Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
iotop -PaoDo kterých adresářů a souborů se zapisuje:
fatrace -t -f WD | grep chromiumTakto se dá zjistit, že prohlížeč zapisuje jenom do třech adresářů.
~/.cache/mesa_shader_cache_db ~/.cache/chromium ~/.config/chromiumPrvní adresář jsem vyřešil tak, že jsem si dal do ~/.bashrc
export MESA_SHADER_CACHE_DIR=/dev/shm/$USER-cacheNa archwiki jsem našel celkem šikovný návod pro firefox. Skript jsem si trochu poupravil aby mi fungoval na chromium. Je potřeba mít nainstalovaný rsync.
#!/bin/sh static=chromium-static link=chromium volatile=/dev/shm/chromium-$USER IFS= set -efu rm -rf ~/.cache/chromium mkdir -p /dev/shm/$USER-cache/chromium ln -s /dev/shm/$USER-cache/chromium ~/.cache/chromium cd ~/.config if [ ! -r $volatile ]; then mkdir -m0700 $volatile fi if [ "$(readlink $link)" != "$volatile" ]; then mv $link $static ln -s $volatile $link fi if [ -e $link/.unpacked ]; then rsync -av --delete --exclude .unpacked ./$link/ ./$static/ else rsync -av ./$static/ ./$link/ touch $link/.unpacked fiDál bylo potřeba vytvořit systemd service aby se to spouštělo automaticky během spuštění počítače a před vypnutím. Synchronizuje to jenom soubory které se změnily, takže se na disk zapisuje opravdu jenom nezbytné minimum.
# ~/.config/systemd/user/chromium-sync.service [Unit] Description=chromium sync tmpfs [Service] Type=oneshot RemainAfterExit=true StandardOutput=null ExecStart=sh /home/tools/chromium-sync.sh ExecStop=sh /home/tools/chromium-sync.sh [Install] WantedBy=default.targetSkript se samozřejmě dá kdykoli spustit ručně nebo se tím může zaúkolovat cron když by byla potřeba to synchonizovat častěji, ale toto já shledávám zbytečným. Je nutno taky počítat s tím, že to zežere okolo 300MB paměti protože je celý profil nakopírovaný v RAM, ale to by na dnešních strojích které mají aspoň 4GB RAM snad nemusel být problém. Na druhou stranu se tímto celý prohlížeč malinko zrychlí, RAM je daleko rychlejší jak disk. Snad se někdy v blízké budoucnosti programátoři prohlížečů chytnou za nos a umožní uživatelům podobný "RAM only mode" zapnout na jedno kliknutí. Teoreticky jde podobný postup aplikovat na libovolný program který decimuje disk zbytečnýma zápisama.
Tiskni
Sdílej:
Snad se někdy v blízké budoucnosti programátoři prohlížečů chytnou za nos a umožní uživatelům podobný "RAM only mode" zapnout na jedno kliknutí.
lidi hele raděj přesměrovat cache do /dev/null, jestli ti neva že pojedeš uplně bez cache tak by to asi jako takový víc jednoduchý řešení mohlo fungovat :O ;D
CHROMIUM_FLAGS="--disk-cache-dir=/dev/null --disk-cache-size=1" chromium
to je specialni vanoční avatar vyrobenej pomoci ai :D :D
asi dřív bejvaly ty stránky víc menčí než sou dneska :D dřív se asi moc nevyužival javascript a nebejvalo tam tolik vobrázků, animací, dynamickýho vobsahu etc :O ;D
fatrace
taky super.
Díky
/dev/shm
. Do paměti se kopíruje jenom profil ~/.config/chromium
. Kolik přesně dat do kterého adresáře se zapisuje jsem neměřil. Když by počítač vytuhnul, nemělo by se profilu teoreticky nic stát. Příště to prostě načte poslední uloženou verzi.