Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Za tu dobu co pracuju na *NIX systémech potřebuju někam konečně vysypat svoje poznámky. Jedná se o sbírku poznatků, které pokaždě marně znovu a znovu hledám, tak ať to je na jednom místě a třeba to někomu pomůže...
Postupně budu přihazovat další krátké zápisky s poznámkami a zkusím sepsat i některé postřehy. Budu rád, když mě někdo poradí lepší a případně systémovější postupy.
Docela dlouho jsem se trápil se startem virtualboxu po bootu systému. Po dlouhém pátrání jsem našel funkční řádek, který se zadá do /etc/rc.local
postup:
sudo nano /etc/rc.local
přidáme řádek
su - username -c "vboxheadless --startvm winxp &" exit 0
jde o to, že virtualbox nechce běžet pod rootem, takže je třeba ošetřit uživatele, který ho spouští.
Hledám už několik hodin a stále nemohu najít nějaký jednoduchý návod jak nastavit routerboard s Mikrotikem 2.9 tak, aby mi přesměroval některé uživatele na mnou zadanou webovou stránku. Podmínkou je, aby je tak přesměroval vždy, ať si do adresy napíšou cokoliv... Našel jsem sice nějaké řešení ve stylu přesměrování portu 80 jinam, ale má to své mouchy. Jako ideální se mi zdá nějaký DNS spoof, ale nevím jak na něj. Takže se ptám, je tu někdo kdo se zajímá o tuto platformu a poradil by, případně poskytl guesta na funkční řešení? Děkuji
PS. ještě hodim svou první anketku :-)