Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
A proc arora dava acid2 a nedava acid3 a u midori je to obracene? Nejspis to bude tim, ze v midori mam jen den starou svn verzi webkitu (a arora pouziva QWebKit z Qt 4.4 kterej muze bejt mesic starej nebo i starsi) a ta je zjevne optimalizovana aby dosahla v acid 3 testu 100/100 at to stoji co to stoji - viz testovaci verze safari 4, byl bych vdecny autorovi zapisku, kdyby zkusil jak dopadne acid 2 test. Verim ze v nejakym pozdejsim release se to stabilizuje a pudou vsechny verze testu.
Hlavni smysl testu a pak zapisku bylo - 1. webkit se ted hodne nasazuje, ma potencial a hodne se o nem mluvi. 2. byl sem zvedavej jak to cely dopadne, druhy misto pro ff3 bylo prijemny prekvapeni (pred cca mesicem sem zkousel nektery z tech testu na ff2 a to se nedalo srovnat, nektery se ani nedokoncili a jiny trvali vecnost, navic sem ff2 uz odinstaloval a nechtelo se mi ho davat zpatky, proto v tomhle novym testu chybi) 3. trochu popichnout pt, asi ma jinej firefox nez vsichni ostatni, kdyz mu porad vyhrava tyhle benchmarky ...
trochu popichnout pt, asi ma jinej firefox nez vsichni ostatni, kdyz mu porad vyhrava tyhle benchmarkyVždyť ti vyšlo to samé co mě. Pouze jsem netestoval nedostupnou verzi Safari 4 v době, kdy jsem ten test dělal. A pokud už to někdo dělal, tak měl zařadit i vývojovou verzi Firefoxu. Takhle je vidět účelovost. Mimochodem, Gecko je nasazeno více než WebKit a mluví se o něm také více. :)...
A WebKit je na linuxu a windows novinka + je celkem svizny + ma docela velkej potencial do budoucna, proto to nadseni z nej. Uz po prvnich zpravickach ze se WebKit otevrel a bude se slucovat s KHTML me to zacalo zajimat.
A muj soukromej nazor je, ze bez WebKitu a IE 7 a 8 by firefox usnul na vavrinech jako kdysi IE 6. Konkurence je potreba ...Tohle byl test zamerenej na acid a sunspider (a pohlazeni tomesovo ega proti srsti tim, ze 'jeho' firefox je az druhej v tech tolik opevovanejch umelejch testech)Ale aspoň je Firefox 3 nejrychlejší z použtelných a nejpoužívanějších stabilních verzí prohlížečů. Je to trošku zvláštní testovat nějakou neveřejnou betu Safari 4 a vynechat vývojové verze Firefoxu 3.1, které již WebKit v rychlosti opět dohánějí a třeba zase i předeženou. Vývojáři Gecka o tom už mluvili, že jejich optimalizace nekončí a nasadí další zlepšováky. Jestli si tu někdo honí ego, tak jsi to jedině ty. Je to trochu pitomé hladit si ego testováním nesouměřitelných závodníků, a pak ještě dodat, že to není na reálný používání. Tak až budeš mít relevantní závěr z něčeho, co mohou lidi reálně používat, tak napiš relevantnější zápisek.
Srovnaval sem to co sem mel aktualne po ruce, na vyvojovou verzi FF se jeste podivam (nejdriv si radsi zazalohuju profil ty stabilni) a az se objevi v testing repozitari kde 4.1 tak i na novej Konqueror. Linuxove prohlizece pouzivajici WebKit (Arora a Midori) sice funkcema jeste neoplyvaji (jsou to teprv alpha verze a nic lepsiho zatim neni, Konqueror a Epiphany s WebKitem ve vychozi konfiguraci teprv prijdou) ale jadro samotny je kvalitni a to se taky ukazalo. A v testu byly dve ruzny verze WebKitu, dve ruzny verze Gecka, KHTML a Presto. Az na WebKit vsechno bezne dostupne verze (FF 3.0, Opera 9.50, Epiphany z gnome 2.22, Konqueror z KDE 3.5.9), ale jak uz sem rek, ostrou verzi prohlizece pro WebKit zatim nemame, ackoliv ostra verze jadra jako takovyho dostupna je (at uz jako soucast Qt 4.4 nebo samostatne).
WebKit je proste tady a melo by se to vzit na vedomi. Vykonostne je na tom dost dobre a to ze zatim nema poradnej prohlizec kterym by se obalil je jen otazka casu. Budu ho dal sledovat a prinaset provokativni vysledky z nestranych testu (mozna nejsou kompletni, neni tam 6 verzi od 12 prohlizecu, ale ty cisla z prstu vycucany rozhodne nejsou, namitku ze chybi vyvojova verze FF beru, pokud ho rozchodim bez problemu tak ho zaradim. Stejne tak dalsi, ale Safari nechodi pod linuxem a kvuli Konqueroru se mi cely KDE 4.1 kompilovat nechce, navic kdyz ma za mesic oficialne vyjit. To nam vyber prohlizecu k pridani do testovaci sestavy trochu zuzuje).Jo, presne tohle sem cekalNo jo, ale stabilní Gecka a nestabilní WebKit z různých období. To jsou srovnání jako hrušky a jabka.![]()
Srovnaval sem to co sem mel aktualne po ruce, na vyvojovou verzi FF se jeste podivam (nejdriv si radsi zazalohuju profil ty stabilni) a az se objevi v testing repozitari kde 4.1 tak i na novej Konqueror. Linuxove prohlizece pouzivajici WebKit (Arora a Midori) sice funkcema jeste neoplyvaji (jsou to teprv alpha verze a nic lepsiho zatim neni, Konqueror a Epiphany s WebKitem ve vychozi konfiguraci teprv prijdou) ale jadro samotny je kvalitni a to se taky ukazalo. A v testu byly dve ruzny verze WebKitu, dve ruzny verze Gecka
No jo, ale stabilní Gecka a nestabilní WebKit z různých období. To jsou srovnání jako hrušky a jabka.
Testuju co mam po ruce. Do druhyho testu sem pridal vyvojovou verzi FF, a to na tvoji zadost. Hlavne ze ty nesrovnavas jabka s hruskama (mozna dokonce orechy s melounama).
... testovat nějakou neveřejnou betu Safari 4 ...A to pisu kde? To delal ten jehoz zapisek me inspiroval k provedeni testu. Ja testoval verejne dostupnej WebKit (dve verze, ta novejsi mohla bejt shodna s tou ktera byla pouzita i v ty bete Safari 4, ta druha byla z Qt 4.4 kterou pouziva napr. FatRat pro vykrelesni stranek s vysledkem vyhledavani torrentu nebo jabbim klient pro vykreslovani zprav a taky Konqueror v bete KDE 4.1) a prohlizece Arora a Midori (jeste by byla moznost prelozit Epiphany proti WebKitu, to pro priste asi taky zkusim, ve verzi 2.24 nebo 2.26 uz bude WebKit vychozi jadro). Ono totiz Safari na linuxu zatim nebeha (nepocitam windowsovou verzi pod wine, ale tam by byla nejaka ztrata vykonu).
Procpak se neprihlasujes? Nesouvisi to treba s tim, ze tu par lidi paroduje tvuj avatar, stejne jako to delaji s tim tomesovym ... ?
Bude mozno provozovat Epiphany s Geckem i WebKitem nebo aspon mit dve ruzny verze ktery by slo mit instalovany vedle sebe?Určitě ano. U kompilace je přepínač, kterým se volí jádro.
Jak sem linej tak bych si snad radsi i pockal nez tam bude v pristi verzi ten WebKit 'by default' ...WebKit je v Epiphany defaultně už teď, jen některé distribuce(ano, šup kopku hnoje na Ubuntu) vyčkávají. Ale jak už jsem se ptal, až bude zakomponován WebKit tak co? Je to tak týden zpátky co jsem testoval Epiphany s Geckem i WebKitem(noční build) a rychlost vykreslování stránek je momentálně větší v Epiphany s Geckem(Podařilo se vůbec někomu najít ještě něco rychlejšího než Epiphany s Geckem a teda krom linksu?Konqueror s KHTML mu docela šlape na paty, ale pořád to není to pravé ořechové). Je dost možné, že jsem měl jen něco shnilého v systému a nebo jsem jen při překladu použil nějaké nešťastné volby, ale spíš bych řekl, že ne.
Optimalizace chteji cas.Tak, tak. Ani Linus nesepsal Linux přes noc…takže si ještě počkám co vykouzlí.
Ted je to jeste optimalizovany na Gecko, pres noc se to nepredela.Pozor, optimalizace jádra pro daný prohlížeč s tím nemá co dělat, protože jsem zkoušel i ten jejich demo prográmek(
GtkLauncher
) a rozdíl mezi ním a Epiphany s WebKitem byl nepostřehnutelný.
zajímavý
Konqueror 3.5.9: ================ * sunspider: test nemohl být dokončen kvůli neustálým chybovým hláškám 'skript způsobil, že KHTML neodpovídá'ehm, to se dá triviálně vypnout ...
Konqueror a epiphany s webkitem se odkladaji na neurcito, do jedny z dalsich verzi testu.
Uvidime co z toho vyleze, nepredpokladam ale ze firefox vyhraje (kdyby mi pt mel rict 'ja sem ti to prece rikal' tak to by byla pro me potupa takrka smrtelna).
Tiskni
Sdílej: