abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2001 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    24.8.2025 14:03 Wayland forever
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vnc autolock
    Uživatelům waylandu se omlouvám
    Takze ten tvuj skript je pro 80% uzivatelu nahouby.
    24.8.2025 17:29 Bubak | skóre: 16 | blog: Čtvrtá cenová
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vnc autolock
    Hm, a co radsi to udelat pri prihlaseni k vnc serveru? A co kdyz si spustim vzdalenou session s jinym X serverem (xdmcp)? A co kdyz si pustim na svuj X server jen urcitou aplikaci (a bude to zrovna nejaka, kvuli ktere bys chtel ostatnim zakazat pristup?
    ... máš jen mrtvou kočku a poškrábanýho jezevčíka ...
    24.8.2025 19:12 jejda | skóre: 27 | blog: jejda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vnc autolock
    Hm, a co radsi to udelat pri prihlaseni k vnc serveru?
    Však on ten skript prakticky nic nedělá až dokud se vzdáleně nepřihlásíš. Já jsem to původní zadání pochopil tak, že uživatel má nějakou rozdělanou práci na PC1 ale z nějakého důvodu se musí fyzicky přesunout na PC2 a chce v rozdělané práci pokračovat vzdáleně přes vnc. Nechce u toho žádné diváky nebo nedejbože aby mu nějaký nenechavec mačkal klávesy a táhal myš.
    A co kdyz si spustim vzdalenou session s jinym X serverem (xdmcp)? A co kdyz si pustim na svuj X server jen urcitou aplikaci (a bude to zrovna nejaka, kvuli ktere bys chtel ostatnim zakazat pristup?
    V takových případech by bylo asi potřeba to celé předělat. Není to žádné univerzální řešení pokrývající všecky myslitelné situace.
    24.8.2025 19:16 jejda | skóre: 27 | blog: jejda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vnc autolock
    Chtěl jsem akorát zkusit jestli vůbec jsou v linuxu možnosti pro to, aby uživatel vlastníma silama podobné funkcionality dosáhl, protože z diskuse pod tím dotazem v poradně jsem skoro začínal mít dojem, že to nejde. Taky mi nejde o to vytvořit nějaký super "produkt" který budou nadšeně používat masy. Já si s tím jenom tak ze zvědavosti hraju, ale třeba někdo řeší podobný problém a může to použít jako inspiraci pro nějaké svoje vlastní řešení. Hlavně proto jsem to sem dal.
    MakeIranBombedAgain❗ avatar 25.8.2025 11:35 MakeIranBombedAgain❗ | skóre: 42 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vnc autolock
    Uživatelům waylandu se omlouvám
    Takze ten tvuj skript je pro 80% uzivatelu nahouby.

    ttssss, budoucnost stejně patří xlibre, wayland je už teďko mrtvej :D ;D

    25.8.2025 12:27 wtf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vnc autolock
    To jako budoucnost patri zlodejum kodu? Co koukam ty repa https://yusi1.github.io/x11libre-website/download.html tak zatim nenapsali ani bajt noveho kodu jen forkli tu starozitnost kterou jiz nepouizva 82% telemetristu. Ani tolik namahy si nedali aby odevsad replacli "xorg" na "xf86". Btw blbej nazev, to armaci, riscasi a poweraci jse maji jit bodnout nebo co?
    MakeIranBombedAgain❗ avatar 25.8.2025 12:50 MakeIranBombedAgain❗ | skóre: 42 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vnc autolock
    zatim nenapsali ani bajt noveho kodu

    nešiř prorusTský dezinformace, ten projekt je hele celkem živej :D ;D

    Btw blbej nazev, to armaci, riscasi a poweraci jse maji jit bodnout nebo co?

    nejspiš to je vodkaz na xfree86 hele :O ;D

    25.8.2025 17:05 Editor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vnc autolock
    No podle commitu to vypada spise na one man show, neco jako woke forky Gimpu :)
    MakeIranBombedAgain❗ avatar 28.8.2025 16:06 MakeIranBombedAgain❗ | skóre: 42 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vnc autolock

    tady hele máš vobrovský množšství commitů který xorg nikdy nenechal zveřejnit ve stable verzi páč protěžuje ten svuj wayland. pokud všichni tydlecty lidi přejdou k xlibre který jim umožní narozdíl od xorg commitovat, možnáže navopak wayland zustane one traverzit show, viz ten jejich boj za diverzitu kuli kterýmu vykopli vajgla včetně jeho vic než tisicovky commitů :O ;D

    29.8.2025 21:16 Bubak | skóre: 16 | blog: Čtvrtá cenová
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vnc autolock
    Hehe, jak te povazuju za priblblyho trolla, tak tohle mozna ma smysl :-D
    ... máš jen mrtvou kočku a poškrábanýho jezevčíka ...
    cbrpnk avatar 26.8.2025 12:53 cbrpnk | skóre: 10 | blog: bl0gium
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vnc autolock
    #!/bin/sh
    # vnc autolock script — locks local console (video+input) while a VNC client is connected
    
    # --- safety / env ---
    set -eu
    
    # single-instance guard (best-effort)
    if [ "$(pgrep -fc "$(basename "$0")")" -gt 1 ]; then
      exit 0
    fi
    
    # Require X session
    if [ -z "${DISPLAY:-}" ]; then
      export DISPLAY=:0
    fi
    
    # Needed tools
    need() { command -v "$1" >/dev/null 2>&1; }
    for bin in xrandr xinput ss xset awk grep cut; do
      if ! need "$bin"; then
        echo "Missing dependency: $bin" >&2
        exit 1
      fi
    done
    
    # Collect connected video outputs once
    VIDEO_OUTS="$(xrandr | awk '/ connected/{print $1}')"
    
    # Collect non-virtual input device IDs once (store; we will toggle only these)
    INPUT_IDS="$(xinput --list --id-only 2>/dev/null | grep -vi 'virtual' || true)"
    
    STATUS="open"
    
    # Re-enable everything on exit
    unlock_all() {
      # turn on video outputs
      for o in $VIDEO_OUTS; do
        xrandr --output "$o" --auto || true
      done
      # enable input devices
      for id in $INPUT_IDS; do
        xinput enable "$id" 2>/dev/null || true
      done
      STATUS="open"
    }
    trap unlock_all EXIT INT TERM
    
    # Helper: is there any established TCP connection to ports 5900–5999?
    has_vnc_conn() {
      # Check local socket column for :59xx in ESTAB state
      ss -tan state established 2>/dev/null \
        | awk '{print $4}' \
        | grep -Eq ':[5]9[0-9]{2}$'
    }
    
    # Helper: current framebuffer size (mode with asterisk)
    current_fb() {
      # pick the first mode marked with '*'
      xrandr | awk '/\*/{print $1; exit}'
    }
    
    # Main loop
    while sleep 5; do
      if has_vnc_conn; then
        if [ "$STATUS" != "locked" ]; then
          FB_SIZE="$(current_fb || true)"
          # Turn off all connected outputs (keep fb consistent if we know size)
          if [ -n "${FB_SIZE:-}" ]; then
            for o in $VIDEO_OUTS; do
              xrandr --fb "$FB_SIZE" --output "$o" --off || true
            done
          else
            for o in $VIDEO_OUTS; do
              xrandr --output "$o" --off || true
            done
          fi
          # Disable inputs we selected
          for id in $INPUT_IDS; do
            xinput disable "$id" 2>/dev/null || true
          done
          STATUS="locked"
          # Optionally force screensaver immediately
          xset s activate || true
        fi
      else
        if [ "$STATUS" != "open" ]; then
          # Turn on all connected outputs
          for o in $VIDEO_OUTS; do
            xrandr --output "$o" --auto || true
          done
          # Re-enable input devices
          for id in $INPUT_IDS; do
            xinput enable "$id" 2>/dev/null || true
          done
          STATUS="open"
          # Nudge screensaver (turn off if running)
          xset s reset || true
        fi
      fi
      # Uncomment for debug:
      # printf '%s %s\n' "$(date +%T)" "$STATUS"
    done
    
    
    26.8.2025 14:10 H4x0ר
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vnc autolock
    A co zabrani nekomu jinemu spustit ty prikazy v unlock_all pres lokalni konzoli nebo ssh?
    26.8.2025 16:28 jejda | skóre: 27 | blog: jejda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vnc autolock
    Já ti nevím. To vypadá jak nějaký AI výplod. Třeba ten řádek:
    INPUT_IDS="$(xinput --list --id-only 2>/dev/null | grep -vi 'virtual' || true)"
    to ti vyplivne ID všech zařízení včetně těch virtuálních ten grep a true tam nemají žádný smysl. Nebo ten
    VIDEO_OUTS="$(xrandr | awk '/ connected/{print $1}')"
    když necháš před tím connected mezeru tak ti to do proměnné uloží jenom aktivní video výstupy. Stačí potom přepojit monitor do jinačího výstupu a hned vidíš co se dějě na obrazovce. Taky moc nechápu, naco je tam skoro za každým druhým příkazem to
    || true
    tá smyčka for se nějak přeruší pokud nějaký příkaz uvnitř vrátí false neboco? Zkoušels to vůbec spustit? Já jo a nezamyká to nic.
    MakeIranBombedAgain❗ avatar 28.8.2025 15:56 MakeIranBombedAgain❗ | skóre: 42 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vnc autolock
    To vypadá jak nějaký AI výplod

    imo to bude ta chrpnikova llama :D ;D

    xkucf03 avatar 27.8.2025 23:34 xkucf03 | skóre: 50 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vnc autolock
    Úplně pro to nemám využití, protože servery spravuji přes SSH a kdybych tam dával VNC, tak s Xvfb (tzn. bez fyzických klávesnic, myší a monitorů). Ale jinak díky za článek – to vypínání a zapínání vstupů by se někde hodit mohlo (běžně používám jen zhasnutí monitoru přes xset dpms force off).
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    28.8.2025 12:17 jejda | skóre: 27 | blog: jejda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vnc autolock
    Ten xvfb je super vychytávka no matně si vzpomínám, že jsem se mi kdysi jakýsi počítač odmítal spustit když neměl zapojenou grafickou kartu a klávesnici. Jenom pípal BIOS.
    28.8.2025 13:56 pavele
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vnc autolock
    Mě se odmítal spustit, když jsem měl zapojený, ale vypnutý monitor. Nakonec jsem to vyřešil hardwarově zapojením emulátoru monitoru - něco jako "ATEN DVI EDID emulátor".

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.