1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
eště to +- de :D
spíš víc by se hodilo mit ty skriptíky jakoby nějak rychle ke stažení git/zip/něco by se to nemuselo kopírovat :D ;D
ale nechce se mi pálit čas kvůli neschopnosti státuTak hlavně při té jízdě na červenou dejte pozor, abyste nevyhrál bouchalův pohár. Potichu jedoucí elektroauto je svině.
Problém s opakovaným násobením nějakou maticí, přičemž výsledek má být vždycky jednotkový vektor (a mění se jenom jeho směr), je, že se vlivem nepřesností může tento vektor časem prodlužovat nebo zkracovat - spočítaná matice rotace může mít vlivem nepřesností třeba normu 0.99999 nebo 1.00001, takže vektor s každou iterací nepatrně natáhne nebo smrskne, a po výše zmíněném bilionu vzorků to naprosto ustřelí. Proto je potřeba vektor rotátoru občas normalizovat, tj. spočítat jeho skutečnou velikost a tou ho vydělit, čímž se z něj zase stane vektor jednotkový.
Nemáme ale úplně stejný problém i s fází? Tak jako se mi norma nepřenásobí úplně přesně jedničkou, nebude ani úhel otočení úplně přesně takový, jaký jsem chtěl, a při opakovaném násobení se ty chyby budou taky kumulovat. Nebo to u fáze nevadí?
protože má pravdu :D :D ;D ;D
A že vlastně nevím, jaká citlivost na vstupu.Může tam být šmejdské rtl-sdr nebo frontend magnetické rezonance za několik mega.
Tiskni
Sdílej: