Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Vůči státnímu útvaru, který si nechal přiklepnout území, které jejich předci v potu tváře vyrvali divočině?To vyrvání divočině ovšem byla platba za to, že to území dostali k využívání. Nikoliv, že ho dostali za své.
Kdo nebyl vlastníkem nemovitostí, tomu nevrátili nic.Myslim, ze to neni zcela pravda, mam za to, ze politickym veznum z byvaleho rezimu stat priznal nejakou kompenzaci. Ale asi to nebylo moc. Nicmene precedenty k reparacim ruzneho druhu urcite existuji.
To, že ji neměli víme dnes.No já nevím, ale nacistický jaderný program byl od počátku čistě energetický, ono taky z jejich koncepce grafit / těžká voda se bomba prostě udělat nedá. Dokonce se říká, že vědci (snad přímo Heisenberg) nevěřili zprávám o bombách v Hirošimě a Nagasaki a považovali je za válečnou propagandu, protože podle jejich výpočtů by ta bomba musela být gigantická a nepřepravitelná. A přijde mi divné, že by to spojenci nevěděli (přes své agenty).
nj ale vsaď nato lický životy nebo jakoby rovnou výsledek celý války :O :D :D ;D
Každý prostředek, který zkrátí válku, je dobrý.Nikoliv, některé prostředky jsou válečné zločiny a v té době už Německo bylo poraženo, jen si to nechtěli připustit. Ze západní strany spojenci postupovali nekompromisně a z východní strany postupovali Sověti, které dokázalo zastavit jen protiněmecké povstání ve Varšavě. Upálení a udušení desítek - stovek tisíc civilistů prchajících před sovětskou armádou, neurychlilo nic.
v té době už Německo bylo poraženo, jen si to nechtěli připustit.Sorry, ale pokud má někdo skapat jen proto, že si kdosi nechce připustit, že prohrál, tak ať je to raději ten co si to nehodlá připustit.
z východní strany postupovali Sověti, které dokázalo zastavit jen protiněmecké povstání ve Varšavě.Sním? Či bdím?! Víte vůbec o co šlo?! Rusové potřebovali aby Varšava padla. A do Prahy si pospíšili jen proto, že byla předem stanovená demarkační linie až za Prahou a zcela reálně jim hrozilo, že se Patton na nějaké dohody z Jalty vykašle. V žádném případě nezpochybňuji hrdinství prostých ruských vojáků, ale Stalina a komouše kolem něj zajímalo jen jak dostat "osvobozené" země pod svůj vliv. Pro něj jsme byli jen mostem do západní Evropy. Proto také amíci neváhali hodit japončíkům na hlavu atomovou bombu. Jasně tím demonstrovali, že pokud by se o něco pokusil, tak se celá jeho slavná armáda vypaří, dřív než by řekl švec, hned na startovní pozici. A poté co pro něj tohle know-how ukradli užiteční idioti už nás potřeboval jen jako nárazníkové pásmo a zdroj nezbytných surovin pro jejich výrobu.
Víte vůbec o co šloAno, vím.
A co říkáš na tohle?
Úplně náhodou jsem na to včera narazil a nestačil jsem se divit. Absolutně nechápu, jak se ti herci můžou tak snížit a tohle točit. Já bych to zakázal jak točit, tak vysílat.
Lhaní a dezinformace u mě není svoboda.
... podal jsi podnět příslušným orgánům?"Hloupé a pošetilé otázky odmítej; víš, že plodí hádky..."
Já bych to zakázal jak točit, tak vysílat. Lhaní a dezinformace u mě není svoboda.?
Totiž až později přišli Neil Kay a Thomas Fine nezávisle na sobě s matematickým modelem, který skutečně vysvětluje princip návrhu, o němž se však zřejmě v dobovém tisku nedočteme, protože zřejmě šlo o obchodní tajemství.To, že přišli s matematickým modelem, kterým se pokusili vysvětlit, proč se ujal zrovna tento typ rozložení kláves neznamená, že by na to šli obdobným způsobem v minulosti. Až do konce 19. století byla základem techniky empirie. Počítání matematických modelů přineslo až 20. století. QWERTY klávesnice je výsledkem evoluce. Christopher Latham Sholes, který navrhnul psací stroj který začala od r. 1873 prodávat fa. Remington, byl totiž původním povoláním editor. Jeho patent z r. 1868 (US 79,265) ještě neobsahoval návrh klaviatury – podle ilustračního obrázeku k patentu lze soudit, že mělo jít o psací stroj určený pro zápis not. Řešil pouze způsob tisku znaků. Sholes, který navrhnul i klasický psací stroj o který vyvíjel pro Remingtona se při návrhu klaviatury nechal inspirovat klaviaturou anglického psacího stroje Johna Pratta vyráběného od r. 1864 (Pterotyp), která začínala abecedně – ABCD, se kterým měl pravděpodobně nějakou zkušenost, protože na prototypu z r. 1870, který již měl mechaniku podle jeho návrhu testoval klaviaturu co začínala AEI.? Ani toto rozložení kláves nebylo zrovna praktické, takže s ním dál experimentoval. Bylo to relativně snadné, protože pro změnu klaviatury stačilo pouze přehodit označení kláves a přeletovat znaky u kladívek. Vyhovujícího rozložení ale dosáhnul až za tři roky. Klaviatura ze srpna 1872 už byla téměř shodná s QWERTY klávesnicí prvního typ, který šel do prodeje r. 1873. Ale US 207,559 patent na Sholesovo jméno je až z r. 1878. Je tedy zřejmé, že Sholes dál s rozložením experimentoval, a nakonec – podobně jako v případě MS Windows – dominanci nezískalo to nejlepší řešení, ale to nejrozšířenější, protože zájem byl hlavně stroje s QWERTY i když Remington nabízel i stroje s jiným rozložením kláves (viz)
However, this pales into insignificance compared to the explosion in such events using the Underwood No. 5 to 24,080. While these events would be encountered about once every 600 words in LotM using the Remington No. 7, they would be encountered about once every 6 words using the Underwood No. 5. Under Sholes and Remington, the QWERTY keyboard and up-strike typebasket had co-evolved as an integrated system which maintained a high degree of format/device compatibility. What the Underwood front-strike innovation did was to create a hybrid and graft a QWERTY “head” on to a typebasket “body” for which QWERTY was simply not designed. So how did the front-strike Underwood conversion of the up-strike typebasket manage to avoid the jamming problem associated with Rehr’s finger-wiggling test? The simple answer is it did not, on the contrary the price of increased device/user compatibility in the form of print visibility on front-strike machines was the reintroduction of major format/device compatibility problems that Sholes’ up-strike QWERTY had largely solved. There were numerous patents which tried to reduce the jamming problems that front-strike had introduced, but which would not be solved until the IBM Selectric in 1961.
Nicméně v 90. letech se zformoval trust (Union Writing Machine Company), v němž padlo rozhodnutí učinit právě QWERTY fakticky průmyslovým standardem.Pochopitelně, protože už těch strojů bylo prodáno ttolik, že přechod na jakékoliv jiné rozložení byl prakticky nereálný. Rozložení kláves nebylo až do roku 1878 patentované. Předmětem Sholesova patentu původního patentu nebyla klaviatura ale mechanika psacího stroje. Remington také nebyl vlastníkem, jenom ty stroje pro Sholesovu firmu vyráběl. A protože ten patent Sholes prodal, mohly na jeho základě konstruovat vlastní s konstrukce i jiné firmy, které díky zpoždění mohly své modely po mechanické stránce vylepšit. Ale ty už nemohly klaviaturu měnit, protože si ji Sholes r. 1878 patentoval. A v podstatě už na tom nezáleželo, protože kdo se naučil psát na psacím stroji Sholesovy konstrukce jednoduše vyměnil původní stroj za jiný, po mechanické stránce lepší aniž by se musel přeučovat.
Remington v té době zrovna nedominoval a dokonce i stačil zbankrotovat, načež rozprodal části podniku a značku (odtud oddělené Remington Arms a Remington Typewriter Company).V jaké době? 1873 až 1886? Remington se primárně orientoval na ruční palné zbraně. Osobně se domnívám, že se výrobou psacích strojů začal zabývat jen proto, že po ukončení občanské války r. 1866 potřeboval náhradní produkci pro své továrny. Evidentně ho tížil dluh za výrobní investice z válečných let. A přes očividný úspěch psacích strojů zisk z prodeje na splátky nestačil, proto firmu rozdělil aby mohl tuhle výrobu r. 1886 odprodat. Získané finance pak využil na umoření dluhu, ale evidentně to stále nestačilo, protože byl stejně donucen r. 1888 firmu prodat konkurenci – nenápadné Derringery, které vyráběl Hartley & Graham a opakovačky od fy. Winchester šly očividně víc na dračku, než těžkopádné kolty. Mimochodem díky za reakci. Díky ní jsem natrefil na opravdu krásné stránky ohledně starých psacích strojů. Tady je snímek Sholesova prototypu. Zde fotka prvního typu Sholesova psacího stroje co vyráběl Remington i prvního stroje s QWERTY klaviaturou Remington Standard 2
Nepravdy? Ty odkazované stránky tvoří lidé co se tím evidentně zaobírali víc než my dva.Za prvé, stěžejní pointa spočívala v upozornění na onen princip minimalizace četnosti kolizí a odkázal jsem nezávisle reprodukovaný, akademicky publikovaný matematický model, který tuto hypotézu ukazuje jako velmi vysoce pravděpodobnou, přičemž ten princip z dobového tisku vyčíst nelze, protože se tam o něm prostě nepsalo. Za druhé, vycházím z řady dalších publikací (např. Gardey nebo Reinstaller a Hölzl nebo Jamada – ve vlastní knihovničce mám na 60 článků a několik knih k tématu) a archivu historických dokumentů.
A kdyby na její sestavení skutečně šel matematickou metodou, tak by s tím necackal tolik let.Furt dokola, přečti si aspoň těch pár článků od Kaye. Odpovídá, že samotné rozložení upravili za zhruba rok. Ale když se pak člověk podívá na Galbraithem inspirovanou práci Dvoraka a Dealeyho, potažmo Dvorakových studentů, taková kniha „Typewriting Behavior“ se formovala docela dlouho…
Dejme tomu že mám sdělení, které se již řadu let opakuje v nejrůznějších knižních publikacích. A není divu, protože autoři opisují jeden od druhého a jen málokdy citují své zdroje. V prvé řadě se pídím po nejstarším zdroji. A tím se dostanu k době, kdy bylo velmi pravděpodobné, že se nějakým způsobem odrazilo i v jiných zdrojích. Ideální jsou noviny, neboť jsou přesně datované. Pravděpodobnost, že by si informace cucali z prstu stejným způsobem reportéři konkurenčních plátků je poměrně nízká, takže srovnáním těchto zdrojů lze sdělení buď potvrdit, nebo zpochybnit. Hodnotu zdrojů lze následně kvantifikovat jako poměr validních informací vůči těm pochybným. Tímto způsobem lze oddělit zdroje, jejichž autoři nedokázali shromážděný materiál správně interpretovat od zdrojů, jejichž autoři místo papouškování cizích závěrů staví na faktech a vlastním úsudku.Kay:
The closest to an authoritative account of the development of the typewriter and the roles played by Sholes and those associated with him was set out by the academic historian Richard N. Current (1954). Current faced problems in that his documented sources, including letters, memoirs and periodicals were often partial or incomplete, while the claims made by the main protagonists often contradicted each other, and sometimes even themselves. Current resolved these difficulties as far as he could with original sources and validating claims and assertions by cross-checking from alternative sources.resp.
Historical methods can be a useful tool to explore and analyse the logic of decisions and actions taken in the distant past, but as the comments by Current above confirm there are severe limits to what these methods have been able to uncover in this context. The lack of reliable contemporary documentation as to what Sholes did and why is perhaps unsurprising given that commercial secrecy would have been an imperative, not just for Sholes but all for those others who had commercial interests in his invention. … The probability of this happening by chance was calculated in Kay (2013a) as 0.00018 or about one chance in 5,000. When the same exercise was conducted for the probability that this combination of seven letters could end on any one of the three letter rows by chance, this still turned out to be a highly improbable event. The hypothesis that any such outcome was a random event was therefore discounted and it was concluded that this was consistent with agency or design determining this outcome. […]
Tiskni
Sdílej: