Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 15:16
Trocha detailu by me zajimala, v cem jsou hlavni vyhody gentoo oproti archu?
Opravdový rozdíl mezi stable/testing (maskování)?Tak to bych se zasmál. Provoz Gentoo stable je horor, balíčky do toho padají, jak se to někomu zrovna zlíbí, a stable navzdory, protože to není natolik v pozornosti vývojářů Gentoo, kompilace padají ještě častěji než v testingu a někdy je jediným východiskem ze situace si něco z testingu odmaskovat. Už nikdy víc...
Taky tak. Testing je aktuálnější a většinou v pohodě. Občas jsou nějaké problémy při přechodu na nový Xorg a podobně, ale to se vždy objeví na fóru nebo v bugzille nějaké řešení.Opravdový rozdíl mezi stable/testing (maskování)?Tak to bych se zasmál. Provoz Gentoo stable je horor, balíčky do toho padají, jak se to někomu zrovna zlíbí, a stable navzdory, protože to není natolik v pozornosti vývojářů Gentoo, kompilace padají ještě častěji než v testingu a někdy je jediným východiskem ze situace si něco z testingu odmaskovat. Už nikdy víc...
Vyhoda: vsechno se kompiluje, muzu ladit USE flagyTo je naprosto skvěle řečeno! +1
Nevyhoda: vsechno se kompiluje, musim se srat s USE flagy
arch je asi tak nejbliz filozofii gentoo jak se muze binarni distro dostat (rolling updates, sveceni upstreamu…)Nejblíž je asi Sabayon
Gentoo mam doma (uz dlouho neaktualizovany, to bude zase hruza) ...Aj na to pozor! Ak chceš Gentoo prevádzkovať dlhodobo, tak podľa mojich skúseností (plusmínus 4 roky) je treba ho aktualizovať aspoň raz do mesiaca, lepšie raz za týždeň. Inak hrozí, že niektoré dôležité "súčiastky" z portage úplne vypadnú, alebo sa výrazne zmenia (čomu obvykle predchádza 30-dňový warning) a následná oprava je veľmi komplikovaná, miestami až nemožná. U serveru to potom môže byť zvlášť bolestivé a privodiť jednému až nočnú šichtu a dole prémie.
arch arch arch :)
Nic proti gentoo, mel bych nejdriv sam vyzkouset. Ale trocha reklamy pro arch se vzdy hodi :D Z tech nekolika vyzkousenych distrib. je to zatim ta nejlepsi.
Tvou zkušenost potvrzuji – mám tu samouNápodobně.
pacman -y -S vim
error: failed to commit transaction (conflicting files)
To jde v archu ale stejne dobre/spatne jako v debianu. Kdyz narazis na nevyresene zavislosti, tak te arch na to samozrejme taky upozorni. Kvuli jedne nefunkcnosti archu ve virtualizaci ho hned zavrhovat je trochu povrchni.
pacman -y -S vim
by melo byt bud pacman -Syu vim
(pokud chces aktualizovat i vse ostatni) nebo pacman -S vim
(pokus chces jen instalovat vim)
Tohle se mi občas v gentoo stane taky, tak ho dočasně odeberu a "něco" si ho zase emergne do života. Proto "dočasně".
To nemá gentoo wiki?Gentoo mělo super wiki o kterou však vlivem okolností přišlo a aktuální stav má k bývalé slávě daleko
(Bohužel moc na psaní nejsem a ani mi nezbývá dostatek času abych pomohl)
Tak to aby sis vzal na instalaci Gentoo týden dovolenou, pokud si zaměstnán. Pokud ne, tak si v klidu můžeš plnit bobříka trpělivosti. Venku je ale ještě pěkně, a tak by bylo možná vhodné přesunout vytápění bytu pomocí počítače o pár dní později, až Vladimír Vladimírovič vypne plyn.
<faun> Počkej až tě zatkne evropský komisař, že přispíváš věčnými kompilacemi v Gentoo ke globálnímu oteplování. To budeš koukat! </faun>
Kompilace v chrootu, disk kousek /boot, jedna partišna cokoliv, druhá gentoo ... a v jednom se bude kompilovat, když tak emerge --resume ... a svět je zase o něco hezčí.
Měl jsem ubuntu asi dva měsíce jako hlavní. Zapomněl jsem i to málo, co jsem věděl. Všechno se nakliká. Ne, to se mi nelíbí.
Mam gentoo na viceucelovem stroji(?serveru?) a tam jsem nadmiru spokojen. Instalace jsem provedl pred tremi roky a od te doby se system presunul pres tri disky a bude se presovat dal dokud pocitac neskonci ve sbernem dvore. Software je nainstalovan jen ten, ktery jsem explicitne chtel a zavislosti jsou vyreseny presne podle toho jak jsem si nastavil use flagy. Sem tam to zaktualizuji a jinak o tom nevim. Snad jen kompilace a instalace jadra by mohla vyzadovat mene ukonu, treba automaticka aktualizace grub.conf by byla fajn - je to prkotina, ale otravuje to.
Druha strana mince je muj notebook, kde je take od zacatku gentoo, ale instaloval jsem ho v dobe, kdy jsem mel spoustu casu na hrani. Takze ted mam system nad kterym mam uspokojivou miru kontroly, napriklad pres vlastni skripty, ktere se mi staraji o setreni energii. Ale stalo to strasne moc casu dostat ten stroj do stadia, kdy jsem byl naprosto spokojen s jeho funkcionalitou. A jeho udrzba me taky obcas pekne stve. Jelikoz mam vse ~amd64(ano vim sam jsem si to vetev podrizl) abych se dostal k aktualnimu software tak sebou rolling updates obcas prinesou lahudky, ktere bych si radsi odpustil. Nedavno treba xorg server 1.7.1. Problem je ze na desktopu se mi s na stable vetvi zilo dost obtizne takze mi stejne nic jineho nezbylo.
Mam objednany novy notebook a uz jsem se rozhodl, ze na nem zacnu s "tuctovou" fedorou protoze ted absolutne nemam cas na instalaci a ladeni gentoo na dalsim pocitaci.
Hlavne se tu po case ozvi, az se z toho vyhrabes. Podle tech prispevku to bude zahul, hlavne kdyz to je prvni instalace. Kdyby ses uz neozyval, tak vime, ze te odpojili kvuli pretizeni elektricke site... :) Ale fandim tomu, kdybych mel hodne casu, tak bych do toho sel jen tak ze zvedavosti taky, treba na nejakem starem PC.
Distcc a ccache pomůže, aby to až tak netrvalo.
Nepřijde mi ... na C2D s 4GB RAM do 24h je základ hotový, plus firefox a openoffice v binárce - nekompilovaný.
Jako základ mi přijde mít připravený /etc/portage/package.use apod.
Jako základ beru použitelný systém, Xka, nějakej prohlížeč. Zbytek se kompiluje za provozu. A těch 24h jsem střelil od boku jako horní mez.
Pokud si nejsem jistej, zda to ostatní berou jako vtip, tak se ozvu. Řekněme, že chránim dobré jméno Gentoo.
Reinstalace OS je pro práci na počítači zásadním rozhodnutím a lidem, kteří s počítači pracují, to potenciálně ovlivní nemalou část života.
Vážně? Pořád tam budou stejné aplikace, stejné DE, stejné jádro... Jenom bude větší/menší riziko posrání se, budou tam trošku odlišné konfiguráky třeba trošku jinde a teoreticky by tam mohly být nějaké patche navíc. Jako bonus případný drobný výkonový posun.
V tomhle ohledu můžeme ale to samé říct např. o změně windows 7 za windows XP, uživatel si všimne maximálně frikulínskýho GUI, správce si všimne asi víc věcí.
Tak to bych si dovolil nesouhlasit. Třeba takové síťování je mezi těmi verzemi dost odlišné, stejně tak další nastavení a vůbec funkce aplikací. To je jako srovnávat třeba to Ubuntu 4.10 a 9.10, že?
64bit bych dát někam na web ... "stage3-amd64-20090903.tar.bz2", md5sum mam 2cb7652983923c3b6495b1b6bb55d2a3.
Podívej se do /proc/cpuinfo, jak pozoruju, 32bit má clflush size 32 a 64bit 64.
Ok, ať nemusí mít čadič další poznámky ... Intel flagy pro cpu, seznam USE flagů - ty jsou i v /usr/portage/profiles/use.desc
.
sry, to neslo. v tvym pripade musis pouzit amd64
http://cs.wikipedia.org/wiki/IA-64
IA-64 (Intel Architecture, 64-bit) je 64-bitová architektura počítačových procesorů vyvinutá firmami Intel a Hewlett-Packard a implementovaná v procesorech Itanium a Itanium 2. Cílem IA-64 bylo vyvinout post-RISC architekturu, která by vyřešila mnohé z problémů, kterým čelily starší architektury.
mozna s tim gentoo chvili pockej :D
Ale ne! pro Intel CPU se prece nemuze pouzit amd64.sry, to neslo. v tvym pripade musis pouzit amd64
[22:49:27 marian@gool ~]$ cd /tmp [22:49:30 marian@gool tmp]$ wget http://gentoo.supp.name/snapshots/portage-latest.tar.bz2 --2009-11-26 22:49:34-- http://gentoo.supp.name/snapshots/portage-latest.tar.bz2 Překládám gentoo.supp.name… 82.208.58.65 Navazuje se spojení s gentoo.supp.name|82.208.58.65|:80… spojeno. HTTP požadavek odeslán, program čeká na odpověď… 200 OK Délka: 35853648 (34M) [application/x-tar] Ukládám do: „portage-latest.tar.bz2“ 100%[================================================================================================================================================================>] 35 853 648 1,75M/s za 20s 2009-11-26 22:49:54 (1,74 MB/s) – „portage-latest.tar.bz2“ uloženo [35853648/35853648] [22:49:54 marian@gool tmp]$ wget http://gentoo.supp.name/snapshots/portage-latest.tar.bz2.md5sum --2009-11-26 22:50:01-- http://gentoo.supp.name/snapshots/portage-latest.tar.bz2.md5sum Překládám gentoo.supp.name… 82.208.58.65 Navazuje se spojení s gentoo.supp.name|82.208.58.65|:80… spojeno. HTTP požadavek odeslán, program čeká na odpověď… 200 OK Délka: 57 [application/x-tar] Ukládám do: „portage-latest.tar.bz2.md5sum“ 100%[================================================================================================================================================================>] 57 --.-K/s za 0s 2009-11-26 22:50:01 (5,90 MB/s) – „portage-latest.tar.bz2.md5sum“ uloženo [57/57] [22:50:01 marian@gool tmp]$ md5 md5deep md5pass md5sum [22:50:01 marian@gool tmp]$ md5sum -c portage-latest.tar.bz2.md5sum portage-latest.tar.bz2: V POŘÁDKU [22:50:16 marian@gool tmp]$ cat portage-latest.tar.bz2.md5sum ce47b51c4f5c8b2edbb4ef4db3c6afb1 portage-latest.tar.bz2 [22:50:26 marian@gool tmp]$
"Takže až dopíšu tento zápisek jdu naformátovat Wokna a pustit se do instalace Gentoo."... a od tých čias o ňom nepočuli. Možno niekde kompiluje dodnes
Tak tohle fakt neznám. Měl bych?
Spokojený Gentoo uživatel
ale pise, ze tam nemuze najit ROOT DEVICE BLOCK.A to píše kdo?
editovat fstabto prave nevim, jeste stale nevim kde presne ti to hlasi, ze ten disk neexistuje, ale asi bych zacal odtamtud.
fdisk /dev/hda
, nech si vypsat tabulku příkazem p
, ukonči fdisk příkazem q
a výsledek nakopíruj sem.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.