Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
#!/usr/bin/python import sys data = sys.argv[1] key = sys.argv[2] buckets = [] keyLen = len(key) seq = [ None ] * keyLen read = 0 chidx = 0 totalLen = 0 for chpos in range(0, 26): found = True while found: found = True ch = chr(ord('a')+chpos) if ch not in key: found = False break idx=key.index(ch) k=list(key) k[idx]='#' key="".join(k) seq[idx] = chidx+1 chidx +=1 totalLen += chidx print("totalLen: "+str(totalLen)) print("dataLen: "+str(len(data))) if totalLen < len(data): repeats = len(data) / totalLen seqLen = len(seq) for j in range(0, int(repeats)-1): for i in range(0, seqLen): seq.append(seq[i]) bucket = 0 bucket_pos = 0 for c in data: if bucket >= len(buckets): buckets.append([ c ]) else: buckets[bucket].append(c) bucket_pos += 1 if bucket_pos >= seq[bucket]: bucket += 1 bucket_pos = 0 if bucket >= len(seq): bucket = 0 bucket_pos = 0 i = 0 c=1 for j in range(0, 100): found = False for i in range(0, len(seq)): if j < len(buckets[i]): if c % 2 == 0: endch=" " else: endch="" print(buckets[i][j], end=endch) c+=1 else: continue print()A wrapper roche.sh:
#!/bin/bash data=`cat colonel_roche.encrypted` keys=("monday" "monday" "monday" "monday" "monday" "monday" "monday" "monday") offset=0 chunkSize=0 dataSize=`echo -n "$data"|wc -c` keyIdx=0 while [ $offset -lt $dataSize ]; do key=${keys[$keyIdx]} chunkSize=0 for i in $(seq 1 $(echo -n $key|wc -c)); do let chunkSize=$chunkSize+$i done #echo "chunkSize: $chunkSize" workChunk=$(echo "$data"|tail -c +$(expr $offset + 1)|head -c $chunkSize) echo "workChunk: $workChunk" echo "key: $key" if [ -z "$key" ]; then break fi ANS="$ANS $(./roche.py $workChunk $key|grep -v Len)" echo let offset=$offset+$chunkSize let keyIdx=$keyIdx+1 done echo $ANS|xxd -r -ps
#!/usr/bin/python import matplotlib.image as img import numpy as np import scipy.misc from PIL import Image mimg = Image.open("m.png") cimg = Image.open("c.png") m = np.array(mimg) c = np.array(cimg) mcsq = c * c * m scipy.misc.imsave("mcsq.png", mcsq)Tady byla trochu zrada, kdyz clovek pouzil matplotlib.image.imread, tak to normalizovalo data v obrazku na 0...1 (misto 0..255), takze to pak nevychazelo).
Tiskni
Sdílej: