Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
"$iaa" je evidentne blbe - promenou iaa tam nemas. Kdyztak "${i}aa". Nevim, proc ti nefunguje "$i aa", to by melo byt v poradku. Mozna zkus nahradit vyraz v for cyklu na `cat soubor` (a nebo jeste lepe pouzit 'while read i'), zda neni problem v tom.
Nevim, proc ti nefunguje "$i aa"
, to by melo byt v poradku.
To je opravdu v pořádku:
mike@unicorn:~/tmp> for i in $(<osoby.txt); do echo "$i aa" ; done ja aa ty aa on aa ona aa ono aa
Problém tazatele bude nejspíš v něčem jiném, co v této ukázce není vidět.
"$i aa"
byl ve skutečnosti CR.
echo "$iaa"
by mělo být takto: echo "${i}aa"
, ne?
Proč záhadného? Záhadné by bylo, kdyby k ní nedošlo. Vyskytne-li se za dolarem písmeno* nebo podtržítko, pak se všechno, co následuje až k prvnímu znaku, který není písmeno*, číslice nebo podtržítko, považuje za název proměnné a výsledkem expanze je hodnota této proměnné. Neexistuje-li, výsledkem expanze je prázdný řetězec.
* anglické abecedy
No v tom pripade skript vlastne perfektne fungoval.
$iaa
, jestli je to promenna $i a text aa, nebo promenna $ia a text "a" nebo promenna "$iaa". Proto se pouzivaji zapisy "${promenna}text", kterym se jasne vymezi, co je promenna.
A ten problem s tim "$i aa" je takovej docela chytacek:) uz jsem se s tim taky setkal:) Je to problem mezi svetem Windows a Unix. Tipuju, ze jsi ten soubor vytvoril na woknech a pak jsi to bez konverze zkousel na linuxu. Cili radky obsahuji:
ja[CR][LF] ty[CR][LF] on[CR][LF] ona[CR][LF] ono[CR][LF]Bash potom do promenny $i nacpe napr. "ja[CR]" a [LF] odmaze a kdyz to pak tisknes, tak se vytiskne $i jako "ja[CR]" a [CR] je carriage return (posun kurzoru na zacatek radky), takze zbytek textu " aa" se napise zase od zacatku radky, proto prepise ten text z promenny $i:) Hezkej chytak, co?:)
Jen tak pro zajímavost, to tvrzení "Tohle plati u vsech jazyku" je přecejenom trochu moc silné.
Existují i jazyky a skripty, kde to funguje jinak. Oba níže uvedené příkazy pro vypsání hodnoty vypíší shodný řetězec. Jaký GNU program čte tuto syntaxi ponechávám na laskavém čtenáři.
a=testa
$(warning testa="$atest")
$(warning testa="$(a)test")
Tiskni
Sdílej: