
A těma střepama to taky není sranda. Viděl jsem na vlasní oči jak jeden borec hodil talíř na zem 4 metry od sebe a střep letěl zpátky a říznul ho do nosu, bejt o 1cm vic nalevo a mohl z nej být novej Žižka.
Tiskni
Sdílej: