Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Jo a taky jsem si všimnul, že z youtube nenápadně mizí dokumenty, které by mohl někdo zneužít k tomu, aby porovnal současnost některých osob s minulostí.Nejčastěji imho mizí ze dvou důvodů:
youtube-dl --ignore-errors --download-archive '<jmeno playlistu>/archive.txt' --write-info-json -o '%(playlist)s/%(playlist_index)s - %(title)s.%(ext)s' '<url>'
--external-downloader axel --external-downloader-args "-n 8"
Jak vypadal článek původně , a kde byl umístěn nevím a nejsem toho schopen. článek totiž cenzoři zabavili, protože usoudili, že Peroutka překročil paragraf ze zákona na ochranu republiky z roku 1923. Údajně má ten originál ČSAV jestli je to originál.Není to pravda, ale mohla by být.
„Censura znemožnila mi posledně, abych upozornil na pozoruhodné politické schopnosti německého kancléře a abych varoval před jeho podceňováním.“
Obdiv a varování nejsou v protikladu.
Další, proč vlastně přetiskl článek G.W.Priceho což oslava Hitlera je a které zabralo celých pět stran revue.
Jen tak, malý český antisemita
Každý organismus brání se otravě cizí látkou. Lze předpokládat, že roztok židovského elementu v německém životě byl tak silný, že na to německý organismus reagoval jako na otravu.
Po obsazení pohraničí
„My můžeme Němcům beze vší přetvářky a beze vší lsti a se zachováním důstojnosti vyložit, že náš vlastní zájem nás nyní vskutku vede ke spolupráci s nimi.“, a „V loajálním styku s německou říší chceme pracovati pro další život svého národa na prostoru, který nám zůstal.“.
Takhle psal těsně po okupaci (vynuceno? tady ještě nepředpokládám porovnejme s Čapkem)
Závratný vzestup Hitlerův k moci je vysvětlitelný právě jen tím, že jest nejskutečnějším representantem svého národa, že jeho reakce se pohybují po starobylých stopách něměcké vůle k moci. ...Jelikož spojuje Čechy a Němce v jednom státě, ne však v jednom národě, jak ani jinak není možno, poněvadž nelze směšovat dvě přirozenosti, z§stane jedněm vůdcem národním i státním a druhým toliko státním.
Abych se vrátil prvotnímu tématu a to prohlášení Miloše Zemana.
Já nemyslela vás, já myslela… Podívejte, říkal jste, že jste studoval upíry, ne? Co byste doporučil…?“ Ovísek se na chvilku zamyslel. „No… pěknou suchou rakev, hm, spoustu čerstvé krve, é… hodně temné bouřkové nebe nebo větrnou noc…“ Když viděl její výraz, hlas se mu vytratil. „Aha, vy to… no. To záleží na tom, kde žijí. Überwald je nesmírně rozlehlé místo. Hmm… useknout hlavu a vrazit jim kolík do srdce… To většinou bývá efektivní.“ „To musí zabrat na každého,“ utrousila Stařenka Oggová. „Ehm… v Černuhlově určitě umřou, když jim vložíte do úst stříbrnou minci a useknete jim hlavu…“ „To by jeden nečekal,“ zabručela Stařenka a vytáhla odněkud poznámkový blok. „No a… v Uzlovišči, tam zase umírají, když jim vpravíte do úst citrón -“ „No, to už je lepší.“ „- potom, co jim useknete hlavu. Myslím, že v Glanzpiglu jim musíte naplnit ústa solí, natlouci jim do každého ucha mrkev a pak jim useknout hlavu.“ „Jak vidím, může to být docela legrace.“ „Ano, a v údolí Ach věří, že nejlepší je uříznout jim hlavu a uvařit ji ve vinném octě.“ „No, tak to budeš potřebovat někoho, kdo ti všechny ty krámy pomůže nést, Anežko“ komentovala Stařenka Oggová. „Okamžik… v Kešnaprkně říkají, že je třeba useknout jim prsty a prorazit krk hřebem.“ „A useknout jim hlavu?“ „Očividně už ne.“
Tiskni
Sdílej: