Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Tím že někdo tupě klikne na dobré - špatné mi toho o svém názoru na věc mnoho neřekne. Diskuze pod blogpostem - to je jiná.No jo, proste je tu ta moznost tupe kliknout. Co lidi tim "dobre-spatne" hodnoti se me ale neptej
Navíc - proč bych měl ještě něco někde tučně zvýrazňovat?Z tveho prvniho prispevku jsem nabyl dojmu, ze ti to hlasovani vadi...
Od čeho jsou jinak ksakru ty kategorie do nichž se blogpost zařazuje? Všímá si vůbec někdo že tam nějaká kategorie je?Tak to me nenapadlo, ze ty kategorie by mely byt nejak "funkcni"
Ano, hodnocení mých příspěvků mě zajímá, ale ne těch v kategorii "Jen tak na okraj". To jsou jen takové věci co mě občas napadnou a nejsou jinak pro mne vůbec důležité. Pro ty mám kategorii jinou ("To jsem vážně jediný?"). Kde však hodnocení nejakou váhu vskutku přikládám, to jsou blogposty v kategorii "Za vším hledej Linux".Nejspis budes muset napsat "Uplny a kompletni pruvodce Alesovym blogem" pro mene inteligentni ctenare a tupe dobre-spatne klikace
Za prvé tomu nerozumím a za druhé mne to uráží ...
(Druhý pohled) Svažte mne, mučte mne, ničte mne, zabte mne ...
(Nakonec) Šel jsi s kůží na trh ... na náročnej trh ... do té džungle ... následky mohou být nepředvídatelné
Tiskni
Sdílej: