Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Řeším zálohování virtuálních strojů, a dnes jsem kašpárkoval s opravami poškozených virtuálních disků. Možná i někdo jiný se občas potýká s podobnými problémy, takže mu může přijít vhod, že obecnou dokumentaci a postupy spisuji do wikibooks.
Výsledek mých dnešních pokusů je součástí "kapitolky" - Jak postupovat při záchraně dat. Snad se to někomu bude hodit. Vím že tento zápis je poněkud fádní, ale píšu ho proto, abych zase trošku upozornil na to že i vy můžete přispět svou troškou do mlýna k obsahu na téma Linux na wikibooks.
Tiskni
Sdílej:
root@stroj:~# mdadm --examine --scan /dev/sdb1 /dev/sdb2 >> /etc/mdadm/mdadm.conf
vcelku zbytečný krok, protože
a) pole jde nastartovat bez konfigurace
b) pokud disk je připojený kvůli zjištění toho, co na něm je, není potřeba dávat to konfiguráku, vzhledem k tomu, že se bude s největší pravděpodobností zase vyndavat.
K tomu tvymu zapisku.
Mas nejaky duvod nepouzit file primo na zarizeni a kopirovat "nejakou" cast obsahu zarizeni jako soubor na disk? File umi pracovat i s dev-ama. Leda bys chtel pomoci parametru skip nacist pomoci dd data nekde uprostred zarizeni, ale to tam nemas. (je to jenom drobnost, ale proc neco delat slozite, ze?)
Dale zase jenom drobnost, ale rekl bych, je dost videt. Mam dojem, ze fsck check (spatne je tam ceck).
Ale jinak kdyz jsem zacal cist ten tvuj zapisek, tak me napadlo, jak udelat zalohu beziciho vmware guesta. Proste a sproste jednoduse udelat snapshot a pak to cely zazalohovat. Tak aspon neco mi tehle zapisek prinesl, diky