Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Pár poznámek k tomu, jak funguje Geeqie:
- IPTC tagy jsou zastaralé, na iptc.org se mluví už jen o XMP. Kromě toho Exiv2 u IPTC tagů zřejmě nepodporuje jiné kódování než ASCII.
- Postup sjednocování je doporučený v XMP specifikaci, www.adobe.com/devnet/xmp/pdfs/XMPSpecificationPart3.pdf a myslím že je to celkem nezbytné, protože programy, které zapisují jen XMP riskují ztrátu těch zapsaných tagů potom co ten obrázek projde nějakým programem, který to sjednocování provádí (všechno od Adobe, na Linuxu všechno co používá knihovnu Exempi a Geeqie ). Kromě toho to zase tak špatný nápad není. V Geeqie to zatím nefunguje úplně přesně podle specifikace, čekám na dev.exiv2.org/issues/show/601.
- Zapisování Exif tagů v podstatě funguje, ale tagy, které mají odpovídajíci XMP tag, se tímto přepíšou a tagy které nemají XMP ekvivalent se neuloží, pokud se ukládá do externího souboru. Makernote nejspíš zapisovat jdou, ale moc jsem to netestoval.
Tiskni
Sdílej: