Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Za situace, kdy je největším dlužníkem na zdravotním pojištění stát, anebo platí srandovní částky v porovnání s ostatními osobami, ten systém musí kleknout musí.A aby toho od státu nebylo málo, tak nařizuje pojišťovnám platit víc, než by mohly dostat, i kdyby jim nikdo nedlužil - kolik se vybere na zdravotním pojištění je jednoznačně dané součtem platů všech zaměstnaných.
Proč nemůže být ministr zdravotnictví ekonom?Protože ČSSD žádné ekonomy nemá. Nikdo se slušným ekonomickým vzděláním a zároveň zdravým rozumem by se k nim nemohl přidat (jediný ekonom ve vládě je Jahn a to je nestranník. A navíc kdykoliv něco navrhne, tak ho málem utlučou.)
ZRUŠIT pojištovny! Vytvořit samostatný účet a každému člověku sebrat část(určité procento) platu a poslat na tento účet.A co asi je pojistovna? Jen a pouze byrokraticka sprava tohoto uctu. Je fakt ze dost prebujela, ale princip pojistovny neni nic jinyho nez spolecnej ucet kam vsichni platej a cerpa ten potrebny.
Soukromé lékaře nepodporovat. Ať jsou placni hlavně z kapes soukromých občanu. Kdo nechce soukromému lékaři platit tak ať maže do státní nemocnice. Bohatí dostanou privátní službu, ostatní státní službu.Na tohle uz snad ani nejde reagovat. Nemocnice se rusej, my mame nejbliz asi 15km. Proc bych mel jezdit tam, kdyz mame ve meste asi 7 lekaru? Dokazes si predstavit ten naval?
Vytvořit státní výrobnu léků... Pokud bude moct dostávat český občan státní léky dostane je 4x levněji než od komerčních firem. Typická ojebávka je třeba Proenzi. Velká reklama drahý lék (1000kč) a výrobní cena je tak 40kč, a účinek se dá srovnat s pojídáním gumových medvídků(to si fakt prdel nedělám).S medvidkama mas pravdu, ale "statni vyrobna leku" byla jestli se nepletu firma Leciva s.p., tedy nez ji koupil zrejme nadnarodni koncern zentiva. Mas silne anarchisticky nazor a ted bys najednou vytvarel statni podniky, neni to trochu proti tvemu presvedceni?
Snížit počet nemocnic. Nechat tak jednu na kraj(krom velkých mest). Polikliniky v podstatě zrušit. Kdo chce tak at si zařídí polikliniku jakou chce.Jednu na kraj???? Kolik mame kraju? Je to neco kolem 12, nevim presne. A kolik je ted nemocnic? No radove vic. To co pises je proste kravina na entou. A kdo by pak poskytoval zdravotni peci kdyz bys zrusil nemocnice. Nehlede an to ze bys je musel postavit znovu, protoze by byly potreba asi 10x vetsi.
Hotovo tečka. máte ještě někdo nějaký nápad jak ufinancovat zdravotnictví?!Vyhodit emmerovou na dlazbu a vsadit tam schopnyho ekonoma. Ja nejsem ekonom a nema smysl abych tady placal moje navrhy jak pivari v hospode. At uz tak nebo tak, rozhodne jinak nez to myslis ty, promin. Zdenek
jedna pojištovna hospodaří s přebytkem 6miliard a VZP se díky duchodcům a studentům topí v dluzích?!Zrovna studenti patří mezi nejlukrativnější pojištěnce. Už pár let totiž existuje totální přerozdělení pojistného, takže sice se platí konkrétní pojišťovně, ale stát to stejně přerozdělí tak, že každé pojišťovně zbyde na pojištěnce stejně.
Vytvořit státní výrobnu léků.To je nápad, který nemá smysl. Jak známo, léky se dělí na originální (s platnou patentovou ochranou) a generické (po ochranné lhůtě patentu). V ceně generik se skutečně zohledňují prakticky jen výrobní náklady (proto jsou také poměrně levná), kdežto cena originálních léků obsahuje náklady na vývoj a testování - a tyto náklady jsou nemalé. Proto kdyby byla státní výrobna léků, buď by dělala jen generika (za cenu nepříliš odlišnou od té normální), nebo by musela koupit licence na originální léky. Pokud by ty licence vůbec získala, musela by za ně pořádně zaplatit. Proto by se cena těchto stejně nijak markantně nesnížila. Jasné?
máte ještě někdo nějaký nápad jak ufinancovat zdravotnictví?!Ano. Následující kroky:
Proč bych měl na něco připlácet když platím daně.Proč? Protože zdraví je věc konkrétního člověka, není to (jak bylo kdysi) národní zdraví. Kdo žije zdravě (přiměřeně sportuje, nepřejídá se, nekouří, jí dost zeleniny apod.), ten na tom vydělá. Kdo se láduje bůčkem, zapíjí to ležáky, sedí pořád na zadku u televize nebo v hospodě, zeleniny se netkne, pálí jednu od druhé atd. prostě ponese část nákladů navíc. Proč mají ti, kdo o se své zdraví starají, platin na ty nezodpovědné? Totéž lečba. Je rozdíl, když někdo přijde do ordinace, a "doktore starej se - chci bejt zdravej", anebo když s lékařem plně spolupracuje, navrhuje řešení, upravuje svůj režim atd. I pro toto by byla přímá spoluúčast zpětnou vazbou.
bohužel to zavání nekalým vytváření zisku a odbývání léčby.Ideální řešení není. Paušální platby = nezájem o pacienty (kvantitativní i kvalitativní), výkonový systém = honba za výkony, provádění (nebo pouze vykazování) nadbytečných zákroků, hospitalizační paušály = zbytečná hospitalizace již vyléčených lidí (a s tím falešná potřeba většího počtu lůžek), DRG = riziko nedoléčení nebo odbytí.
Já neuznávám patenty léků. Je to špinavý obchod.Problém je v tom, že vývoj průměrného léku trvá 5-20 let. Pak ještě dalších cca 3-5 let klinických testů. To všechno někdo musí zaplatit a tedy chce, aby se mu to pak vrátilo. Nikdo se nepustí do vývoje, ze kterého se mu nevrátí peníze. To by se to muselo (celosvětově) platit kompletně z veřejných prostředků. U něčeho se tak samozřejmě děje, ale pokud by se na to skutečně najelo, mám obavy, že by počet nově vyvinutých léků rapidně poklesl. Byrokraté rozdělující peníze by totiž nebyli schopni podpořit přesně to, co je nadějné - takže by se obrovsky plýtvalo a výsledky bídné.
Tiskni
Sdílej: