Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Za tu dobu co pracuju na *NIX systémech potřebuju někam konečně vysypat svoje poznámky. Jedná se o sbírku poznatků, které pokaždě marně znovu a znovu hledám, tak ať to je na jednom místě a třeba to někomu pomůže...
Postupně budu přihazovat další krátké zápisky s poznámkami a zkusím sepsat i některé postřehy. Budu rád, když mě někdo poradí lepší a případně systémovější postupy.
Docela dlouho jsem se trápil se startem virtualboxu po bootu systému. Po dlouhém pátrání jsem našel funkční řádek, který se zadá do /etc/rc.local
postup:
sudo nano /etc/rc.local
přidáme řádek
su - username -c "vboxheadless --startvm winxp &" exit 0
jde o to, že virtualbox nechce běžet pod rootem, takže je třeba ošetřit uživatele, který ho spouští.
Tiskni
Sdílej:
Pamatuju, že virtualbox zakládal skupinu vboxusers ... jako třeba pro kvm je skupina kvm ... to už neplatí?
Nejedná se sice o úplně stejný případ (tj. virtualizace na serveru), ale s úspěchem jsem podobné řešení používal na počítačových učebnách na koncových stanicích.
Co se týče nasazení a údržby, tak je to vcelku vychytaná alternativa - uživatel de facto nic nepozná (pokud se nepodívá "pod kapotu"), resp. má pocit, že dělá nativně na stanici s Windows a administrátor má k dispozici poměrně zajímavé možnosti při správě učebny (oprava "načnutých" Windows, úpravy stanic na míru ad hoc potřebám a následný deployment atd.).
#!/sbin/runscript PIDFILE=/var/run/....pid MONITOR=/var/run/....monitor VNC="..." extra_started_commands="reboot" depend() { need net.br0 } send_command() { echo "$@" | nc6 -U ${MONITOR} --send-only &>/dev/null } start() { ebegin "Starting mašina" modprobe tun modprobe kvm-intel start-stop-daemon --start --exec /usr/bin/qemu-system-x86_64 \ --pidfile ${PIDFILE} \ -- -daemonize -pidfile ${PIDFILE} -monitor unix:${MONITOR},server,nowait -runas nobody \ -enable-kvm -smp 1 -m 1024 -net nic -net tap -vnc ${VNC} \ /image/mašiny.qcow2 eend $? } ...ale to je jen hloupý Gentoo kvalitní Debian možná pozná, že je to "qemu" a ne "qemud" a odmítne to spustit
Tohle je pekny, dalo by se tim vyresit i vypinani...hint, hint, proto jsem to zkopíroval včetně funkce send_command, i když v citovaném kusu kódu není použita (ale reboot, halt ...) jen to v aktuální verzi nějak zlobí
Já jsem kdysi qemu zkoušel a připadlo mi celkově nějak pomalé.i s KVM?