Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dovětek:Přiznám se, že mi došlo kde co včetně řeči a poslal jsem ochotné paní na infolince České Pošty uctivě neuctivý email ve znění: Za navod vam dekuji, nicmene s diky zustanu u stavajich plateb, protoze nechapu proc bych mel podstupovat takove martyrium jen za privilegium vyuzivat vasich sluzeb. Pridani jedne platby do stavajiciho systemu nemuze byt tak slozite (ovsem za predpokladu ze se zde nenasobi debilita systemu Ceske Posty a Ceske televize). Preji hezky den XY Dovětek č.2: Tento zápisek neřeší kvality pracovníku pošty, sám moc dobře vím jaké mají podmínky, neřeší otázku způsobu jejich vlastnictví, protože podobné zážitky mám i ze soukromých firem. Při sepisování tohoto zápisku nebylo ublíženo žádné vyšši formě života a byla napsána pomocí recyklovaných elektronů.
Tiskni
Sdílej:
"A kdo jim o to stojí, stejně je nikdo neposlouchá.", tak si může trhnout nohou. Já jim o to stojím. Moje přítelkyně jim o to stojí. Moje stará máma jim o to stojí. Spousta mých přátel jim o to stojí.Myslím, že tohle názorně ilustruje nemorálnost daní. Nejen že to je svinstvo samo o sobě, ale ještě to křiví mysl lidí, že jim pak ani nepřijde divné chtít po někom prachy za služby, které nepoužívá.
konstatuji, že představa "Všechny daně jsou nemorální svinstvo!" je na stejné intelektuální úrovni jako "Zrušíme prachy, všichni budou makat podle svých možností a dostávat podle svých potřeb!"Jo, to je přesně to, o čem jsem mluvil. Připomíná mi to ten koncept institucionalizace z Vykoupení z věznice Shawshank.
Přesně už nevím kolik ušetřím, ale u SIPO jsou platby/poplatky zadara.
Takže půlročně naleju prachy z banky do SIPO a dál se nestarám. Od začátku kapitalismu v Česku - tedy někdy od 1991.
Dokud banky vedou nesmyslné poplatky za šestákové pohyby, tak SIPO je pro mne dobrá volba.
Ještě trochu negativa.
SIPO asi v roce 2008 připravovala on-line správu. Dokonce zasílalo přístupové klíče k účtům. Mám ho. Ale chcípnul pes. Zatím jen zaměstnanci České pošty.
Tak jsem eSIPO opět zkusil a hele. Trochu změna:
Prostřednictvím aplikace eSIPO získáte online přehled o výběru peněz od zákazníků, správu plátců a možnost zadávání nových požadavků na inkaso, aniž byste museli emailem zasílat zašifrované soubory.
Služba eSIPO je určena pro příjemce plateb (organizace). Podmínkou jejího využití je uzavření smlouvy s Českou poštou a vytvoření účtu v Klientské zóně PoštyOnline.
V případě jakýchkoli dalších dotazů, týkajících se služby eSIPO pro organizace, kontaktujte Oddělení SIPO - obchodní tým na telefonním čísle (+420) 556 316 140 nebo emailové adrese ihnatova.alena@cpost.cz.
Takže pro mne -júzra- zase NE.
Zajděte si na poštu, zařiďte si tam SIPO (pokud již nemáte)Vždyť to máš přímo v návodu.
Delas na poste?(ne) Do včerejška jsem netušil, že něco jako SIPO existuje.