Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Protože pracovní notebook není to samé co disklessová infrastruktura. Nebo si snad myslíš, že laborky a servery na ČVUT jedou z mého pracovního notebooku?
Jelikož ten ThinkPad x13s byl první notebook s ARM procesorem, na kterém běžel jiný OS nez MacOSZnamej mel pred 12 lety nejakyho ARMovyho Samsunga a ani ten urcite nebyl prvni. Podle me prvni moderni laptop s ARMem bude nejakej Chromebook.
To byla pochopitelně výzva. Ve skříni se nám totiž válí i jeden plonkovní Apple MacBook Air s procesorem M1, takže se naskytla příležitost ty stroje porovnat.
ThinkPad se Snapdragonem
Jelikož ten ThinkPad x13s byl první notebook s ARM procesorem, na kterém běžel jiný OS než MacOS, dostal přednost.
O čem že je řeč? O dvou noteboocích s ARM procesorem. Testovány byly jeden po druhém. Jeden tedy přišel na řadu jako první. Který že to byl?
No. Tak jestli ti to nebylo z těch dvou odstavců jasné, tak máš vážný problém s porozuměním psaného textu.
's/budou jejich ratoleti s prdeli/budou jejich ratolesti v prdeli/g'
Píšu to v textu. Úplná sračka to není. Měl to člověk co tu dělal na nějakém projektu a odešel. Těch Maců se u nás v kanclu točí víc, ale tenhle je zrovna volný. Fakt nechápu, jak si z takového střepu někdo může učůrávat štěstím. Jediné pozitivum co na tom vidím je to, že je furt stejné rozložení klávesnice. Jinak bych to nechtěl ani zadarmo. Ta nepodpora ze strany Apple totiž ve mně budí velice silnou antipatii.
Mohl jsem ho mít už na jaře, ale mezitím AMD ohlásilo novou generaci procesorů, takže jsem se rozhodl ještě chvíli počkat.Vzhledem k rychlosti vývojářů AMD s patchi pro linux bych buď počkal do ledna nebo bych si koupil starší generaci. Případně to chce velkou dávku ručního ladění.
Co tě vede k domněnce, že mi dali otestovat nějakou výběhovou šunku?To není domněnka, jestli je to Snapdragon 8cx Gen 3, tak je to procesor z roku 2021, s architekturou z roku 2020. Ta architektura nebyla tehdy úplně slabá, ale nebyla vedoucí. Qualcomm byl trošku slimejš v nasazování těch nejnovějších jader do notebookových procesorů. Nevím přesně, kdy tenhle Thinkpad vyšel, nebylo Lenovo taky pomalejší v adopci? Technologicky je to dneska každopádně 3-4 roky starý.
Pokud jde o výkon, tak časy kdy byl hlavním kritériem jsou pryč. Je tendence tlačit všude AI, proč by mělo mobilní zařízení řešit tyhle úkoly, když to výpočetní cluster udělá mnohem rychleji a efektivněji? Pro použití clusteru potřebuje víc než výkon spolehlivou a rychlou konektivitu a výdrž na baterii.Vždyť taky výš píšu, že je vidět, že i starej procesor se pořád dá používat. Ale nemění to fakt, že výkonově je to hardware kterej je pozadu (tím necchi říct že to applí M1 nestárne, taky jsou proti tomu dnešní Ryzeny/Core nebo aktuální Snapdragon o dost dál).
Bohužel ten stroj byl vrácen dřív, než jsem začal psát tenhle blogpost, takže přesný typ CPU již nezjistím. Tohle uvádí brožura od Lenova. Ale myslím, že je to šumák. Podstatný je v tomto směru subjektivní dojem a ten byl ve srovnání s tím Mac Bookem Air, který má 8 core M1 a 16GB RAM, výrazně lepší.
Technologicky je to dneska každopádně 3-4 roky starý
Používám stroje, které jsou technologicky ještě starší. Tu poslední verzi Snapdragonu nabízí Lenovo v modelu ThinkPad T14s, ale blogpost je o notebooku pro studenty, jehož cena by se měla pohybovat na dolní hranici kategorie pracovní stroj.
... na baterku už i ty intely/amd vydrží 8h bez problému
Anonymní teoretiky, co ten stroj neviděli ani z rychlíku fakt miluju. Ten Snapdragon má mít výdrž 28 hodin, to jest 3x tolik! – na rozdíl od tebe měl možnost ten stroj vyzkoušet, takže bych tomu i věřil. A ještě byl subjektivně svižnější a hlavně s instalací linuxu oser minimální.
To, že u nás nabízejí uhozenou variantu, která je pro studenty moc drahá, je problém Lenova pro ČR. Proto jsem také zmínil ten Amazon. Nakupovat on-line dnes umí každý trouba, jenom je problém s dopravou, pokud nemáš v USA někoho koho bys využil jako prostředníka.
Tiskni
Sdílej: