Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Události na Majdanu byly puč?A co jiného to jako podle vás bylo? Chopí-li se vlády samozvaný, nikým nevolený parlament, který obratem postaví mimo zákon všechny co s takovým přístupem nesouhlasí. Tak se tomu říká státní převrat, nebo-li – puč.
Tam žádný, nikým nevolený parlament do hry nevstoupilJaký žádný nikým nevolený parlament? Na Ukrajině dál zasedal parlament, který vzešel z řádných voleb v roce 2012, za vlády Janukoviče. Jen malá část poslanců ze Strany regionů zdrhla. Ten parlament byl ale dál normálně usnášeníschopný.
a poměrně zanedlouho se konaly volbyPrvní porevoluční volby do Federálního shromáždění se konaly 8.-9. června 1990. Tedy 7 měsíců po revoluci. Na Ukrajině se předčasné volby konaly 26. října 2014, tedy 8 měsíců po revoluci. Nevím jak vám, ale mě ty časy přijdou dost srovnatelné.
Pokud jde o Krym, tak v tomto případě jde o území, které k Ukrajině nikdy nepatřilo.Aha, takže potom by bylo asi OK, i kdyby teď rakouská armáda napochodovala na Lednicko a Valticko, protože tyto oblasti nikdy nepatřily do Zemí koruny české a dostaly jsme je přerozdělením po 1. světové válce. Zajímavý přístup.
Pokud jde o Krym, tak v tomto případě jde o území, které k Ukrajině nikdy nepatřilo.Aha, takže potom by bylo asi OK, i kdyby teď rakouská armáda napochodovala na Lednicko a Valticko, protože tyto oblasti nikdy nepatřily do Zemí koruny české a dostaly jsme je přerozdělením po 1. světové válce. Zajímavý přístup.
To srovnání s rak. armádou nebo těmi germany mi přijde pritazene za vlasy. Je třeba rozlišovat, co je aktuální a co takříkajíc odval čas. Na Krymu jsou stále lidé, kteří jej zažili coby součást Ruska, spousta dalších se tam cítí byt Rusy či chce byt s Ruskem. Je to prostě živá věc.
No, a v Sudetech žilo v roce 1938 mnoho lidí, kteří je zažili jako součást Rakousko-Uherska a sami se cítili jako Němci. Byla to pořád živá věc a oni logicky chtěli zpět do Říše. Takže byl Mnichov OK? Nemluvě o tom, že zatímco Krym obsadili "neznámí ozbrojenci", Mnichovskou dohodu řádně vyjednali a podepsali politici. Vlastně se Hitler choval civilizovaněji než Putin. Nebo ne?
Pokud jde o Krym, tak v tomto případě jde o území, které k Ukrajině nikdy nepatřilo.
Krym patřil Ukrajinské SSR v letech 1954 - 1991 a potom Ukrajině až do roku 2014.
Po roce 1945 se leccos zvládlo škrtem pera.
A tím pádem takové věci neplatí? Můžete případně uvést seznam událostí, které by podle vás vlastně neměly platit? Např. po WWI vznikla škrtem pera spousta nových států, včetně ČSR, Polska atd. Neměl Hitler nakonec pravdu, když označoval Polsko a ČSR jako umělé státy?
Nikde nepíšu, že byl Mnichov ok.
Já se jen ptám. Pokud někdo považuje zabrání Krymu za legitimní, tak by měl mít stejný názor na Mnichov. Dokonce mi v tomto srovnání přijde Mnichov právně čistší, protože tam došlo k dohodě, zatímco na Krym vtrhli "neznámí ozbrojenci".
Československo byl skutečně umělý útvar, který historicky nikdy neexistoval.
Tohle můžete aplikovat v podstatě na libovolný stát. Všechno je jednou poprvé. Např. Německo existuje až od roku 1871, takže bychom ho také měli označit za umělý útvar?
Aby ho Beneš s Masarykem protlačil, začali zcela účelově operovat s pojmem československého národa. Ono to totiž 8,5 milionu Čechoslováku působilo lépe, při upozadění 3 milionů Němců.
A co přesně měli v roce 1918 dělat? Zůstat v R-U? Vzdát se Sudet? Nebo vyhnat Sudeťáky?
Z dlouhodobého hlediska se mohlo předejít mnoha problémům, kdyby byla zachována Rakousko-Uherská monarchie.Tím by se ovšem dalo mnoho problémů taky vyrobit, protože ani Čechy, ani Slováky už R-U zrovna dvakrát nebavilo.
Především se držet práva na sebeurčení národů, když už se na tomto základu rozhodli budovat nový stát.
To by ale znamenalo ztrátu Sudet.
Možná není od věci připomenout, co to vlastně ty Sudety byly a jak se tam ta německá populace octla.
Nevím, co nám toto historické okénko přineslo v odpovědi na otázku, co měl Masaryk udělat v roce 1918. Území Sudet bylo historicky české, ale obyvatelstvo německé. Co s tím? Vzdát se území nebo vyhnat obyvatele?
Kde byl v tu dobu československý národ? Slováci nemeškali a hodili čechy přes palubu.
Ve vztahu k Sudetům je to nepodstatné. Kdybychom se v roce 1918 nespojili se Slováky, dopadlo by to stejně.
Buď budovat stát na základě práva na sebeurčení národů
A co kdyby v rámci práva na sebeurčení požadovali nezávislost? Případně připojení k Německu či Rakousku (a v případě maďarské menšiny k Maďarsku)?
v takovém případě však měly dostat rovná práva všechny národnosti
Jaká práva konkrétně Němcům chyběla?
Mnohonárodnostní Rakousko-Uhersko se mohlo stát lepším základem pro Evropskou unii, než bývalé imperiální mocnosti.
Nejsem si jistý, jestli impérium táhnoucí se od Balkánu až po Halič a zahrnující desítky národů a národností, mohlo dlouhodobě vydržet.
A co kdyby v rámci práva na sebeurčení požadovali nezávislost? Případně připojení k Německu či Rakousku (a v případě maďarské menšiny k Maďarsku)?Přesně o tohle jim šlo. V roce 1918 neměli Němci nic proti tomu, že Češi chtějí začít budovat svůj stát na národnostním principu, pouze chtěli, aby severní oblasti osídlené německou populací byly připojeny k Německu a jižní k Rakousku. Česká vláda to vyřešila tím, že do pohraničí poslala armádu.
Jaká práva konkrétně Němcům chyběla?Všichni státní zaměstnanci (pošťáci, četníci, vojáci, zaměstnanci na dráze,…) museli složit povinnou zkoušku z češtiny. Kdo neuměl česky byl automaticky bez práce. A to bez ohledu na fakt, že šlo o místa ve výhradně německé oblasti. Na jejich místa pak upíchli Čechy. Ti pak tvořili převážnou část uprchlíků z pohraničí po Mnichovu. Kromě toho si ČSR ekonomicky výrazně pomohla, tím, že odmítla převzít na sebe poměrnou část Raskousko-Uherských dluhů. Co to v reálu znamenalo?! Znamenalo to zhruba tolik, že veškeré R-U dluhopisy byly ze dne na den bezcenné. Vedlo to kupř. k tomu, že na Jesenicku zkrachovala většina kamenolomů, co dodávaly kámen na budování železničních tratí. Kámen už byl dodaný, ale místo peněz jim zůstaly jen papíry a nebylo z čeho vyplácet mzdy. Stejně tak se vedlo i všem fabrikám v pohraničí, které pracovaly během první světové války pro armádu. Navíc před válkou veškeré příhraniční podniky byly navázany na přeshraniční infrastrukturu, protože spojení do vnitrozemí bylo prabídné. Vláda ČSR zcela nepokrytě podporovala výhradně český kapitál. A mohl bych pokračovat dále. To, jak si Češi úpěli za Rakouska, byla proti tomu naprostá selanka. Vás nezaráží, že nostalgicky na první republiku vzpomínají pouze Češi? Byla to ekonomická prosperita získaná na úkor německé populace. A co je vůbec nejhorší, když došlo k radikalizaci pohraničí, tak první koho česká vláda hodila přes palubu, byli demokraticky smýšlející Němci, protože z jejího pohledu šlo o nebezpečné bolševiky.
Nejsem si jistý, jestli impérium táhnoucí se od Balkánu až po Halič a zahrnující desítky národů a národností, mohlo dlouhodobě vydržet.Mohlo. Kdyby jistý nácek nezabil osobu, která se o to mohla a chtěla přičinit.
Přesně o tohle jim šlo. V roce 1918 neměli Němci nic proti tomu, že Češi chtějí začít budovat svůj stát na národnostním principu, pouze chtěli, aby severní oblasti osídlené německou populací byly připojeny k Německu a jižní k Rakousku.
Tak už jsme se konečně dostali k tomu, že poskytnutí práva na sebeurčení by znamenalo ztrátu Sudet. Tj. vítězové války by dali území poraženým. Stalo se někdy v historii něco takového?
Česká vláda to vyřešila tím, že do pohraničí poslala armádu.
To byl tenkrát standardní postup.
Kromě toho si ČSR ekonomicky výrazně pomohla, tím, že odmítla převzít na sebe poměrnou část Raskousko-Uherských dluhů.
O tom toho moc nevím, ale naopak ČSR platilo část rakouských reparací (poslední odstavec). To je samo o sobě dost výjimečný jev, aby vítězný stát platil reparace.
Znamenalo to zhruba tolik, že veškeré R-U dluhopisy byly ze dne na den bezcenné.
Tohle se stává. Státy občas bankrotují. Po válce jsou bankroty výrazně častější, případně se dluhy umažou inflací nebo měnovou reformou.
Spory o Těšínsko se táhly i na přelomu roku 1918 / 1919 a nepodařilo se je vyřešit ani diplomatickým jednáním. Proto Československo požádalo o rozhodnutí mírovou konferenci v Paříži, která byla právě pro takovéto účely zřízena. Tato mezinárodní konference potvrdila československé hranice v její původně navržené, historické podobě. Polsko však výsledek této konference nepřijalo a odmítlo se stáhnout z obsazeného území. Navíc na konec ledna 1919 Polsko naplánovalo konání voleb do polského Sejmu. V rozporu s uzavřenou dohodou se tyto volby měly konat i v Polskem kontrolované části Těšínska. V souvislosti s konáním těchto voleb Polsko v jím kontrolované části Těšínska rozmístilo vojenské jednotky. Československý protest proti konání voleb jako nepřijatelném projevu státní svrchovanosti ve sporném území byl Polskem odmítnut a Československo se rozhodlo pro vojenské řešení sporu.
Což by bylo relevantní, kdyby Ukrajina nebyla (efektivně, ne papírově) ruské území. A kdyby na Krymu nebylo tolik Rusů, že se na ně opravdu jen těžko dá napasovat název "ruská menšina". Jich se mimo jiné tenkrát taky nikdo neptal, jestli chtějí být součástí Ukrajiny.
V Sudetech bylo víc Němců než Rusů na Krymu. A Sudeťáků se v roce 1918 také nikdo neptal, jestli chtějí být součástí Československa. Takže byl Mnichov v pořádku?
A Sudeťáků se v roce 1918 také nikdo neptal, jestli chtějí být součástí Československa.Protože už jeho součástí byli. Sudety byly historicky - stovky let - součástí Českých zemí a České země byly - o něco méně stovek let - součástí Rakousko-Uherska. Při odtržení ČR od R-U zůstaly u toho státního útvaru, do kterého už pár set let patřily. Narozdíl od toho Krym byl ruské území, které jedním škrtem pera někdo přepsal na Ukrajinu (která AFAIK tenhle přepis neschválila, takže de iure nebyl platný). Pro obyvatele se tím de facto nic moc nezměnilo, takže to bylo jedno a jedno by to nejspíš bylo i dál, kdyby - jak už je napsáno výše - Ukrajinští nacionalisté neprohlásili všechny ne-Ukrajince za občany druhé kategorie.
Protože už jeho součástí byli. Sudety byly historicky - stovky let - součástí Českých zemí a České země byly - o něco méně stovek let - součástí Rakousko-Uherska.
Krym byl pro změnu dlouhá staletí součástí Krymského chanátu, který patřil do Osmanské říše. Rusko ho získalo až v roce 1783. Nemají tedy Krym větší nárok Tataři nebo Turci?
Při odtržení ČR od R-U zůstaly u toho státního útvaru, do kterého už pár set let patřily.
Z pohledu Sudeťáků - po staletí žili v Rakousku. Proč by najednou měli být součástí ČSR? Neměli snad právo na sebeurčení?
Z pohledu Sudeťáků - po staletí žili v Rakousku.Žili v Českých zemích, toho času dlouhodobě okupovaných Rakouskem.
Nemají tedy Krym větší nárok Tataři nebo Turci?Pokud mají ten dojem, nic jim nebrání zkusit ten nárok uplatňovat. Mám takový pocit, že jim to u místních moc neprojde.
To je ekvivalentní tomu, jako by chtěli uplatnit nějaký nárok odsunutí sudetští němci. Kdyby měli skutečný zájem se sem vracet, tak by jim nic nebránilo si pozemky a baráky v pohraničí znovu koupit.
Proč by si měli kupovat majetek, o který byli nepříliš legální cestou okradeni?
Tím že je češi odsud vypakovali, jim paradoxně pomohli k lepšímu životu.
Takže Elie Wiesel by měl být vděčný Hitlerovi, protože bez něj nebyl světová celebrita, ale jen chudý rumunský Žid?
Celý problém je v tom, že se češi neradi dělí. Většině je zcela cizí myšlenka, že by obyvatelstvo z bohatších krajů mělo podporovat ty z oblastí, které tak bohaté nejsou.
Nevím, co si přesně představujete pod pojmem "kraj". Já nemám problém s přerozdělováním v rámci ČR. Ovšem rozhodně nejsem ochoten ze svých daní podporovat "potřebné" v zahraničí.
Myslím, že tímto výrokem jen dokládáš, jak je myšlenka národního státu neskutečně dementní...Z pohledu Sudeťáků - po staletí žili v Rakousku.Žili v Českých zemích, toho času dlouhodobě okupovaných Rakouskem.
A co jiného to jako podle vás bylo?
1) státní převrat je neutrální výraz (ano, např. v roce 1415, 1918 nebo 1989 došlo v našich končinách ke státnímu převratu a bylo to tak dobře), kdyžto pučem bývají označovány převraty nelegitimní. 2) vzhledem k tomu, že na Majdanu vyjebali ukrajinci s diktátorem a proputinovskou loutkou, která jim vládla proti jejich zájmům, byl to převrat legitimní.
O faktech se nedá polemizovatTo jste si to popletl. O faktech se právěže polemizovat dá. Poučka praví, že se nedá polemizovat o pocitech. A vzhledem k tomu, že ty žvásty, co tu předvádíte jsou založené pouze na Vašich dojmech a pocitech (dobrá, ještě jsem ochoten uznat Vám překrucování faktů - ale to Vám stejně nepomůže), pak máte pravdu, že se o tom nedá polemizovat. Z jednoho prostého důvodu -- vy toho totiž nejste schopen!
Za CSSD mi smutno nebude, ale jako pozitivni, ze treba konecne odsoudi aspon toho Ratha, ktereho chytli s krabici penez, a presto to, za vlady CSSD, nestacilo k odsouzeni...To by nemělo stačit k odsouzení za kterékoliv vlády. O Ráthově vině nepochybuji – pokud ne přímo v této kauze, pak v jiných určitě (pro konkrétní příklad si zagooglete heslo tojecool; členem představenstva akciovky, která tu zakázku dostala, byl jistý JUDr. Adam Černý, který Ratha dlouhodobě zastupuje). Přesto má každý, tedy i zmrd jako Rath, právo na spravedlivý proces. Bylo by fajn soudy zrychlit, aby to ani při inkorporaci tak rozsáhlých zdržovacích taktik, jaké demonstroval Rath, netrvalo věky, ale ne za cenu možné křivdy. Však on se do toho vězení nakonec dostane a i kdyby ne, ten několikaletý stres z vědomí toho, že mu to reálně hrozí, protože ten zločin skutečně spáchal a velmi obtížně bude obhajovat opak, je trestem sám o sobě. Ve vazbě už si poseděl a rozhodně si ten zážitek nechce zopakovat. Divil bych se, kdyby neměl nejrůznější psychické problémy, noční můry a v neposlední řadě problémy s erekcí. Racionální by bylo hned z kraje vyšetřování začít spolupracovat a přiznat vinu. Ve vězení by se snažil sekat latinu, zažádal si o přesunutí do mírnějšího typu věznice a po (v jeho případě) polovině trestu si zažádal o podmínečné propuštění. Touhle dobou už mohl být venku. To nemluvím o tom, že zákon jako odměnu pro některé vězně umožňuje manželské návštěvy, přerušení výkonu trestu v souvislosti s návštěvou apod. Lecčeho by možná jako spolupracující prvotrestaný vezeň odsouzený za nenásilný trestný čin mohl čerpat. Takto si akorát nahrává na to, aby se dostal do věznice s ostrahou a soudci byli méně schovívaví k různým žádostem v průběhu trestu. Nejinak je tomu v případě Krejčího. Tak se vyhýbal českému vězení, až se nakonec přes Seychely dostal do Jihoafrické republiky, kde během 6 let ovládl místní podsvětí a teď čelí takovým trestům, že se to efektivně rovná doživotí. Odříznut od domova a z poza cely, kde panují otřesné podmínky, se teď snaží dosáhnout vydání do České republiky, kde ho čeká mírnější trest, snesitelnější podmínky ve vězení a koneckonců i personál, se kterým nemusí komunikovat svou lámavou angličtinou. Je v pozici, do které by se nejspíš nedostal nebýt toho, že se snažil uprchnout před justicí – a aby v JAR zabránil extradikci do ČR, nejspíš mu nezbylo než si zajistit dostatečné množství peněz na to, aby si mohl tamní vládní činitele podmanit úplatky a vydíráním. Opět – i on už mohl být dávno venku. Zbytečně si posral život, stejně jako si ho teď posrává Rath.
Přitom Hašek se držel pouze toho, oč bych požádán právě Chovancem
To zní, jako bys chtěl dělat z Haška svatouška. Ale to on není...
z kyjevského Majdanu obhajoval tamní puč
Jdi se bodnout, s tou svojí proputinovskou propagandou a nevotravuj s tím tady!
Ono to tajemství není, je to spíš logické s ohledem na to, co je na výběr.
ČSSD - Donedávna úspěšná strana, dokud neukázala, jak nekonzistentní je. Navíc jsou v ní lidé, kteří tam být nemají, viz. Chovanec nebo sám Sobotka.
KSČM - i kdyby měli nejlepší volební program, i kdyby lidé věděli, že jej za ty 4 roky splní do posledního bodu, i kdyby se vědělo, že bude nejlepší vládou pod sluncem, tak ji lidé nevolí. Odpověď je jednoduchá, ve školách se odmalička učí, že slovo komunismus je synonymum zla. Historii píší vítězové, s tím se nic neudělá. Ale jediné, co dnešní KSČM má společné s komunismem kromě názvu je fakt, že jim záleží na rodině, na jejich hodnotách a zároveň myslí na ty slabší společenské vrstvy (ale ne ty nejspodnější), což je snad 80% rodin v ČR.
ANO - má své mouchy, ale pořád je tam spousta lidí, kteří ví, jak se co má dělat. Zavedli EET, což beru jako jednu z nejpřínosnějších věcí od rozpadu Československa.
TOP09 - Kalouskova strana, tam byl politický program založen jen na tom odstranit Babiše a EET. Vlastně už dlouhé měsíce nic nedělají kromě hanobení jeho jména. Kalousek v koutě dupe a vzteká se, jaktože se mu nepodařilo nikdy to, co Babišovi. Strana by měla vidinu úspěchu jen tehdy, kdyby Kalousek odešel a již se nijak do politiky nezapojoval.
ODS - Slabý program plný keců, které mají pokaždé. Snížení daní, zrušení EET = podpora podnikatelů a zlodějů. Fiala coby předseda strany je tragický, líbil se mi rozhovor s ním na DVTV, kde když nedostával otázky, na které měl naučené odpovědi, tak se strašně vztekal a obracel hovor k tomu, co chce on. Necharismatický, nemastný, neslaný člověk bez sebemenší vůdčí schopnosti.
Úsvit - Okamura a jeho populistický pokus "Nechci uprchlíky, volte mě". Asi si myslí, že přijde takhle na sjezd EU a řekne "My je nechceme", oni řeknou "Ok" a je to v pořádku. Taky se mi to nelíbí, ale jsou to prostě nařízení EU, při jejichž neplnění přichází tučné pokuty.
Pak tu jsou takové ty pidistrany, Starostové složení z neúspěšných bývalých politiků, Zelení, ke kterým se snad netřeba vyjadřovat, nebo Piráti, kteří vidí politiku jako Hurvínek válku a myslí si, jak je všechno jednoduché. Dávný rozhovor s jejich předsedou mě pobavil, když mluvil o tom, že sníží daně a zvýší platy, redaktor se zeptal "A jak to uděláte?" a on řekl, že to ještě neví. To člověka utvrdí v tom, že prostě jen mažou lidem med kolem pusy, ale nechápou politický koncept.
Na průzkumy se nedívám, nevěřím jim. Buď jsou tvořené pragmatiky, co se snaží odhadnout chování lidu, nebo jsou udělány na základě malého počtu dotazovaných lidí a jsou zcela k ničemu. Kdyby měly být předvolební průzkumy relevantní, musely by se vyplnit desetitisíce dotazníků ve stovkách měst. Je to stejné, jako bych udělal průzkum v naší rodině, podle kterého by vyhrálo ANO s 80% hlasů, druhé by bylo KSČM s 20%.
Chm, KDU jsem psal a asi smazal, každopádně ta strana taky nemá, co nabídnout. Je neperspektivní pro občana.Zajímavé. Zkuste to prosím rozvést. Docela by mne zajímalo, jakou nabídku od své parlamentní strany, coby občan ČR vlastně očekáváte.
Jaci lide? A o com vi, jak se ma delat?ANO - má své mouchy, ale pořád je tam spousta lidí, kteří ví, jak se co má dělat.
Mí rodiče a známí KSČ zažili a volí je dodnes. Nebyli ve straně ani neměli kontakty, díky kterým by měli výhody. Byli to normální obyčejní pracující lidé, pro které ten systém byl založen. Jistota práce, jistota důchodu v normálním věku, jistota při založení rodiny, že ti stát pomůže.
Jen pár kontrolních otázek. Proč se v roce 1989 tento skvělý systém zhroutil, a to nejen v ČSSR? A kdyby v roce 1989 soudruzi nevyměkli a opozici potlačili silou, jak by asi systém vypadal dnes? Měli bychom všichni výše zmiňované jistoty? Chodilo by se do důchodu v šedesáti?
Proč se v roce 1989 tento skvělý systém zhroutil, a to nejen v ČSSR?Protože skalní soudruzi z KSČ nepochopili, že je třeba nechat lidi vykecat na veřejnosti a ne je za to šoupat do báně.
A kdyby v roce 1989 soudruzi nevyměkli a opozici potlačili silou, jak by asi systém vypadal dnes?Nejsme Ukrajinci, Maďaři ani Poláci, kterých je jak sraček a na nějakém tom padlém nesejde. Ano, byly situace, kdy válčil Čech proti Čechu ale většinou šlo spíš o excesy a boje u kterých nebylo možné jinak. Pokud vím, tak se Češi takovým situacím vždy snažili vyhnout. Kdyby tomu totiž tak nebylo, tak tady dnes nejsme. Poslední občanská válka u nás byla za třicetileté války a i tam hrály hlavní roli především rozdílné představy o tom jak by měly probíhat náboženské rituály a nešlo to do takových excesů jako ve Francii, Anglii či Německu. Od té doby co u nás na náboženství sere pes je klid. Padouch nebo hrdina, však jsme jedna rodina. U nás nemá většina lidí problém s tím někoho škodolibě ztřískat, ale jen tak odprásknout někoho na ulici, kdo v podstatě dělá to co bych nejradši dělal sám, jen proto, že k tomu dá nějaký šulin příkaz… tak o tom mám silné pochyby.
Protože skalní soudruzi z KSČ nepochopili, že je třeba nechat lidi vykecat na veřejnosti a ne je za to šoupat do báně.
A ekonomicky to šlapalo? Myslíte, že Gorbačov přišel s perestrojkou jen tak z nudy?
U nás nemá většina lidí problém s tím někoho škodolibě ztřískat, ale jen tak odprásknout někoho na ulici, kdo v podstatě dělá to co bych nejradši dělal sám, jen proto, že k tomu dá nějaký šulin příkaz… tak o tom mám silné pochyby.
Nemluvím o občanské válce ani hromadném střílení. Spíš něco ve stylu srpna 1969.
výsledkem Gorbačovovy perestrojky byl totální rozklad SSSRPřičemž SSSR do té doby perfektně fungoval, rozhodně nebyl v rozkladu (zejména ekonomickém) už předtím a zítra tam znamenalo včera. Možná byste s tím nekritickým obdivem minulých režimů měl trochu brzdit.
Možná byste s tím nekritickým obdivem minulých režimů měl trochu brzdit.Označit někoho za obdivovatele minulých režimů jen proto, že si dovolil upozornit na to, že proces spuštěný Gorbačovem skončil totálním rozkladem, považuji za naprosto neopodstatněné nálepkování. Kdyby se v SSSR chopila moci osoba Putinova formátu, všechno mohlo být jinak. Mezi Gorbačovem a Putinem je jeden zásadní rozdíl – Putin je ruský patriot.
Kdyby se v SSSR chopila moci osoba Putinova formátu, všechno mohlo být jinak. Mezi Gorbačovem a Putinem je jeden zásadní rozdíl – Putin je ruský patriot.Samozřejmě, že mohlo - tím se vracíme k otázce, která byla položena dvě hodiny zpátky v #161 - jestli by pak výsledkem byl prosperující SSSR...
Samozřejmě, že mohlo - tím se vracíme k otázce, která byla položena dvě hodiny zpátky v #161 - jestli by pak výsledkem byl prosperující SSSR...Mohl. Ve válečném Německu se rovněž neustále zvyšovala produktivita práce, navzdory bombardování a omezenému přístupu k surovinovým zdrojům. A jak všichni víme, rozhodně to nebylo proto, že by Hitler přešel na západní demokratický model.
Jenom o kousek vedle v téhle diskuzi jste přišel s myšlenkou, že zachování Rakousko-Uherska by v Evropě předešlo mnoha problémům.Opět. Jde o tvrzení, založené na faktu že Rakousko-Uhersko bylo mnohonárodnostním státem, které z čistě praktických důvodů mělo dva hlavní komunikační jazyky - němčinu a maďarštinu. Ovšem to platilo především pro armádu, která měla působnost přes celou říši. Na soudech a úřadech závisela jednací řeč od toho, kde ten úřad byl, ale dokumenty byly vedeny z čistě praktických důvodů v němčině. Problém byrokracie současné EU je v tom, že ve snaze vyjít každému vstříc se překládá každá kravina a tak vznikají i mnohé nesmysly. Bohužel národní hrdost velkých zemí brání v tom, aby byl přijat jeden jazyk jako úřední řeč EU. Osobně bych se přikláněl k oživení latiny – nikdo by nebyl zvýhodněn a remcali by všichni stejně. Navíc by tím každý získal přístup k rozsáhlému knižnímu fondu na který se dnes práší.
Ve válečném Německu se rovněž neustále zvyšovala produktivita práce
Zvyšovala se celková produkce. Jestli se zvyšovala i produktivita (tj. produkce na pracovníka), to si nejsem jistý. Každopádně ve válečném Německu bych nechtěl žít, rozhodně ne jako nevolník pracující v továrně.
navzdory bombardování a omezenému přístupu k surovinovým zdrojům.
Produkce se od roku 1943 zvyšovala hlavně proto, že Německo teprve v této době přešlo na válečnou výrobu. Uvědomte si, že pouze jednoduchým přechodem z jednosměnného na třísměnný provoz navýšíte výrobu na trojnásobek.
A jak všichni víme, rozhodně to nebylo proto, že by Hitler přešel na západní demokratický model.
Když máte k dispozici velké množství "podlidí", které můžete udřít k smrti, tak se produkce zvyšuje snadno. Ale opakuji, že v takovém státě bych žít nechtěl.
Ve válečném Německu se rovněž neustále zvyšovala produktivita práce, navzdory bombardování a omezenému přístupu k surovinovým zdrojům. A jak všichni víme, rozhodně to nebylo proto, že by Hitler přešel na západní demokratický model.Když pominu zjednodušující "ve válečném Německu bych žít nechtěl", tak - dobrá, možná se zvyšovala produktivita, ale důležité je proč a za jakou cenu. Proč bylo jasné, válečná výroba. Cena je taky zjevná - byla to all-in strategie na úkor všech ostatních oborů činnosti - včetně produkce potravin. To vedlo na značný vnitřní dluh, který se projevil jenom pár let poté - nedostatkem potravin a nejenom jich. A jediné, proč to těch pár let fungovalo, bylo zotročení obyvatelstva státem - silou. To se diametrálně odlišuje od tvrzení "když jste státu nedělali problémy, tak jste se státem neměli problémy" na začátku téhle diskuze. Ano, takto by SSSR bez perestrojky (tj. ekonomických a společenských změn) mohl fungovat dál. Rozhodně bych to ale nepovažoval za "prosperující" stát, spíš by to byla druhá Severní Korea, ale ve větším.
Opět. Jde o tvrzení, založené na faktu že Rakousko-Uhersko bylo mnohonárodnostním státem, které z čistě praktických důvodů mělo dva hlavní komunikační jazyky - němčinu a maďarštinu. Ovšem to platilo především pro armádu, která měla působnost přes celou říši. Na soudech a úřadech závisela jednací řeč od toho, kde ten úřad byl, ale dokumenty byly vedeny z čistě praktických důvodů v němčině.Debatovat o tom, jestli to bylo efektivnější než uspořádání EU, to můžeme. A takovou možnost nevylučuji. Problém je v tom, že k tomu uspořádání měli odpor obyvatelé onoho soustátí - a jste zas u toho, že to musíte držet pohromadě silou, takže efektivita někde vás stojí neefektivitu někde jinde.
Gorbačov. Myslíte toho největšího ruského škůdce za posledních 40 let? Ne že bych byl nějakým ruským fanouškem, ale výsledkem Gorbačovovy perestrojky byl totální rozklad SSSR.
A kdyby Gorby neudělal perestrojku, tak by výsledkem bylo co? Prosperující SSSR?
Srpen 1969 nebyl nic než jedna rozprášená demonstrace. Tou dobou už to měli soudruzi pevně v rukou.
Stejně tak mohl vypadat i listopad 1989. Několik rozehnaných demonstrací, možná pár mrtvých a jelo by se dál.
U nás nemá většina lidí problém s tím někoho škodolibě ztřískat, ale jen tak odprásknout někoho na ulici, kdo v podstatě dělá to co bych nejradši dělal sám, jen proto, že k tomu dá nějaký šulin příkaz… tak o tom mám silné pochyby.*cough* *cough*, Plzeň 1953
Proč se v roce 1989 tento skvělý systém zhroutil, a to nejen v ČSSR?Já si úplně nemyslím, že to souvisí s faktickým popisem života předtím. On popisuje věci, které se lišili, netvrdí nic o tom, zda tak mohly zůstat.
Já si úplně nemyslím, že to souvisí s faktickým popisem života předtím. On popisuje věci, které se lišili, netvrdí nic o tom, zda tak mohly zůstat.
Dlouhodobá udržitelnost je důležitý faktor, protože krátkodobě je možné cokoliv. Pokud něco není dlouhodobě udržitelné, tak je to špatně. V současnosti by si stát také mohl napůjčovat velké sumy peněz, ze kterých by financoval pohodlný život občanů. Ale tento báječný systém by se dříve nebo později zhroutil, jak jsme to viděli v Řecku.
Prosim vás. Tváříte se jako by v rámci socialistickém bloku nic podobného neexistovalo. Podobným způsobem se zadlužilo vůči západu Polsko. Ať byli komančové v ČS(S)R jací chtěli, tak nelze popřít že se zadlužení báli jako čert kříže.
Tohle nerozporuji. Jen si kladu otázku, jak by to dnes vypadalo, kdyby to soudruzi v roce 1989 nějak ustáli. Zkuste si tu otázku položit také.
Ať byli komančové v ČS(S)R jací chtěli, tak nelze popřít že se zadlužení báli jako čert kříže. A to byl také ten důvod, proč byl problém s cestováním a proč čas od času některé zboží k sehnání nebylo.Možná to přispělo k tomu, že se vycestovat nedalo, ale hlavní a nejdůležitěší důvod byl jinde - soudruzi nechtěli riskovat, že soudruh cestující občan buď v tom zahraničí zůstane, nebo že se vrátí a bude všem vyprávět o plných regálech. Obojí by totiž vypadalo, že se tam snad žije lépe nebo co.
Dlouhodobá udržitelnost je důležitý faktorNení to důležitý faktor pro posouzení komentáře někoho, kdo jen popisuje, co bylo a ještě vědomě jen z pohledu větší části lidí. Je to zcela odlišné téma a nadávat někomu takto hrubě jenom za to, že se vyjadřuje ke svému tématu a ne k tvému, je dost ubohé.
Není to důležitý faktor pro posouzení komentáře někoho, kdo jen popisuje, co bylo a ještě vědomě jen z pohledu větší části lidí.
Kdyby někdo popisoval báječný život v Řecku před rokem 2008 a srovnával ho s dneškem, tak je také důležité mu připomenout, že dnešní stav Řecka souvisí s neudržitelností systému v minulosti.
Je to zcela odlišné téma a nadávat někomu takto hrubě jenom za to, že se vyjadřuje ke svému tématu a ne k tvému, je dost ubohé.
Kde jsem někomu hrubě nadával?
Dovolil bych si podotknout, ze k problemum se statem stacilo vlastnit i statek s par pomocnikama, kus pole, nebo neco podobneho.Nebo šlápnout na kuří oko nějakému místnímu pohlavárovi z národního výboru. Nebo naštvat někoho, kdo neměl morální problém si na vás něco vymyslet a prásknout to na VB. (Pozor, ať vám z pomyšlení na takové věci není na blití, pavlix by do vás mohl rejpat, že je to běžná realita.)
Doba se až tak nezměnila, jen se kdysi více dávalo pozor na to, aby lidi neokrádali stát. Dnes když pro to někdo něco začne dělat (číst jako Babiš a EET), tak je hlupákama a zlodějema zdissován a opozice si z toho udělá volební program. Smutný příběh, ale co čekat od národa českého.
Je to stejné jako dnes - podnikatelé, kteří podnikají slušně, odvádí daně a nekradou, nemají s podnikáním problém, nemají problém s EET ani s finančákem.Jako třeba Mironet, který se kvůli nelegálnímu zátahu dodnes soudí? Nebo Amádeus Real, který chtěl v Plzni vystavět nové obchodní centrum, ale poté, co na vlastní náklady provedl demolici starého kulturního domu, město vycouvalo a vyhlásilo referendum, ve kterém lidé stavbu odmítli? Muset se jako drobný začínající podnikatel, který chce dodávat zboží do jiných členských států EU (vč. Slovenska), registrovat jako plátce DPH a vedle běžného daňového přiznání podávat ještě přiznání k DPH, pravidelná kontrolní hlášení, na své náklady zjišťovat a evidovat, z jakých států jsou tvý zákaznící (aby následně bylo možné DPH těmto státům rozdělit), a to vše pod hrozbou těžkých postihů a buzerací, je také zcela v pořádku. Ráj na zemi. Nikdo nemá problém. Všechno funguje parádně.
Naproti tomu jsou podvodníci, zloději a jiní rádoby podnikatelé, co chtějí škubat stát na každém kroku. Ti měli problém kdysi a mají ho i dnes.Opravdu mají příjemci nejrůznějších dotací, předražených zakázek apod. dnes takové problémy? A co konkrétně proti tomu udělal Babiš?
Doba se až tak nezměnila, jen se kdysi více dávalo pozor na to, aby lidi neokrádali stát.Bylo za socialismu možné založit vlastní podnik, začít něco vyrábět, prodávat a najmout zaměstnance? Fakt nevím, co myslíš tím, že se doba až tak nezměnila.
Dnes když pro to někdo něco začne dělat (číst jako Babiš a EET), tak je hlupákama a zlodějema zdissován a opozice si z toho udělá volební program.Aha, jasně. Je úplně v pořádku, aby:
Smutný příběh, ale co čekat od národa českého.Chápu. Nic člověku nedodá víc sebevědomí než povýšit se nad krajany slovy jako Čecháček nebo frází, kterou jsi demonstroval ty. Asi jsi hodně světovej a nikdo ti tu nešahá ani po kotníky. Tak emigruj do Severní Koreji a pomáhej jim tam budovat ten socialismus. Pokud nebudeš okrádat stát, určitě budeš naprosto v pohodě. To jen ti rozvraceči státu a zloději tam trpí v těch pracovních táborech. Sorry jako.
Andrej většině lidí nabízí přesně to, co chtějí, tedy aby sousedovi chcípla koza.Tak to je. Babišova taktika je velmi prostá. To co mu přináší body na popularitě vydává za svůj úspěch, bez ohledu na to jaký měl on a jeho lidé na tom podíl. A to nepopulární, v čem měla jeho klika rovněž prsty, háže na všechny ostatní. Existují tedy dvě možnosti, jak se může sám diskreditovat – buď odstavit ANO úplně, nebo ho nechat aby se historicky znemožnil. Bohužel první varianta je díky jeho výše popsané taktice nepravděpodobná. Navíc většina voličů, která se dostaví k urnám se chová iracionálně. Ta druhá varianta je sice pravděpodobnější, ale nedovedu si představit, že by čtvrtina národa dobrovolně spáchala sebevraždu tím, že by mu také hodila svůj hlas.
...likvidační pokuty za ..., lhaní a podvádění s čísly... Inu nevím, jak má toto všechno pomoci státu a společnosti.To je inu problém asi u Vás. Pomoc společnosti byla návaznost třeba na protikuřácký zákon. Celkově lze EET přirovnat k psaní testu ve škole. Jeden poctivý se učí a dělá vše tak, jak má. Druhý člověk opisuje a neumí nic. EET je učitelka, která sleduje oba žáky při psaní testu. Ten, co se učil, si pěkně v klidu píše a je mu jedno, že se na něj někdo dívá. Druhý člověk je v hájí, protože nemůže nic opsat. Při pokusu o opsání je mu test sebrán a má za 5 (analogie pokuty). Bez EET (dozoru učitelky) první student vše napíše za sebe, druhý to od něj opíše a mají se "dobře" oba, jen s tím rozdílem, že jeden podváděl a výsledek (výdělek) si nezaslouží a měl by být potrestán.
Prvni bude v haji taky, hned jak ucitelka zmerci sesit v lavici, ktery tam zapomnel. Vzhledem k exemplarnim trestum v EET to navic znamena rovnou 5 z predmetu a reparatek. Jo a muze se odvolat..., po konci skolniho roku. Debilni prirovani si radsi nechte priste od cesty.Přesně proto paní učitelka před každou písemkou říká "Pod lavicí nebude nic, na lavici budou jen psací potřeby a test" ;) . Takových "zapomnění" já za ty roky a roky ve škole už viděl... Až vymyslím debilní přirovnání, tak si ho určitě nechám pro sebe, žádný strach.
To už fakt poukazuje na poškození mozku. Zastáváš se EET, ale nedokážeš to obhájit jinak než že stočíš řeč na úplně jinou situaci, a to, co ukážeš na ní, pak extrapoluješ zpět na EET. My tu neřešíme nějaké podvádění při testech ve škole, ale EET. Tak fajn, pojďme se bavit o EET: Najdi si pojem analogie, pak pochopíš výše uvedený příklad.Obecně lze jednoduše vidět, že absolutně nemáš pojem o tom, jak věci fungují, jaký je jejich vývoj. Jako každý bys chtěl všechno hned v úplně dokonalém stavu, jinak proti tomu budeš zbrojit.
- Proč Babiš tvrdil, že žádné výjimky z toho zákona dělat nebude, ale teď mění názor? - Kdybys alespoň jednou zažil vývoj softwaru, věděl bys, že existují betaverze a různé typy verzování. To samé se děje u zákonů. To samé u EET. Vydá se prvotní verze a podle výsledků testování a návrhů se program / zákon pozmění. To je normální stav a jen neznalý to nechápe. Bohužel je takových spousta
- Proč Ivan Bartoš tvrdí, že na různé problémy související s tím zákonem byl Babiš upozorňován, ale on to úplně ignoroval? - Jeden řekne to, druhý tohle. Může to být pravda, nemusí. Opět viz bod 1, EET NENÍ V KONEČNÉ FÁZI.
- Proč, i kdyby na to upozorňován nebyl, nedokáže před zavedením zákona rovnou myslet na případy jako je „Vánoční prodej kaprů“, zvlášť bylo-li to diskutováno i ve veřejných diskuzích? - Opět viz bod 1, při tvorbě čehokoliv NIKDY člověk předem nedokáže ošetřit všechny situace, ty se řeší časem.
- Proč jsi nereagoval na mou předchozí výtku, že by bylo jednodušší se v první řadě zaměřit na „daňové optimalizace“ obřích holdingů apod. a namísto toho se uplatňuje strategie, která postihne převážně nejdrobnější živnostníky a malé podniky, které ani při nejřádnějším a nejpoctivějším placení daní možná zdaleka neodvedou takové částky, jako těchto pár obřích holdingů, nadnárodních korporací apod.? - Na díry v zákoně jsem reagoval. Daňové optimalizace, co mám říct. Jsem názoru, že by mělo být více daňových kategorií podle výše příjmů. I to se ale dá obejít rozdělením velké firmy do více malých firem atd. Kde je zákon, tam je i spousta právníků, kteří najdou skuliny všude.
Kdybys alespoň jednou zažil vývoj softwaru, věděl bys, že existují betaverze a různé typy verzování.Já se nebavím o vývoji softwaru.
Opět viz bod 1, EET NENÍ V KONEČNÉ FÁZI.No a co? Lidi to musí dodržovat už teď. Pořídili si vybavení, připravili se na to – a pak se to začne rušit a zmírňovat.
Opět viz bod 1, při tvorbě čehokoliv NIKDY člověk předem nedokáže ošetřit všechny situace, ty se řeší časem.Ty situace byly od počátku zjevné a diskutované. Pochopitelné by to bylo v případě, že by to od počátku zjevné a diskutované nebylo. Tvrdíš, že máš IQ 144, ale obhajuješ to, že se zákony mění pod rukama kvůli věcem, které mohly být ošetřeny okamžitě. Různý stánkový a krátkodobý venkovní prodej je běžná realita a mluvilo se o tom, tak proč se to nějak neřešilo? Stačilo v tom zákoně udělat výjimku a časem to případně poupravit. Ne naopak. Nebavíme se o žádných speciálních případech, které by se dotýkaly jednotek lidí, a při tvorbě toho zákona to prostě nebylo známo. Snad každý ví, jak to vypadá při výlovu ryb, u stánku se zmrzlinou apod. A pokud to neví a nedokáže na to včas adekvátně reagovat, a to ani v případě, že to podstatná část veřejnosti kritizuje, vedou se o tom debaty, lidi o tom píšou blogy a tak dále, tak prostě nemá co nějaké zákony prosazovat, protože na to prostě nemá kvalifikaci.
Na díry v zákoně jsem reagoval.Reagoval jsi na to tak, že děr v zákonech využívají všichni. Co je to za odpověď?
Daňové optimalizace, co mám říct.Třeba jestli je Babiš dostatečně nestranný na to, aby postavil mimo zákon praktiky, ze kterých velké firmy (vč. jeho) profitují, a poté, co vyřeší tyto největší a nejsnáze vymahatelné problémy se začal zaměřovat na drobnější plátce.
Proč, i kdyby na to upozorňován nebyl, nedokáže před zavedením zákona rovnou myslet na případy jako je „Vánoční prodej kaprů“, zvlášť bylo-li to diskutováno i ve veřejných diskuzích?Někde na YT se povaluje video, kde je vidět, jak to vyřešili stánkoví prodejci zaměstnatní Babišem. Prostě účtenky nedávali a nazdar.
Pomoc společnosti byla návaznost třeba na protikuřácký zákon.Tak určitě. Místo toho, aby konečně někdo začal řešit a postihovat kouření na zastávkách, kouření v bytovkách, kde to obtěžuje majitele jiných bytů apod., tak vyženou kuřáky z uzavřených a k tomu určených prostorů na ulici. To dává perfektní smysl. Jako nekuřákovi, který do kuřáckých podniků téměř nechodil, mi to opravdu hodně pomohlo. A nekuřákům, kteří jsou natolik nesvéprávní, že do kuřáckých podniků lezli přesto, že jim to vadilo, je třeba pomáhat ve specializovaných psychiatrických ústavech, nikoliv zákonem.
Celkově lze EET přirovnat k psaní testu ve škole.Nelze.
Místo toho, aby konečně někdo začal řešit a postihovat kouření na zastávkách, kouření v bytovkách, kde to obtěžuje majitele jiných bytů apod., tak vyženou kuřáky z uzavřených a k tomu určených prostorů na ulici.Přesně tak. Já osobně jsem pro uzavřené kuřárny s ventilací na střechu mimo obytný prostor lidí. Já jsem teda subjektivně za nekuřácké podniky rád, ale nejsem si jistý, zda za to neplatíme příliš vysokou cenu, teda hlavně nevinní obyvatelé, kteří v létě večer volí mezi zakouřeným bytem a vedrem. Been there, done that.
Neřekl bych o sobě, že jsem kretén, ani světovej, ani něco víc. Jsem jen racionálně myslící člověk, který nemá mozek zdemolovaný zprávami v TV, ale dohledává si informace v důvěryhodných zdrojích a v osobních zkušenostech lidí.Ne, jsi kretén. Je to patrné z tvých snah problémy zjednodušovat, vidět je černobíle a přirovnávat je k naprosto nesmyslným příměrům.
Dotace jsou pro všechny, může si je obstarat každý, kdo má na ně právo. Že o tom právu podnikatelé neví, je čistě jejich hloupost.To je opět tvoje snaha projektovat si do všeho ten idealismus a dobro. Některé dotace jsou tvořené na míru konkrétním firmám či lidem. Podle toho, jak jsou nastaveny podmínky, si o tu dotaci pak možná zažádá i někdo nestranný, ale škoda už byla napáchána. Tedy je to jeden ze způsobů tunelování státu. Křivení trhu v důsledku toho, že pokud dotaci nedostanou všichni (třeba proto, že mají o jeden metr čtvereční pracovní plochy míň, o jednoho zaměstnance míň nebo o něco menší obrat), někdo získává výhodu na úkor jiných, opět přehlížíš.
Babiš nejenže pobírá dotace pro své firmy, zároveň ale dokázal čerpat nejvíc dotací z EU pro stát v naší historii.Moudrý muž by z EU vystoupil. Pokud už v ní holt tedy musíme být, souhlasím, že je nejvhodnější je oškubat co nejvíc (třeba to aspoň urychlí jejich krach).
Zneužívání děr zákona? To zneužívají stovky podnikatelů, všichni čerpají z nevědomostí minulých vlád, které tyto zákony ustanovily.Zloděj volá: Chyťte zloděje! Třeba si můžeme za ministra spravedlnosti zvolit nějakého nenapravitelného recidivistu. On prostě má ty zkušenosti s tím systémem, on je schopen to všechno posoudit objektivně a nezaujatě a nebude prostě odpovídat na nepříjemné otázky, všichni lžou a jsou proti němu spolčení a je to vykonstruované.
Moravce bych radši nezmiňoval, kdysi jsme se na něj s taťkou rádi dívali, protože byl objektivní a "dusil" všechny stejně. Poslední asi 3 roky je to ale subjektivní seriál trapnosti, Moravec zcela zřetelně podporuje TOP09 a ODS, protože je zastáncem pravice.Čili je podle tebe v pořádku dvakrát přijmout pozvání, potvrdit termín a pak nedorazit? Obhajuješ ho naprosto nesmyslně – měl to odmítnout rovnou.
Ano, neříkám, že je Babiš světec, že je to hodný člověk. Ale to se nedá říct téměř o nikom ve vládě.Aha, takže stará dobrá klasika. „Babiše nechci!“ – „Jo, aha, takže podle tebe je Kalousek lepší?! A kde vzal jako Sobotka na byt?“ Jako vážně: Co je tohle, kurva, za uvažování? Snad pokud na někom shledám nedostatky, tak ho nebudu volit. To jsme nějaký národ kriminálníků, že se tu fakt nedá najít jeden morálně čistý kandidát a musíme se rozhodovat mezi jedním nebo druhým zlem?
Nelze mu ale upřít zásluhy, nelze nevidět fakt, že to byl nejlepší ministr financí za poslední roky, že vyhrabal stát z toho, co napáchal Kalousek, že prostě ví, co dělat, je praktik, ne teoretik jako minulí ministři financí, kteří nevěděli, jak vedení financí chodí.To usuzuješ z čeho? Že během Babišovo volebního období zrovna rostla ekonomika? Nemluvě o tom, že i kdyby to byla pravda, tak pořád platí to, co jsem psal výše. Pokud lidi pořád volí zmrdy a pak zrovna náhodou zvolí zmrda s mírně větším skillem, tak to pořád není argument volit ho znovu. Najdu někoho, kdo má skill a zmrd není.
Ok, tak jsem kretén.Super, díky. Ještě mi udělej radost a nech si to úředně potvrdit. Budeš muset odevzdat občanku, ale možná dostaneš nějaké dotace a nebudeš muset pracovat a tak.
V tom případě nemám potřebu se s tebou racionálně bavit.Nebavíš se racionálně celou dobu. Právě proto jsi kretén.
Místo party kopáčů je jednodušší najmout jednoho maníka s malým bagrem. Udělá stejnou práci za kratší dobu, bez keců a za míň peněz. Pronájem stroje se odečte z nákladů. Co tou dobou dělá potenciální parta kopáčů, nikoho nezajímá. Nikoho netrápí, jestli se válí někde pod mostem, nebo či nenakládají zrovna nějakého nešťastníka do louhu.V ledascem mas pravdu. Ale, co bys s tim chtel delat? Zakazat bagry? Zakazat inovaci? Zvysit prerozdelovani, aby bagristovi stat sebral tolik, ze se parta kopacu dostane davky aby se mohla cely zivot bavit nekde na automatech? Zivot je zapas, o stesti, o radost, o zdroje...cilem je vyhrat, ne se jen zucastnit. Pokud budes trenovat team na olympiadu, neudelas viteze tak, ze svym sverencum zakazes pouzivat tretry a budou behat v kanadach, ani tak, ze tem nejsikovnejsim zlames nohy toporem od krumpace, aby behali stejne blbe jako ti neslabsi.
Jenom tusim, ze se nim rozjizdi predevsim kola vyhernich automatu, podporuje vyroba lihu a import tabaku.To co rikas nedava moc smysl. Dobre, par lidi si mozna neco takoveho koupi, ale vymenou za penize, ktere daji lidem, kteri si za ne koupi zase neco jineho. Takze vysledek nebude, ze se budou jen vyrabet herni automaty a lih - bude se vyrabet plno dalsich veci, ktere lide chteji. Muzes se samozrejme zeptat, proc se to nestane i bez VZP. Na to je jednoducha odpoved - zivot nefunguje podle ekonomickych prirucek, ktere predpokladaji, ze spotreba = investice. V realnem svete jsou take znacne uspory, ktere pouzivaji zejmena bohate entity (ne jen fyzicke osoby, ale casto banky a korporace) za ucelem ziskani mocenskeho postaveni. Tim, ze stat ty uspory zdani a rozda lidem, se vlozi do spotreby, a tim se zvysi celkova ekonomicka produkce.
Bobtnání úřednického aparátu je jen jedním ze způsobů, jak vykompenzovat úbytek pracovních příležitostí pro blbé.No, to zcela nepochybně, ale otázkou je, zda by to nešlo dělat tak, aby tihle lidé nepřidávali práci a nezdržovali ostatní, ty ostatní, z jejichž daní jsou placeni. Možnosti jsou, nikdo nikdy neříkal, že se společnost nemůže změnit a že nemohou existovat lidé, kteří skutečně nemusí pracovat (protože by stejně nijak nepřispěli k efektivitě). Což je ostatně dnešní stav, ti lidé stejně nepracují i když se systém snaží ještě stále tvářit, že jo. Mě nevadí, že je platím, mě vadí to, že mi ještě škodí, když už na ten úřad s nějakou kravinou musím jít.
Možnosti počítačů a počítačových sítí sebou přinesly jen zvýšenou míru šmírování a evidence kdejakých kokotin.Tak je otázkou, jestli není na čase s tím něco udělat. Když už se tady diskutovalo o politických stranách, chybí mi strana, která by tohle měla alespoň v programu. Od jisté strany, vzniklé zde na ABC, bych to čekal, obzvláště za situace, kdy má ve vedení přímo it experty na data. A kde nic, tu nic. V ČR se v podstatě jen k papírové práci přidaly ty počítače a to šmírování. Jinak je na mnoha úřadech vše při starém. Když už tady někdo opěvoval EET, tak (bez ohledu na to, co si o tom projektu myslím), někdo (tuším Sedláček), říkal, ok, když po nás státe chceš údaje o každé účtence a hlášení dph, tak my od tebe za to chceme 1.ledna hotové daňové přiznání. Protože už stát všechny údaje má... Ne, zavede se EET, další povinnost, ale na finančák se bude chodit stejně. Takže stát jen přidá další povinnost, další náklady, ale že by taky dal něco zpět, to ne.
Současný absolvent VŠ tak svou úrovní vzdělání v reálu odpovídá absolventu průmyslovky před r. 1989.Jasně, tohle jsou ale věci, které se na trhu projeví velmi rychle. Prostě buď hledáte někoho s papírem, nebo někoho, kdo umí. Já se při pohovorech na vzdělání prakticky ani nedívám, zajímá mě, co ten člověk umí, co je schopen se naučit a tak podobně. To, jestli má něco před / za jménem je mi jedno. Jestli někdo bere podle papírů, tak asi dostane co chce.
nejspíš by ti každý řekl ať už ty scifistický katastrofáče nečteš.Proč katastrofáče? Být ve dne v noci připojený a dosažitelný není žádná katastrofa. To, že vás přes to připojení šmírují firmy a přes veškerá nařízení o ochraně osobních údajů nemá nikdo šanci jim v tom zabránit, to už je ovšem věc druhá. S dovolením bych si vypůjčil z LWN.net:
NSA has some incredibly damn intrusive laws that they've rammed or blackmailed through Congress. But even NSA could never get a law passed that would require the level of detailed tracking that Google has managed to create, merely by offering "free" stuff to webmasters (fonts, captchas, searches, analytics, ...) and to users (browsers, searches, shopping, translation, hosting, email, ...)(Chtěl jsem to zvýraznit tmavou červenou, jako to je v článcích, ale nejde to.)
Proč si ten vobrázek nemůžou po drátech vytáhnout z archlívu občanek nebo se propojit s tím jejich fotítkem když je to osm metrů daleko v chodbě za rohem?Já nechápu, co na tom koho překvapuje. Vždyť je to přece úplně jasné: nejde to.
A když je tak řeč o těch řidičákách, někdo dospěl k názoru, že když má někdo řidičák na náklaďák, tak se mu asi ta kartička nějak víc opotřebovává a musí se vyměnit už po 5 letech.No ona v některých ohledech státní správa přebírá to, co pro vás v komerční sféře udělají rádi už dnes. V tomhle případě vás rádi nechají připlatit si za něco, za co si připlatit musíte, protože to potřebujete. Máte papíry na náklaďák? Tak to si určitě vyděláváte peníze řízením náklaďáku. Tak nějaké z nich koukejte navalit.
Tiskni
Sdílej: