Konference OpenAlt 2024 – jedinečné fórum, kde se každoročně sdružují lidé se zájmem o vývoj a využití svobodného a otevřeného softwaru a hardwaru, tvorbu, zpracování a zpřístupňování otevřených dat, svobodný přístup k informacím a vzdělávání – hledá přednášející, dobrovolníky a partnery. Konference proběhne 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.10 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.11. Z Vídně, jelikož tam zítra začíná Open Source Summit Europe. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna. Později také na Linux Kernel Newbies.
Grocy je open source ERP systém. Ne však pro plánování zdrojů v podnicích ale v domácnostech. Spravovat lze zásoby, povinnosti a úkoly. Vytvářet nákupní seznamy. Ověřovat dostupnost surovin pro recepty. Plánovat jídelníčky. Vyzkoušet lze online demo. Vývoj probíhá na GitHubu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
3D tiskárny Original Prusa MK4S (a MK4) v kombinaci s Prusamenty PLA a PETG mají mezinárodně uznávanou certifikaci UL 2904 GREENGUARD, která potvrzuje splnění přísných bezpečnostních standardů pro VOC a UFP.
Byla vydána verze R1/beta5 open source operačního systému Haiku (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.
Sailathon 24, tj. hackathon mobilního operačního systému Sailfish OS, proběhne od 27. do 30. září v Praze na Strahově ve školícím centru Silicon Hill.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.
Protože pracovní notebook není to samé co disklessová infrastruktura. Nebo si snad myslíš, že laborky a servery na ČVUT jedou z mého pracovního notebooku?
Jelikož ten ThinkPad x13s byl první notebook s ARM procesorem, na kterém běžel jiný OS nez MacOSZnamej mel pred 12 lety nejakyho ARMovyho Samsunga a ani ten urcite nebyl prvni. Podle me prvni moderni laptop s ARMem bude nejakej Chromebook.
To byla pochopitelně výzva. Ve skříni se nám totiž válí i jeden plonkovní Apple MacBook Air s procesorem M1, takže se naskytla příležitost ty stroje porovnat.
ThinkPad se Snapdragonem
Jelikož ten ThinkPad x13s byl první notebook s ARM procesorem, na kterém běžel jiný OS než MacOS, dostal přednost.
O čem že je řeč? O dvou noteboocích s ARM procesorem. Testovány byly jeden po druhém. Jeden tedy přišel na řadu jako první. Který že to byl?
No. Tak jestli ti to nebylo z těch dvou odstavců jasné, tak máš vážný problém s porozuměním psaného textu.
's/budou jejich ratoleti s prdeli/budou jejich ratolesti v prdeli/g'
Píšu to v textu. Úplná sračka to není. Měl to člověk co tu dělal na nějakém projektu a odešel. Těch Maců se u nás v kanclu točí víc, ale tenhle je zrovna volný. Fakt nechápu, jak si z takového střepu někdo může učůrávat štěstím. Jediné pozitivum co na tom vidím je to, že je furt stejné rozložení klávesnice. Jinak bych to nechtěl ani zadarmo. Ta nepodpora ze strany Apple totiž ve mně budí velice silnou antipatii.
Mohl jsem ho mít už na jaře, ale mezitím AMD ohlásilo novou generaci procesorů, takže jsem se rozhodl ještě chvíli počkat.Vzhledem k rychlosti vývojářů AMD s patchi pro linux bych buď počkal do ledna nebo bych si koupil starší generaci. Případně to chce velkou dávku ručního ladění.
Co tě vede k domněnce, že mi dali otestovat nějakou výběhovou šunku?To není domněnka, jestli je to Snapdragon 8cx Gen 3, tak je to procesor z roku 2021, s architekturou z roku 2020. Ta architektura nebyla tehdy úplně slabá, ale nebyla vedoucí. Qualcomm byl trošku slimejš v nasazování těch nejnovějších jader do notebookových procesorů. Nevím přesně, kdy tenhle Thinkpad vyšel, nebylo Lenovo taky pomalejší v adopci? Technologicky je to dneska každopádně 3-4 roky starý.
Pokud jde o výkon, tak časy kdy byl hlavním kritériem jsou pryč. Je tendence tlačit všude AI, proč by mělo mobilní zařízení řešit tyhle úkoly, když to výpočetní cluster udělá mnohem rychleji a efektivněji? Pro použití clusteru potřebuje víc než výkon spolehlivou a rychlou konektivitu a výdrž na baterii.Vždyť taky výš píšu, že je vidět, že i starej procesor se pořád dá používat. Ale nemění to fakt, že výkonově je to hardware kterej je pozadu (tím necchi říct že to applí M1 nestárne, taky jsou proti tomu dnešní Ryzeny/Core nebo aktuální Snapdragon o dost dál).
Bohužel ten stroj byl vrácen dřív, než jsem začal psát tenhle blogpost, takže přesný typ CPU již nezjistím. Tohle uvádí brožura od Lenova. Ale myslím, že je to šumák. Podstatný je v tomto směru subjektivní dojem a ten byl ve srovnání s tím Mac Bookem Air, který má 8 core M1 a 16GB RAM, výrazně lepší.
Technologicky je to dneska každopádně 3-4 roky starý
Používám stroje, které jsou technologicky ještě starší. Tu poslední verzi Snapdragonu nabízí Lenovo v modelu ThinkPad T14s, ale blogpost je o notebooku pro studenty, jehož cena by se měla pohybovat na dolní hranici kategorie pracovní stroj.
... na baterku už i ty intely/amd vydrží 8h bez problému
Anonymní teoretiky, co ten stroj neviděli ani z rychlíku fakt miluju. Ten Snapdragon má mít výdrž 28 hodin, to jest 3x tolik! – na rozdíl od tebe měl možnost ten stroj vyzkoušet, takže bych tomu i věřil. A ještě byl subjektivně svižnější a hlavně s instalací linuxu oser minimální.
To, že u nás nabízejí uhozenou variantu, která je pro studenty moc drahá, je problém Lenova pro ČR. Proto jsem také zmínil ten Amazon. Nakupovat on-line dnes umí každý trouba, jenom je problém s dopravou, pokud nemáš v USA někoho koho bys využil jako prostředníka.
Tiskni Sdílej: