Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »iotop -PaoDo kterých adresářů a souborů se zapisuje:
fatrace -t -f WD | grep chromiumTakto se dá zjistit, že prohlížeč zapisuje jenom do třech adresářů.
~/.cache/mesa_shader_cache_db ~/.cache/chromium ~/.config/chromiumPrvní adresář jsem vyřešil tak, že jsem si dal do ~/.bashrc
export MESA_SHADER_CACHE_DIR=/dev/shm/$USER-cacheNa archwiki jsem našel celkem šikovný návod pro firefox. Skript jsem si trochu poupravil aby mi fungoval na chromium. Je potřeba mít nainstalovaný rsync.
#!/bin/sh static=chromium-static link=chromium volatile=/dev/shm/chromium-$USER IFS= set -efu rm -rf ~/.cache/chromium mkdir -p /dev/shm/$USER-cache/chromium ln -s /dev/shm/$USER-cache/chromium ~/.cache/chromium cd ~/.config if [ ! -r $volatile ]; then mkdir -m0700 $volatile fi if [ "$(readlink $link)" != "$volatile" ]; then mv $link $static ln -s $volatile $link fi if [ -e $link/.unpacked ]; then rsync -av --delete --exclude .unpacked ./$link/ ./$static/ else rsync -av ./$static/ ./$link/ touch $link/.unpacked fiDál bylo potřeba vytvořit systemd service aby se to spouštělo automaticky během spuštění počítače a před vypnutím. Synchronizuje to jenom soubory které se změnily, takže se na disk zapisuje opravdu jenom nezbytné minimum.
# ~/.config/systemd/user/chromium-sync.service [Unit] Description=chromium sync tmpfs [Service] Type=oneshot RemainAfterExit=true StandardOutput=null ExecStart=sh /home/tools/chromium-sync.sh ExecStop=sh /home/tools/chromium-sync.sh [Install] WantedBy=default.targetSkript se samozřejmě dá kdykoli spustit ručně nebo se tím může zaúkolovat cron když by byla potřeba to synchonizovat častěji, ale toto já shledávám zbytečným. Je nutno taky počítat s tím, že to zežere okolo 300MB paměti protože je celý profil nakopírovaný v RAM, ale to by na dnešních strojích které mají aspoň 4GB RAM snad nemusel být problém. Na druhou stranu se tímto celý prohlížeč malinko zrychlí, RAM je daleko rychlejší jak disk. Snad se někdy v blízké budoucnosti programátoři prohlížečů chytnou za nos a umožní uživatelům podobný "RAM only mode" zapnout na jedno kliknutí. Teoreticky jde podobný postup aplikovat na libovolný program který decimuje disk zbytečnýma zápisama.
Tiskni Sdílej:
Snad se někdy v blízké budoucnosti programátoři prohlížečů chytnou za nos a umožní uživatelům podobný "RAM only mode" zapnout na jedno kliknutí.
lidi hele raděj přesměrovat cache do /dev/null, jestli ti neva že pojedeš uplně bez cache tak by to asi jako takový víc jednoduchý řešení mohlo fungovat :O ;D
CHROMIUM_FLAGS="--disk-cache-dir=/dev/null --disk-cache-size=1" chromium
to je specialni vanoční avatar vyrobenej pomoci ai :D :D
asi dřív bejvaly ty stránky víc menčí než sou dneska :D dřív se asi moc nevyužival javascript a nebejvalo tam tolik vobrázků, animací, dynamickýho vobsahu etc :O ;D
fatrace
taky super.
Díky
/dev/shm
. Do paměti se kopíruje jenom profil ~/.config/chromium
. Kolik přesně dat do kterého adresáře se zapisuje jsem neměřil. Když by počítač vytuhnul, nemělo by se profilu teoreticky nic stát. Příště to prostě načte poslední uloženou verzi.