Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
iotop -PaoDo kterých adresářů a souborů se zapisuje:
fatrace -t -f WD | grep chromiumTakto se dá zjistit, že prohlížeč zapisuje jenom do třech adresářů.
~/.cache/mesa_shader_cache_db ~/.cache/chromium ~/.config/chromiumPrvní adresář jsem vyřešil tak, že jsem si dal do ~/.bashrc
export MESA_SHADER_CACHE_DIR=/dev/shm/$USER-cacheNa archwiki jsem našel celkem šikovný návod pro firefox. Skript jsem si trochu poupravil aby mi fungoval na chromium. Je potřeba mít nainstalovaný rsync.
#!/bin/sh static=chromium-static link=chromium volatile=/dev/shm/chromium-$USER IFS= set -efu rm -rf ~/.cache/chromium mkdir -p /dev/shm/$USER-cache/chromium ln -s /dev/shm/$USER-cache/chromium ~/.cache/chromium cd ~/.config if [ ! -r $volatile ]; then mkdir -m0700 $volatile fi if [ "$(readlink $link)" != "$volatile" ]; then mv $link $static ln -s $volatile $link fi if [ -e $link/.unpacked ]; then rsync -av --delete --exclude .unpacked ./$link/ ./$static/ else rsync -av ./$static/ ./$link/ touch $link/.unpacked fiDál bylo potřeba vytvořit systemd service aby se to spouštělo automaticky během spuštění počítače a před vypnutím. Synchronizuje to jenom soubory které se změnily, takže se na disk zapisuje opravdu jenom nezbytné minimum.
# ~/.config/systemd/user/chromium-sync.service [Unit] Description=chromium sync tmpfs [Service] Type=oneshot RemainAfterExit=true StandardOutput=null ExecStart=sh /home/tools/chromium-sync.sh ExecStop=sh /home/tools/chromium-sync.sh [Install] WantedBy=default.targetSkript se samozřejmě dá kdykoli spustit ručně nebo se tím může zaúkolovat cron když by byla potřeba to synchonizovat častěji, ale toto já shledávám zbytečným. Je nutno taky počítat s tím, že to zežere okolo 300MB paměti protože je celý profil nakopírovaný v RAM, ale to by na dnešních strojích které mají aspoň 4GB RAM snad nemusel být problém. Na druhou stranu se tímto celý prohlížeč malinko zrychlí, RAM je daleko rychlejší jak disk. Snad se někdy v blízké budoucnosti programátoři prohlížečů chytnou za nos a umožní uživatelům podobný "RAM only mode" zapnout na jedno kliknutí. Teoreticky jde podobný postup aplikovat na libovolný program který decimuje disk zbytečnýma zápisama.
Tiskni
Sdílej:
Snad se někdy v blízké budoucnosti programátoři prohlížečů chytnou za nos a umožní uživatelům podobný "RAM only mode" zapnout na jedno kliknutí.
lidi hele raděj přesměrovat cache do /dev/null, jestli ti neva že pojedeš uplně bez cache tak by to asi jako takový víc jednoduchý řešení mohlo fungovat :O ;D
CHROMIUM_FLAGS="--disk-cache-dir=/dev/null --disk-cache-size=1" chromium
to je specialni vanoční avatar vyrobenej pomoci ai :D :D
asi dřív bejvaly ty stránky víc menčí než sou dneska :D dřív se asi moc nevyužival javascript a nebejvalo tam tolik vobrázků, animací, dynamickýho vobsahu etc :O ;D
fatrace
taky super.
Díky
/dev/shm
. Do paměti se kopíruje jenom profil ~/.config/chromium
. Kolik přesně dat do kterého adresáře se zapisuje jsem neměřil. Když by počítač vytuhnul, nemělo by se profilu teoreticky nic stát. Příště to prostě načte poslední uloženou verzi.