Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Pro tebe možná teoretické plky. Já už praktické zkušenosti s opotřebovanými SSD mám. Stačilo na ně párkrát naklonovat MS Windows a jsou pomalejší než rotační disky. A taky nejdou ty MS Windows updatovat, protože při tom havarují. Na linuxu se to projevilo brutálním zpomalením. Přitom podle diagnostiky nikde žádná chyba, žádný vadný sektor, jelikož ten firmware po nějakém tom žonglování přeci jenom ty data odněkud vylovil a něco někam zapsal. Až mi došla trpělivost, koupil jsem dva nové disky a byl klid.
Těžko říct. Nevím kdy se ty SSD do těch strojů daly. Navíc jsme měli dřív problém se switchem, takže se u některých strojů muselo klonování několikrát zopakovat. Také postupně narůstá objem klonovaných dat. Původně to bylo 50GB, dnes je to 120GB. Také je nutno vzít do úvahy, že to jsou pracovní stanice, vytížené různě. Zmíněné problémy se týkají zatím dvou strojů z 21. Proto se to moc neřeší. Co má fungovat, funguje, akorát korektní update MS Windows nelze udělat, protože končí selháním.
A software? Šetrnější už být nemůže. Zapisuje jen obsazené bloky. Tipuji že ty stroje mohly být přeplácnuté tak 30x víc ne.
All of the NVMe devices that IBM i supports are considered Self Encrypting Drives (SED). This means that the data is encrypted at rest. However, the key that is used to encrypt and decrypt the data on the NVMe is not protected; thus any actor (once in possession of the device) can access all the data. Some NVMe devices support the TCG Storage Security Subsystem Class (SSC): Opal design architecture. This design architecture uses a client-supplied password to protect the data on an NVMe. If the NVMe is moved to another logical partition or loses power, the data on that NVMe becomes read/write protected.Zdroj
Tipuji, že za pár let budete muset často zapínat počítač, aby SSD disk samovolně neztratil data.Já doufám ne, snažil jsem se pro to do poslední chvíle udělat maximum. Co nechápu, proč se mezi výrobci consumer SSD nenajde jediný, který by vyráběl SSD s pseudo-MLC(2-bit/cell) či dokonce pseudo-SLC(1-bit/cell) záznamem dat. Dnešní řadiče nad TLC flash chipy to prokazatelně zvládají (jelikož pseudo-SLC cache), doplnilo by to nabídku SSD zase o ty s předvídatelnou rychlostí sekvenčního zápisu a asi by to mělo pozitivní dopad na životnost díky větší toleranci levelů. Je to prakticky jen věc odlišného firmware (výrobci Industrial paměťových karet s tímto konceptem vůbec problém nemají). Jestliže je možné dnes prodávat 4TB TLC SSD za 8000Kč, mohlo by z něj být úžasné 1,3TB pseudo-SLC SSD, či 2,6TB pseudo-MLC(2b/c) SSD. :'( Výše odkazované Samsung 970Pro 1TB "poslední mohykán consumer MLC" se doprodávalo mezi 5-6kKč/ks.
Ja bych se toho nebal. Nedavno jsem hledal nejake veci k rustu a narazil jsem na diskuzi z roku 2016, kde mimo jine nejaky ponkrac predpovida, cituji: Za takových 6 let nikdo nebude tušit, co je to D, Rust ani Go.Tipuji, že za pár let budete muset často zapínat počítač, aby SSD disk samovolně neztratil data.Já doufám ne
Myslím, že není daleko doba, kdy odjedete na měsíc na dovolenou, a po návratu zapnete své domácí PCTa doba už je tady dnes, a ani to nemusí být přímo kvůli SSD
Mohu dát za pravdu, že i v odborných článcích uvádí, že současné file-systémy i operační systémy nejsou pro SSD vhodné.
Dávám za pravdu, též vyžaduji:
1. Snadný přístup k větráčků pro čištění a k HDD/SSD.
2. Možnost osazení dvou HDD/SSD (případně kombinace, ale oceňuji pokud je i pro HDD).
Prožívám vždy trýznivé pátrání při koupi lapťopů. Bylo Lenovo G555, Acer Travel Mate, herní Medion Erazer. Prodejci jsou zkrátka přesouvači krabic, pomáhají jen odborná fóra.
3. Snadný/logický přístup ke konektorů.
Tiskni
Sdílej: