Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
iotop -PaoDo kterých adresářů a souborů se zapisuje:
fatrace -t -f WD | grep chromiumTakto se dá zjistit, že prohlížeč zapisuje jenom do třech adresářů.
~/.cache/mesa_shader_cache_db ~/.cache/chromium ~/.config/chromiumPrvní adresář jsem vyřešil tak, že jsem si dal do ~/.bashrc
export MESA_SHADER_CACHE_DIR=/dev/shm/$USER-cacheNa archwiki jsem našel celkem šikovný návod pro firefox. Skript jsem si trochu poupravil aby mi fungoval na chromium. Je potřeba mít nainstalovaný rsync.
#!/bin/sh static=chromium-static link=chromium volatile=/dev/shm/chromium-$USER IFS= set -efu rm -rf ~/.cache/chromium mkdir -p /dev/shm/$USER-cache/chromium ln -s /dev/shm/$USER-cache/chromium ~/.cache/chromium cd ~/.config if [ ! -r $volatile ]; then mkdir -m0700 $volatile fi if [ "$(readlink $link)" != "$volatile" ]; then mv $link $static ln -s $volatile $link fi if [ -e $link/.unpacked ]; then rsync -av --delete --exclude .unpacked ./$link/ ./$static/ else rsync -av ./$static/ ./$link/ touch $link/.unpacked fiDál bylo potřeba vytvořit systemd service aby se to spouštělo automaticky během spuštění počítače a před vypnutím. Synchronizuje to jenom soubory které se změnily, takže se na disk zapisuje opravdu jenom nezbytné minimum.
# ~/.config/systemd/user/chromium-sync.service [Unit] Description=chromium sync tmpfs [Service] Type=oneshot RemainAfterExit=true StandardOutput=null ExecStart=sh /home/tools/chromium-sync.sh ExecStop=sh /home/tools/chromium-sync.sh [Install] WantedBy=default.targetSkript se samozřejmě dá kdykoli spustit ručně nebo se tím může zaúkolovat cron když by byla potřeba to synchonizovat častěji, ale toto já shledávám zbytečným. Je nutno taky počítat s tím, že to zežere okolo 300MB paměti protože je celý profil nakopírovaný v RAM, ale to by na dnešních strojích které mají aspoň 4GB RAM snad nemusel být problém. Na druhou stranu se tímto celý prohlížeč malinko zrychlí, RAM je daleko rychlejší jak disk. Snad se někdy v blízké budoucnosti programátoři prohlížečů chytnou za nos a umožní uživatelům podobný "RAM only mode" zapnout na jedno kliknutí. Teoreticky jde podobný postup aplikovat na libovolný program který decimuje disk zbytečnýma zápisama.
Tiskni
Sdílej:
Snad se někdy v blízké budoucnosti programátoři prohlížečů chytnou za nos a umožní uživatelům podobný "RAM only mode" zapnout na jedno kliknutí.
lidi hele raděj přesměrovat cache do /dev/null, jestli ti neva že pojedeš uplně bez cache tak by to asi jako takový víc jednoduchý řešení mohlo fungovat :O ;D
CHROMIUM_FLAGS="--disk-cache-dir=/dev/null --disk-cache-size=1" chromium
to je specialni vanoční avatar vyrobenej pomoci ai :D :D
asi dřív bejvaly ty stránky víc menčí než sou dneska :D dřív se asi moc nevyužival javascript a nebejvalo tam tolik vobrázků, animací, dynamickýho vobsahu etc :O ;D
fatrace
taky super.
Díky
/dev/shm
. Do paměti se kopíruje jenom profil ~/.config/chromium
. Kolik přesně dat do kterého adresáře se zapisuje jsem neměřil. Když by počítač vytuhnul, nemělo by se profilu teoreticky nic stát. Příště to prostě načte poslední uloženou verzi.