Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
# pro zacatek hromada promennych
secure_filesize=100
secure_file="~/secure/securedisk01.img"
secure_key="~/secure/securedisk01.key.gpg"
secure_loop="/dev/loop0"
secure_dm="securedisk01"
secure_mountpoint="~/secure/securedisk01"
secure_keysize=256
secure_hash="sha256"
secure_cipher="aes-cbc-essiv:sha256"
# vygenerovani klice a jeho zasifrovani pomoci GPG
head -c 2880 /dev/urandom | uuencode -m - | head -n 65 | tail -n 64 | gpg -c --cipher-algo AES256 > ${secure_key}
# vytvoreni souboru, ktery budu mountovat
dd if=/dev/urandom of=${secure_file} bs=1M count=${secure_filesize}
# nahozeni loop nad vytvorenym souborem
losetup ${secure_loop} ${secure_file}
# nahozeni sifrovaneho zarizeni nad loopem
gpg -q --cipher-algo AES256 --decrypt ${secure_key} | cryptsetup -v -h ${secure_hash} --key-size=${secure_keysize} --cipher=${secure_c
ipher} create ${secure_dm} ${secure_loop}
# vytvoreni filesystemu na sifrovanem zarizeni
mke2fs -j -m0 /dev/mapper/${secure_dm}
# primountovani sifrovaneho zarizeni
mount -t ext3 -o noatime /dev/mapper/${secure_dm} ${secure_mountpoint}
# pro zacatek hromada promennychsecure_filesize=100 secure_file="~/secure/securedisk01.img" secure_key="~/secure/securedisk01.key.gpg" secure_loop="/dev/loop0" secure_dm="securedisk01" secure_mountpoint="~/secure/securedisk01" secure_keysize=256 secure_hash="sha256" secure_cipher="aes-cbc-essiv:sha256" # vygenerovani klice a jeho zasifrovani pomoci GPG head -c 2880 /dev/urandom | uuencode -m - | head -n 65 | tail -n 64 | gpg -c --cipher-algo AES256 > ${secure_key} # vytvoreni souboru, ktery budu mountovat dd if=/dev/urandom of=${secure_file} bs=1M count=${secure_filesize} # nahozeni loop nad vytvorenym souborem losetup ${secure_loop} ${secure_file} # nahozeni sifrovaneho zarizeni nad loopem gpg -q --cipher-algo AES256 --decrypt ${secure_key} | cryptsetup -v -h ${secure_hash} --key-size=${secure_keysize} --cipher=${secure_cipher} create ${secure_dm} ${secure_loop} # vytvoreni filesystemu na sifrovanem zarizeni mke2fs -j -m0 /dev/mapper/${secure_dm} # primountovani sifrovaneho zarizeni mount -t ext3 -o noatime /dev/mapper/${secure_dm} ${secure_mountpoint}
dd if=/dev/random bs=1 count=64 | gpg...Není mně jasné, proč zadáváte key-size, když klíč negenerujete z nekonečného zařízení. Parametr key-size slouží, když se např. klíč čte z /dev/random pro šifrování swapu. BTW Osobně používám na hashování hesla raději SHA512.
Tiskni
Sdílej: