Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Berkeley Humanoid Lite (Onshape, GitHub) je open source humanoidní robot. V amerických cenách jej lze sestavit do 5000 dolarů.
Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »/boot
minimálně 100MB. Řekl jsem si tenkrát běhěm dělení disku že nechám rači rezervu a udělal jsem ho 200MB veliký. Pokrok ale nezastavíš, jádro nám za ty roky hezky nakynulo. Až se mi dneska při přechodu z 6.6 ma 6.7 konečně objevila hláška:
zstd-compressed initcpio image: '/boot/initramfs-linux-fallback.img' zstd: error 70 : Write error : cannot write block : No space left on deviceSystémový disk mám rozdělěný na dva oddíly
fdisk -l /dev/sda Disk /dev/sda: 931.51 GiB, 1000204886016 bytes, 1953525168 sectors Disk model: MB1000GCEEK Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes Disklabel type: dos Disk identifier: 0xf992b201 Device Boot Start End Sectors Size Id Type /dev/sda1 * 2048 411647 409600 200M 83 Linux /dev/sda2 411648 1953525167 1953113520 931.3G 83 LinuxNemám moc odvahu na živém systému šachovat s oddílama protože nemám v rukávu žádné záložní řešení kdyby se něco podělalo. Tak první co mě napadlo bylo zakázat fallback image který je nevímproč třikrát větší jak obyčejný initramfs image který je 39MB velký. Z toho ale taky nemám zrovna pocit sucha a bezpečí, fallback jsem už párkrát potřeboval. Na archwiki jsem nakonec našel pár možností komprese
COMPRESSION_OPTIONS=(-v -5 --long)S touto volbou se mi to tam už vleze, dokonce tam ještě zůstane celých 5MB volného místa. Co budu ale dělat příště to netuším. Nedělám si moc iluze že by se mohlo v budoucnosti jádro zmenšovat. UPDATE: Nakonec se ukázalo že za to může KMS. Nejvíc tím prý trpí uživatelé nvidia karet, no já mám radeon a když jsem zakázal kms pro fallback image, tak se tento zmenšil skoro třikrát. Stačí upravit /etc/mkinitcpio.d/linux.preset na:
fallback_options="-S autodetect -S kms"
Tiskni
Sdílej:
Tak první co mě napadlo bylo zakázat fallback image který je nevímproč třikrát větší jak obyčejný initramfs image který je 39MB velký. Z toho ale taky nemám zrovna pocit sucha a bezpečí, fallback jsem už párkrát potřeboval.
Já třeba fallback image ani nemám v LILO uvedený, když se mi podaří boot rozbít, prostě šáhnu do šuplíku pro instalační flashku ArchLinuxu a nabootuju z ní. Než šachovat s filesystémem, rozhodně bych radši vypnul ten fallback.
/etc/initramfs-tools/initramfs.conf
a změnit MODULES=most
na MODULES=dep
. Defaultně se do initramdisku dávají všemožné moduly včetně síťovek (i když síť v initramdisku nevyžadujete), tohle zmenší velikost tak na polovinu. Nedělám to ani tak kvůli místu, ale protože se velký initramdisk pomalu generuje a pomalu bootuje.
Možná bude v Archu něco podobného, a ten fallback image trpí tímto?