Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Je to limitováno únosností lana,
tak to pověsíš misto jednoho špagátu na dva nebo víc a hotovo jako :D ;D
tttttsss tak ty špagáty pověsíš eště na ňáký jiný další špagáty a bude jako :D ;D
Nezapomeň, že jsem absolvent strojní průmyslovky.Jsem rád, že na tenhle web chodí takové vědecké kapacity.
Životnost baterie v Tesle má být údajně 15 let. Ve srovnání s tím je životnost „gravitační” baterie minimálně 12x delší (nejstarší důl na ostravsku je z roku 1835)
A při hlubokém vybíjení životnost takových baterií prudce klesá. Zrovna nedávno se musely v naší centrální UPS na karláku vyměnit všechny baterky, protože jim neudělal dobře cca půlhodinový výpadek proudu. Sice to ustály, ale kdyby trval jen o pár minut déle, stejně by všechno lehlo.
Krom toho regulace několika desítek „gravitační” baterií je mnohem jednodušší než údržba nevypočitatelných baterií, které mohou kdykoliv blafnout. Pokud by se totiž náhodou takové „závažíčko” urvalo, tak kapacita klesne jenom o výšku toho bloku co spadne dolů. Navíc to závaží vůbec nemusí být z betonu. Klidně to může to být cisterna vody, nebo koš hlušiny, kterou bude možné opět vyhrabat.
Promiň, ale s tím, co se mění jak Babišovy názory, se opravdu nedá dlouhodobě pracovat. To máš jako s Blue Ray DVD. Koupil jsem mechaniku, vypálil jedno médium a než jsem vypálil další ta technologie chcípla. Přehrát CD to ještě jakž takž. Ale DVD? To už je taky mrtvé. A jak dlouho tu s námi bylo? Nebo kupř. videorekordéry. Kdo nepřevedl rodinná videa z videokazet, nebo při tom nebyl dostatečně předvídavý a použil nějaký cool kodek, který už dnes mrtvý, tak si je už nejspíš taky nepřehraje.
Zkrátka, jsou technologie z dlouhodobého hlediska perspektivní. A jiné, z krátkodobého hlediska zajímavé, co perspektivní nejsou. Tak to prostě je.
Ten údaj mi přijde silně přemrštěný. Ovšem v téhle zemi je možné všechno. V reálu lze bez problému recyklovat generátory z větrníků. Klidně i několik, protože by se to stejně muselo zpřevodovat. A pro obrácený směr (nahoru) stačí pitomý šnekový převod a malý elektromotor. Kdo má dostatečně hlubokou studnu, ten si může zbastlit takovou „baterii” i na koleně. Nejnákladnější operace na tom je vykopání té díry.
Údržba baterií z dvaceti aut mi přijde jednodušší než údržba stroje, který manipuluje s 1000 t bloky.
Mimochodem máte vůbec představu jaká je únosnost takového lana? Evidentně ne, takže dodám odkaz na stránku dolu Ronna. Váha těžní klece (2960 kg) + čtyři prázdné vozíky (1040 kg) + čtyři náklady uhlí (2400 kg) + dřevěný truhlík nad klecí (250 kg) a závěs klece (290 kg) = celkem téměř 7 tun. Takže slezte z toho lustru Donalde a postavte se nohama na zem protože ani při využití většího počtu lan se nedostanete s váhou závaží nad 40 tun. Při známé hloubce těžní jámy (432 m), lze množství potenciálně akumulované energie celkem snadno spočítat. 7000kg * 9.81 * 400m je cca 27.468 GJ, což představuje naakumulovaných 7.63MWh (viz zde). Odečteme-li tedy 0.25% ztrát způsobených převody, jsme stále na 6 MWh což je třikrát tolik než je plánováno v tom Paskově.
Pojďme na to tedy obráceně. Soláry na baráku jsou v ideálním případě schopny dát 5129 kWh ročně. Převedeno na Jouly jde cca o 18.46 GJ – ročně
Při hloubce studny 10 m, nám vyjde zcela nesmyslná váha závaží 188 tun, ale uvědomte si, že je to energie získaná ze solárů za celý rok. Ve skutečnosti dochází k průběžné spotřebě, takže závaží akumuluje pouze přebytky a vykrývá pouze denní rozdíly.
Klidně tedy můžete tuhle váhu vydělit 365 (počet dní v roce) a rázem se dostaneme na půl tuny. Což není zas tak moc, když si uvědomíte, že 1 metr krychlový vody váží 1 tunu a 10 metrové studny zas nejsou tak ojedinělé. My máme na chatě studnu 3m a plnou vody, ale sousedi asi 50 m pod náma museli jít do země téměř 20 metrů, než narazili na pramen. Takže by si něco takového mohli klidně dovolit.
m = E / g / h = 40 000 000 J / 10 m/s² / 10 m = 400 000 kg = 400 tun.Mám v tom někde chybu?
Evidentně si nerozumíme. Gravitační „baterie” ve studni, mi přišla jako efektivní řešení situace, kdy potřebuji nárazově vyšší energetický výkon, než jaký je schopen v danou chvíli poskytovat solární systém. Na rozdíl od baterií jiného typu zde nehrozí samovybíjení. Konec konců jde o podobný princip jako u přehrad či vodních mlýnů, kde se akumuluje energie ve vodní nádrži. Akorát že v menším měřítku. Jde jen o to, že závaží umožňuje uvolnit energii nahromaděnou po malých dávkách nárazově.
Ale jinak jo, přepočteno (tentokrát již bez únavy) je to blbost. Ovšem principiálně je to řešitelné. Když si vzpomenu na ten obří plynojem co stával kdysi na koksovně Šverma, který mohlo klidně nahradit gravitační závaží, tak by hmotnost v řádech desítek tun nemusela být problém, protože by to neviselo na lanech.
To jsou mi nějak divné počty. Pokud to má mít kapacitu 2 MWh, tak mi vychází pro těch 10 hodin na 200 kW/h a ty další čísla (investice) jsou odkud? Tohle je podle mne jenom testovací zařízení. Navíc se zcela odlišným účelem. Odběr elektřiny totiž ani zdaleka není konstantní. Mnohem větší problém je pokrýt špičky a přesně tohle „gravitační” baterie zajistit. Konec konců to uvádějí i tom článku – výkon 4MW. Což znamená, že pokud to pustí dolů na plný výkon, tak je za půl hodiny vybito.
Ale mezi námi, pokrýt takovým způsobem výpadek elektřiny např. u špitálu, kde je na přístrojích závislých X pacientů, je zcela v pohodě. Nevyužívaných děr, do kterých lze něco takového umístit je v Ostravě dost. Rozhodně v tom vidím lepší návratnost, než v tom Zemanově vlhkém snu kanál Labe-Odra-Dunaj, který už je chválabohu na nejlepší cestě do propadliště dějin, díky tomu že byla zrušena stavební uzávěra s ním po víc jak x let spojená.
todlecto je republika beneše a masaryka ✊ ✊ ✊ ✊
a beneš s masarykem to pro nás všecko ukořistili takže to je naše ✊ ✊ ✊ ✊
Masaryka do toho netahej. Ten si od Beneše akorát nechal mazat kolem huby med.
Kdyby se obyvatelé ČR drželi jeho hesla „nebát se a nekrást“, tak bychom v takových sračkách nebyli.
Ten pro své ego zaprodal všechny bez rozdílu. Mnichov byl pouhý důsledek jeho arogantní politiky vůči menšinám. Nejenom vůči němcům, ale také maďarům, polákům a nakonec i těm bratrským slovákům. A jenom díky tomu, že už za války šel na ruku komoušům, jsme tu měli excesy 50. let a nakonec i tu bratrskou invazi. To i ten Hácha, kterého nechal koupat v těch sračkách co tu zanechal, měl v sobě víc zodpovědnosti. Víte jakou hádanku si dávali v Čechách bezprostředně po Mnichovu?
Ptá se jeden druhého: ''Víš jaký měl Beneš plán?''. ''Přece aeroplán!''
Uvidíme, jak dopadne Zelenskyj s jeho Ukrajinizací jazykových a národnostních menšin. Zatím to vypadá na pokračující intervenci Ruska a velké materiální škody.
No. Na to jsem taky zvědav. Ovšem nemusím být polský jasnovidec na to, abych viděl jak to nejspíš dopadne.
Rusko pod záminkou ochrany neobsadí jenom ty oblasti, které se chtěly od Ukrajiny odškubnout, ale minimálně dalších 150km navíc. Čímž dosáhne svého cíle, připojit i Podněstří. A oškubaná Ukrajina zůstane slepým střevem Evropy, přežívajícím z milodarů ostatních zemí EU, protože své dluhy nikdy nesplatí.
Pravděpodobnost, že by došlo ke zhroucení Ruska se mi jeví velice nízká. A bohužel mohou za to především země jako je ČR, Polsko, nebo Litva díky nimž mají v Rusku nabito. Takže mohou brnkat na vlastneckou notu jak náckové za Hitlera. Němci se také cukali až dokud se nepotkali rusi s amíkama na Labi.
Na zázraky nevěřím. Vítězství Ukrajiny je absolutní chiméra postavená na sebeklamu. Kdyby nebyli tamní mužici volové, mohli loni uhrát čestnou remízu. Takhle akorát táhnou jako balvan ke dnu sebou celou EU. Jenom blázen si může namlouvat, že lze nějakým způsobem ekonomicky oslabit triumvirát Rusko-Čína-Indie protože spolu mohou vesele obchodovat aniž by k tomu potřebovali nenažraná letadla či loďky. A mraky pofiderních smluv. A neleží mezi nimi ani žádná další Ukrajina, která by ty kšefty mohla komplikovat.
Jop je to tak pánové. U Bachmutu se bojuje za Peking. Příležitost k tomu, aby stálo Rusko proti Číně na straně Evropy a USA je díky těm nacinalistickým stepním blbcům definitivně prosraná. Nezbývá než doufat a věřit v to, že se nějakým (mně neznámým způsobem) podaří z Evropy vyhnat zpátky na východ ty co už tady spí.
Tiskni
Sdílej: