Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Požaduj číslo paragrafu.
vykašli se na nějakej paragraf, prostě je seřvi jak psy a udělej tam bordel, oni to ještě rádi vezmou zpět a to dřív, než dojde na lítání židlí. ale začít bys měl tím, že napíšeš do blogu tučnym písmem jméno toho zkurvenýho obchodu ;)
Dle mého názoru je to blbost. Který je to obchod? Neboj se ho uvést. Mám takový dojem, že tam *možná* může být malý fixní poplatek za explicitně vyčíslené náklady (i když možná si to pletu s reklamací), avšak nikoliv procentuální. Když trochu pohledáš na SOS, tak určitě najdeš plno podobných dotazů a kvalifikované odpovědi. Už jsem to párkrát hledal, ale pokaždé to zapomenu. Z 90% si myslím, že jim nemusíš zaplatit ani korunu. Pokud tomu tak je, tak by nebylo od věci podat podnět na českou obchodní inspekci, ať si ten obchod takový praktiky rychle odvykne.
Na 100% je vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů bez poplatku. Obchodník pak má 30 dnů na to, aby ti vrátil peníze. Jinak vracené zboží by měl provázet průvodní dopis s informací, jak si přeješ peníze vrátit. Číslo účtu, přes poštu, .... .
http://www.smlouva-zdarma.cz/odstoupeni-od-smlouvy-nakup-pres-internet
Když trochu zagooglíš "doložitelné náklady", tak to má uvedeno v obchodních podmínkách každá druhá firma. Takže to bylo, jak jsem předtím psal. Žádná procentuální částka. Naopak musí ti rozepsat, jaké částky a z jakého důvodu ti účtují.
A ještě co se týká toho opotřebení zboží - opět nemám link, ale co si pamatuju, tak je to problém obchodníka, a nic ti za to strhávat nemůže (samozřejmě zboží musí být nepoškozené). Dokonce pokud koupíš notebook s windows, kvůli vyzkoušení je musíš aktivovat, tak i přesto to můžeš vrátit bez poplatku - prodejce si to musí vyřešit s microsoftem, nemůže ti účtovat licenci. Opět někde popsáno na SOS.
a to je takovej problem ho koupit u jinyho obchodniky? podle uctovani toho 10% poplatku bych se klidne v sadil, ze ani pripadna reklamace nebude jednoducha
A museli by povolit, i kdybys to přes net jen objednal a zaplatil až na místě odběru. Rozhodující je, jak je uzavřená kupní smlouva a ta je v případě objednávky přes net uzavřena "na dálku".To není pravda.
Podle ustanovení §588 Občanského zákoníku na základě kupní smlouvy vznikne prodávajícímu povinnost předmět koupě kupujícímu odevzdat a kupujícímu povinnost předmět koupě převzít a zaplatit za něj prodávajícímu dohodnutou cenu. Podstatnými, neboli nutnými náležitostmi takové smlouvy jsou tedy určení předmětu koupě a dohoda o kupní ceně.Ve chvili, kdy zbozi platim, deje se tam na zaklade kupni smlouvy. Pokud jsem zbozi objednal pres internet (a popis smlouvy v tom clanku odpovida temer presne procesu objednavani zbozi v internetovem obchode) a na prodejne ho pouze platim, pravo vratit ho do 14 dnu bez udani duvodu zcela jednoznacne mam.
Zákon č. 40/1964 Sb., par.53, odst. 7. (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/obcanzak/cast1.aspx) - firma může naúčtovat náklady, které prokazatelně souvisejí s vrácením zboží. Nemůže však označit zboží za znovu neprodejné jako nové a účtovat za to poplatek. Tento poplatek není prokazatelný :)
Tak třeba poškozenou krabici Vám obchodník naprosto s klidem může naúčtovat. V zákoně je napsáno slovo prokazatelné. Myslím že není problém, aby si obchodník u svého dodavatele vyžádal náhradní krabici kterou mu pak prostě vyúčtuje. Tudíž se jedná o prokazatelný výdaj. Nebo pokud na daný výrobek zakoupí obchodník jiný obal, pak se jedná také o prokazatelný výdaj.
Tiskni
Sdílej: