Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
už víc jak 10 let existuje aplikace, co umí nahrávat a přehrávat události z termináluCo já vím, tak takové věci uměl linux odjakživa. Na unixech je ta fičura prý už od roku 1979. Kdybych ale potřeboval zachovat vizuální kvalitu nebo bych to chtěl přehrávat někde kde není normální terminál, nahrál bych to okno ffmpegem a hotovo. Minutová náhrávka má tak 5-10MB (záleží na velikosti okna a fps). Vytáhnout jeden konkrétní snímek z videa je brnkačka. Kdyby ten terminál bylo potřeba někomu ukazovat na dálku v reálném čase, takové věci myslím umí tmux. S nějakýma gifama nebo SVG se nemá cenu trápit.
Že v tom nejde krokovat dozadu je škoda.
To právě umí ten javascriptový přehrávač asciicastu. Proto jsem implementoval ten widget. A umí to i značky, takže nemusíš tápat když v tom hledáš nějakou konkrétní operaci.
No stejně si moc neumím představit naco by se to kromě hraní si dalo použít.
Mimo jiné jako doplněk toho textu. Podívej se kupř. na ten můj odkazovaný diskuzní příspěvek ohledně toho záznamu jak komunikuje curl.
Na výuku je nejlepší obyčejný prohledávatelný text s ukázkovýma příkladama a případně doplňkovým komentářem.
Na výuku snad, ale já potřebuji dokumentovat postupy. Tak, aby je byli schopni zopakovat a pochopit i lidé co se primárně nevěnují IT. Výhodou asciicastu je také to, že si mohu nahrávat co dělám a zpětně si to přehrát, když se k tomu po letech potřebuji vrátit, nebo to chci zdokumentovat tou formou, o jaké se zmiňuješ.
Přečti si diskuzi co probíhá na rootu na téma Poměr cena vs. výkon u seniorních vývojářů.
No. Tak já jsem nastoupil v roce 2008 do černé díry. Předávka proběhla tak, že mi předchůdce předal (bez vysvětlení) několik listů potištěného papíru, oznámil že se stroje laboratorní infrastruktury virtualizují přes XEN a zmizel. Nebyl nikdo, kdo by měl komplexní přehled o IT infrastruktuře celé katedry. Každý znal jen ten svůj kousek mozaiky. Takže první rok, jsem chodil jak v pohádce o kohoutkovi a slepičce abych si ji složil sám.
Bohužel je zcela běžné, že se lidé nahrazují bez toho, že by docházelo k nějakému předání know-how. Když jsem odcházel z úřadu, moc se divili, proč je na to místo pouze jeden zájemce – můj kámoš. Vůbec jim nedošlo, jak moc se toho za těch 5 let změnilo. Já nastupoval na místo webmastera. A za mne hledali administrátora virtualizované citrixové farmy. On byl zvýhodněn jenom tím, že měl mimo představy co ta práce obnáší také moje telefonní číslo.
Podle mne dobrému „seniorovi” záleží na tom, aby „juniory” vytáhnul co nejrychleji na svou úroveň. A kvalitní „junior” nepohrdá cizími zkušenostmi.
Uživatel MalyTomi se v té diskuzi také ptá: „Prosim ta, ako sa predpovedat, co bude o 10-15 rokov? hlavne co sa tyka IT oblasti?”.
Tak já následující tři roky hledal optimální řešení. A to co jsem našel, jede od roku 2012. Tj. 12 let s tím, že jsem ho – podle potřeby a aktuálních požadavků dál rozvíjel. Takže jak vidno, předvídat se to dá. Kdybych na samém počátku nemyslel do budoucna, tak by to nešlo. A OpenIntranet na úřadě jede už 20 let, i když se dnes využívá primárně už jen na monitoring aktuální přítomnosti zaměstnanců, protože větší část IT agendy už převzal Magistrát.
Problém je ale jinde. A to mělo být i původní téma tohoto blogpostu.
Jestli potrebujes spustit terminal pak neco delas.Dej mu přečíst tohle: https://jug.cz/1409-3/ https://www.root.cz/clanky/komiks-karluv-guru/
Tiskni
Sdílej: