Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
nehledě na to, že je směrnicí o používání IT laboratoří uživatelům výslovně zakázáno hrabat do kabeláže!Asi měli pocit, že to omezuje jejich svobodu, tak to ignorovali.
Každopádně je to ale rychlejší a šetrnější postup, než znovu zapojit veškerou kabeláž!Uživatel nemá na jističe co hrabat. Skoro bych řekl, že kdo na to není explicitně proškolen, porušuje bezpečnost práce.
Uvažuješ stejně jako ti, co si myslí, že titul a praxe v oboru dávají automaticky patent na rozum.V které části toho, co jsem napsal? Že odmítám sahat na cizí jističe? Že odpojení zařízení mi nepříjde jako úplně špatný nápad? Nebo, že když někomu zakážu odpojit klávesnici, tak očekávat od něj iteligentní chování je nekonzistentní? Nebo v něčem jiném?
Myšleno tak, že automaticky předpokládáš, že povolaná osoba dělá věci správně. Ve skutečnosti je vysoce žádoucí dávat pozor na to co a jak se kdo snaží udělat, protože stoupá procento těch co navzdory předpokladu a získanému vzdělání neví co dělají, případně mají zažité některé návyky za které by zasloužili přes prsty. Uvedu jen jeden příklad za všechny. U kamarádky na baráku udělal jeden známý, starý, dlouholetý elektrikář zásuvku. Místo aby zazdil metrovou chráničku, kterou by pak protáhnul kabel, zazdil kabel, nachlup dlouhý. Mezi tím se na zeď nalepily keramické obklady, vyrobila linka a když pak teda přišel s tím, že tu zásuvku zapojí, ukázalo se, že je ten kabel mrtvý. A co teď? Čert ví, kam a jak to zapojil. Ale i kdyby se ukázalo, že jen špatně připojil jeden konec kabelu, jsou dráty tak krátké, že si při zapojení nemůže dovolit chybu, protože už nemá co uštípnout. Jenže co když je ten kabel někde zlomený?! Kdyby nebyl vůl a zazdil tu chráničku, tak by se vytáhl a protáhnul jiný. Jenže takhle by se musela odmontovat linka, rozsekat dlaždice a udělat vše komplet znovu. Takže jak se zdá, bude muset kamarádka oželet zásuvku a natáhnout prodlužku odjinud. Jenže co s tou dírou, ve které trčí dráty?! Dát tam zásuvku jen proto aby to nevypadalo blbě?! To zkrátka nevymyslíš. A takto bych mohl pokračovat různými dalšími "veselými" příhodami mých známých, napříč všemi profesemi hodiny a hodiny.Uvažuješ stejně jako ti, co si myslí, že titul a praxe v oboru dávají automaticky patent na rozum.V které části toho, co jsem napsal?
tak mi odpověděl, že stejně používá wifiTak to je gól. Na druhou stranu wifi s nárůstem rychlosti taky nelení
Novejsi jsou v siti trvale.K čemu tam je potom ten vypínač?
Nepoznám povahu týchto cvičení ale na čas vzdialenej vyuky by nebolo lepšie rovno urobiť hosting vps pre účel cvičení. Odpadla by práca s komplikovaným prístupom z vonkajšiej strany. Ďalšia výhoda je, že ak by vpsku pokazili jednoducho sa vytvorí nová z šablony. Odkladanie práce by bolo riešené pripojením mountu na inom servery s vytvorením UID pre daného užívateľa.
Nepoznám povahu týchto cvičení ale na čas vzdialenej vyuky by nebolo lepšie rovno urobiť hosting vps pre účel cvičení. Odpadla by práca s komplikovaným prístupom z vonkajšiej strany.Ten systém byl primárně určen pro fyzické laboratorní stroje, které z vnější sítě nejsou a nikdy ani neměly být přístupné.
Ďalšia výhoda je, že ak by vpsku pokazili jednoducho sa vytvorí nová z šablony.A kdo by jako měl dělat kdo a kdy? Máš vůbec představu, kolik je těch studentů a strojů? A kolik by to žralo zdrojů na serverech? K tomu, aby se "pokažený systém" dostal do výchozího stavu stačí pouhý restart – to si můžeš představit tak, jako kdyby někdo automaticky revertoval ten vps hosting. Ale ten systém se používá, v různých kombinacích na různých strojích a k různým účelům. Záleží na aktuální potřebě. Kupř. pro lokální použití při zkoušce je k dispozici varianta 'isolate', kdy student má k dispozici veškerý software, ale dostane se pouze na server, přes který se odevzdávají úkoly. Tentýž systém se ale používá i přes wifi na turtlebotech, s nimiž se sice zrovna kvůli aktuální situaci nepracuje, protože mají studenti přístup do laboratoří zakázán, ale mohlo by! Stačilo by jen do příslušné laboratoře umístit kameru a osobu, která by na základě chatu reagovala na požadavky studentů, protože ty turtleboty je nutné fyzicky zapnout a přemístit do arény, kde se s nimi jezdí. A stejný systém obsluhuje i virtuální stroje, které fungují jako ssh proxy. Požadavek byl aby všichni měli všude stejný systém. Kdybys to řešil přes vps, tak se v tom utopíš. A co to znamená pro mne? – Řeším pouze jeden systém, na jednom místě a to aniž by to vyžadovalo mou fyzickou přítomnost. Stačí mi k tomu přístup přes ssh.
Z blogu nebolo zrejme o aký typ laboratoria ide. Predpokladal som čiste linuxové zaležitosti.
loginctl
jsem se zatím potkával hlavně v případech, kdy se nějakým způsobem zbláznil screenlocker, takže nešel odemknout a objevila se místo toho hláška, jak ho pomocí loginctl
z textového terminálu odstřelit.
loginctl
jsem se setkal když mi záhadně padaly procesy po odhlášení.
Tiskni
Sdílej: