Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Dneska si tak sedím u stolu, přemýšlím nad tím, jak na NAS serveru DS-101g+ od synology rozběhat sambu pro windows klienty poté, co přestala fungovat následkem upgradu firmwaru na nejnovější verzi (ale zato mu přibyl rtorrent a nechvalně známé UPnP media center) a taky proč mi tam nechce běhat php5 atd... Mno, ale škatulka je to šikovná...
Proč to sem píšu... Ze dvou důvodů 1) možná s tim má někdo zkušenosti a poradí, 2) jsem při letmém pohledu na vedlejší židli zpozoroval na kamarádově mikině (či snad svetru...) tajemný nápis, který jsem musel prozkoumat zblízka.
Tak, a teď se přiznejte kdo z vás tam pracuje :-D
Tak jsem se rozhodl po delší době čtení Ábíčka, že sem něco přihodím...
Už několik let s pár přáteli řeším jeden problém, a to shodnout se na tom, jak kdo říká své USB přenosné paměti (neutrální název :-)). Po pátrání na netu jsem našel názvy jako: pták, palec, dudlík, klíčenka, usb disketa a další... Proto by mě zajímalo, jak jim říkáte vy? Proto vyhlašuji diskuzi na téma Vy a vaše klíčenka :-)