Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Filesystém UDF je sice jenom jeden (tedy, v jedné verzi), ale realita je jiná.
-r,--udfrev= udf-revision Specify the udf revision to use. Valid revisions are 0x0201, 0x0200, 0x0150, and 0x0102. If omitted, mkudffs udf-revision is 0x0201.widla zvladaju bez ovladacov len 0x0150 (dost casto od vyrobcou), linux a stolne dvd pouzivaju 0x0201 (default).
tedy, uhm, po stažení jakýchsi 3rd party obskurních driverů pro zápisstaci aj incd, driver od panasonicu, .... proste je toho hodne :o)
ovšem jakmile na takovém disku třeba jen vytvořím prázdný adresář pod Linuxem, Widle už na disku vůbec nic nepřečtou.suhlas :o), ono dojde k nejakemu reorganizovaniu (lepsie je naformatovat na poslednu verziu a pokoj)
program udffsck i po kompilaci naprosto nic nedělá a nemá manuálovou stránku, ale budižked sa pozries do zdrojaku tak tam najdes len
int main () { return 0; }
este sa na tom len pracuje (dufajme)
DVD-RAM mechanika LG je ovšem detekována jako /dev/hdc, což je správně, ale ve vlastnictví root:disk.s povahy mechaniky je to vlastne spravne (i/o na dvd-ram je nieco ako na disk a co je pekne aj detekciu chyb riesi mechanika) aj ked mne LG mechaniku dava ako root:cdrom, ako prekazku to moc nevidim kedze namontovat fs ide a pristupovat sa da podla prav co su v tom udf fs (PS: pozri si ci nemenis prava len na symlink /dev/hda :o) )
Takže vážně nevím, proč mám DVD-RAM pořád jenom ro. Při formátování jsem zadal --media-type=dvdram.dvd-ram obsahuje jeden sektor v ktorom je zapisane ci ma byt ro, alebo rw. Aj ked je rw tak po namontovani sa tvari ako disk s plnou podporou linuxovich prav, cize moutpoint bude zrejme mat root:root a prava rw,r,r
chown lukas:users
na to miesto kde namontujem, a vpoho mozem kopirovat :o).
Také používám DVD RAM na vypalovačce LG. V XP Vám na to stačí IN CD. V Mandrivě jsem ho ještě nezkoušela, zkusím.
Ve fstabu mám toto: /dev/hdc on /mnt/cdrom2 type udf (ro,noexec,nosuid,nodev,users,umask=0022,iocharset=iso8859-2,user=chisah)
Něco málo o udf z cdrCz
Zatim jsem ještě v linuxu dvd-ram neformátovala, pak sem dopíšu zkušenosti.
Doplním: Dvd-ram je forma existence disku, proto se na něj "nepálí", ale naformátuje se a pak se na něj kopíruje.
A co je špatného třeba na FATce? V Linuxu i Windows funguje úplně bez problému, žádný problém s verzemi a pokud to mám jen pro občasné zálohy, tak snad ani oblast s FATtabulkou hned tak nezruším, ne? RAM má tuším udáváno 100k přepisů.
UDF nějak nevěřím od těch dob, co jsem si prohlídl zdrojáky udffsck. Co se může pokazit, to se taky pokazí a tohle toho moc neopraví:
int main(int argc, char *argv[]) { return 0; }
mkfs.vfat /dev/hdc mount -t vfat /dev/hdc /media/dvdramO zápis se již postará sama vypalovačka, nikoliv software. Absolutně nechápu to s těma oddílama. Odkdy se na DVD-RAM vytvářejí oddíly?
Tiskni
Sdílej: