Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Pár poznámek k tomu, jak funguje Geeqie:
- IPTC tagy jsou zastaralé, na iptc.org se mluví už jen o XMP. Kromě toho Exiv2 u IPTC tagů zřejmě nepodporuje jiné kódování než ASCII.
- Postup sjednocování je doporučený v XMP specifikaci, www.adobe.com/devnet/xmp/pdfs/XMPSpecificationPart3.pdf a myslím že je to celkem nezbytné, protože programy, které zapisují jen XMP riskují ztrátu těch zapsaných tagů potom co ten obrázek projde nějakým programem, který to sjednocování provádí (všechno od Adobe, na Linuxu všechno co používá knihovnu Exempi a Geeqie ). Kromě toho to zase tak špatný nápad není. V Geeqie to zatím nefunguje úplně přesně podle specifikace, čekám na dev.exiv2.org/issues/show/601.
- Zapisování Exif tagů v podstatě funguje, ale tagy, které mají odpovídajíci XMP tag, se tímto přepíšou a tagy které nemají XMP ekvivalent se neuloží, pokud se ukládá do externího souboru. Makernote nejspíš zapisovat jdou, ale moc jsem to netestoval.
Tiskni
Sdílej: